František Laudát nám pověděl, co se budou děti učit za dvacet let o Babišovi

07.04.2017 4:45 | Zprávy

FENOMÉN BABIŠ – NADĚJE, NEBO HROZBA? „S Klausem a Havlem bych Babiše vůbec, ale vůbec nesrovnával! Havel a Klaus, každý jinak, přinesli pozitivní ideály po listopadu 1989. Havel mírnost a lidská práva, Klaus tržní ekonomiku, podnikání atd. Babiš sleduje jenom svoje zájmy,“ tvrdí v rozhovoru ParlamentníchListů.cz poslanec František Laudát, donedávna předseda poslanecké frakce TOP 09. Laudát se prý podivuje tomu, že voličům nevadí kauzy, které Babiše poslední měsíce stíhají. „Asi jeho podnikání přebíjí naděje, že jim Andrej zařídí ráj na zemi,“ říká k tomu topkař.

František Laudát nám pověděl, co se budou děti učit za dvacet let o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát a Jaroslav Zavadil

Andrej Babiš podle dosavadních průzkumů směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Je to tak dobře? A směřuje Babiš k tomu, aby byl srovnatelným politickým fenoménem, jako byli Václav Havel či Václav Klaus anebo jakým je Miloš Zeman?

Průzkumy skutečně naznačují vítězství hnutí ANO. Do voleb ale zbývá několik měsíců a nálady voličů se ještě mohou splnit. Ale z minulosti vím, že průzkumy jsou jedna věc a volební výsledky často věc dost odlišná. Asi mě těžko může někdo obvinit z nadšení z aktuálních nálad voličů. S Klausem a Havlem bych Babiše vůbec, ale vůbec nesrovnával! Havel a Klaus, každý jinak, přinesli pozitivní ideály po listopadu 1989. Havel mírnost a lidská práva, Klaus tržní ekonomiku, podnikání atd. Babiš sleduje jenom svoje zájmy. Zeman nepřinesl nic kromě zhrubnutí politiky. K celkem kultivované diskusi v politice první připojil výkřiky o spálené zemi apod. A dnešek už ani netřeba komentovat.

Jak si vysvětlit to, že většině veřejnosti nevadí Babišovo někdejší členství v KSČ ani podezření na spolupráci s StB, ani Babišova dobrá kariéra v 80. letech?

Velká část lidí rezignovala na některé pilíře morálních hodnot. Vinu na tom nesou i politici. V českých zemích se rádo zapomíná. Nic nového! Ale ten fenomén dneska v míře nevídané frčí i v zemích s dlouhou tradicí demokracie.

Řídit stát jako firmu. Moto, které Andrej Babiš razí. Jenže kolem něj existuje řada temných podezření: podivné finanční operace, díky kterým se stal majitelem Agrofertu, nevysvětlené machinace kolem dluhopisů anebo nejasnosti kolem Čapího hnízda. Dokonce se kvůli tomu spekuluje, že by mohl být ještě do voleb obviněn... Jak je možné, že tyto věci jeho voličům nevadí?

Na to je třeba zeptat se voličů Andreje Babiše. Asi jeho podnikání přebíjí naděje, že jim Andrej zařídí ráj na zemi. Tekutý hněv velké části české společnosti se zdravým rozumem neřídí.

Považujete Babiše coby podnikatele za někoho, kdo si zaslouží obdiv? On sám se neustále cituje Tomáše Baťu a zdůrazňuje, kolik firem zachránil, kolik lidí zaměstnává, kolik peněz dává na charitu apod. Je byznysmen Babiš příkladem pracovitého a úspěšného člověka, anebo – jak o něm řekl Miroslav Kalousek – šizuňk?

Já obdivuji skromné občany, kteří se živí bez pomoci státu, bez dotací, bez kamarádění se s politiky a bez lobování... Podnikání pana Babiše rozhodně neobdivuji. Naopak si myslím, že podobní „podnikatelé“ mohou – pokud jim to společnost toleruje – ohrozit demokracii a svobodu.

Umí vůbec Andrej Babiš „dělat politiku“? Koho si nejspíše bude chtít po volbách „ochočit“ jako koaličního partnera? Lidovce se Starosty, KSČM, Okamuru, či ODS? Anebo sklapne Kalouskova past „všichni proti Babišovi“?

Politiku dělat umí. Jinak by neměl takovou moc a aktuálně i preference. Klidně si kvůli svojí moci ochočí kohokoli. Nejblíž tomu tradičně stojí KDU-ČSL. A víte, jak si to zdůvodní sami pro sebe? Že jdou bránit zlu. To ostatně dělají i v tomto období a hlasují pro omezování svobod jak na běžícím pásu. To pár socialistů alespoň občas něco zkusí přibrzdit. Jsem pesimista, že se vytvoří fronta „všichni proti Andrejovi“.

Okolí líčí Andreje Babiše jako neúnavného, nekompromisního, autoritativního, přirozeně vulgárního, hektického workoholika, který se nezdržuje s tím, co chtějí druzí. Nadřazenost a kontrolu údajně dává najevo i vlastním poslancům a členům, kteří podle svých slov mívají problém k Babišovi vůbec najít nějaký komunikační kanál. Bojíte se Andreje Babiše jako osoby?

Autoritář rozhodně je. Ale řada věcí, které chce, stejně nefunguje. První kolo účtování bude nyní při sestavování kandidátek pro parlamentní volby. Zatím idealisté, kteří uvěřili, že jdou něco měnit k lepšímu, končí. Mouřenínskou práci už vykonali, teď už je Babiš nepotřebuje. Kdybych se bál, sotva bych pana Babiše tolik veřejně kritizoval. Politika je vždycky riskantní podnik a nikdy nevíte, co se v hlavě konkurence zrodí. Moje životní zkušenost ale je, že největších podrazů se většinou dočkáte od lidí z vlastní strany!

Co soudíte o Babišových zahraničněpolitických názorech? Velice tvrdě se staví proti imigraci, kritizuje EU a několikrát, když mluvil sám za sebe „z voleje“, zpochybnil smysl sankcí proti Rusku... Co by z hlediska geopolitiky premiér Babiš asi udělal s naší zemí? Zejména v kombinaci s případně znovuzvoleným prezidentem Milošem Zemanem...

Zeman je jasný. U Babiše popravdě řečeno tak úplně nevím. Zahraniční politika Babiše a celého hnutí ANO je rozkročena přes celé spektrum názorů ve většině témat – EU, migrace, NATO. Existuje riziko, že udělají aktuálně to, co jim přinese body bez ohledu na důsledky.

Je Andrej Babiš budoucím prezidentem České republiky? A co se o něm budou za 20 let učit studenti moderních českých dějin?

Teď kandidovat snad nebude a za nejpozději čtyři roky doufám, že už poběží postbabišovská doba. Zatím útočí na minulost, ale lidem se to v nějaké fázi omrzí. Co se budou učit studenti za dvacet let? Druhá dekáda XXI. století byla ztracenou dekádou. Česká republika zaostávala za vyspělým světem, zvyšovala se její zaostalost při budování technické infrastruktury. Byrokratické bariéry narostly do té míry, že zparalizovaly rozvoj malého a středního podnikání. Řada vzdělaných lidí včetně podnikatelů odešla do jiných zemí. Koncem druhé dekády ekonomika narazila na meze svého růstu. Hlavními příčinami byly neperspektivní struktura průmyslu a služeb, překonaný model vzdělání mladé generace a deficit svobody. Protagonistou této politiky bylo hnutí ANO založené Andrejem Babišem.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…