Usmívejte se, jste v záběru, varuje hrstka "pirátů" v protestu proti šmírování

28.07.2012 14:10 | Zprávy

UVNITŘ FOTOGALERIE Proti šmírování lidí a zásahu do soukromí budou v sobotu protestují pirátské strany v Evropě, včetně České pirátské strany. ParlamentníListy.cz jsou na místě. V současné době je prý na místě demonstrace - před Úřadem na ochranu osobních údajů - zhruba dvanáct lidí. Vedle Prahy se však v Česku protestuje také v Brně a Plzni.

Usmívejte se, jste v záběru, varuje hrstka "pirátů" v protestu proti šmírování
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Tématem happeningu byl protest proti proti plošnému sledování obyvatelstva - INDECT.

Co je to INDECT, vůči kterému se zvedá vlna nevole? Podle hackerské skupiny Anonymous tento projekt výrazně zasáhne do soukromí všech. „Jeho důsledkem bude globální sledování veškerých komunikačních zařízení a platforem. Bude-li tento projekt realizován, dojde k omezení osobní svobody všech občanů EU. Může též dojít k jeho zneužití, což může mít nedozírné následky,“ zní varování z videa Anonymous. Proto je sobota, 28. července, evropským dnem protestu.

Na místě demonstrace je možné v rukou hrstky lidí, která svůj nesouhlas přišla vyjádřit, vidět transparenty a hesla typu: "Piráti proti sledování; STB 2.0 (napsané na imitaci kamery vyrobené z krabice), či výzvu: Usmívejte se, jste v záběru."

Proti šmírování lidí a zásahu do soukromí se v sobotu neprotestuje jen v Česku. Odpor vyjadřují pirátské strany v celé Evropě, včetně České pirátské strany. Podle informací získaných na místě reportérem ParlamentníchListů.cz jen v Evropské uniii probíhá protest v celkem 40 městech, v osmi zemích.

Projekt INDECT je totiž financovaný Evropskou unií. Má propojit výstupy z kamerových systémů s informacemi, které lidé umisťují na internet, jim totiž vadí. Jeho smysl přitom má spočívat v odhalení abnormálního chování a předcházení části trestných činů.

"Je možné, že se systém již testuje, na olympiádě to však nepředpokládám,"  uvedl Mikuláš Ferjentsík z České pirátské strany. Nutno dodat, že se vcelku otevřeně hovořilo o tom, že prvními tesyt projekt prošel při letošním mistrovství světa v Evropě.

Demonstrace v poklidu skončila před 15. hodinou. Účastníci protestu se poté sešli v klubu Cross, aby shlédli americký sci-fi film Minority report s Tomem Cruisem. Projekt, který tam je totiž popsaný, se nápadně podobá projektu INDECT.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

10:15 Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

Velkým tématem eurovoleb byl bezesporu blížící se zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. A …