„A teď sexuální Havel!“ Churchill v Praze zašpiněn nápisem „rasista“. Nečtěte, co se děje

11.06.2020 11:12

Sochy Winstona Churchilla už se nestávají terčem vandalů jen ve Velké Británii, ale i v Česku. Nápis „Black Lives Matter“ a prohlášení za rasistu už se objevilo i na soše britského státníka na Churchillově náměstí v Praze. A už je zde otázka, kde to skončí. Někteří už mají jasno. Po poledni byla socha hrdiny druhé světové války již očištěna a úklidová firma na ní nanesla antigraffiti nátěr.

„A teď sexuální Havel!“ Churchill v Praze zašpiněn nápisem „rasista“. Nečtěte, co se děje
Foto: Repro Facebook
Popisek: Posprejovaná socha Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí

Svět před pár dny obletěly fotografie sochy Winstona Churchilla, kterou ve Velké Británii posprejovali vandalové v souvislosti s protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Tím zřejmě vnukli nápad i českým vandalům, protože posprejovaná je nyní i socha Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí. Ke jménu politika, který vedl Velkou Británii ve druhé světové válce, neznámý vandal červeným sprejem dopsal, že Churchill „byl rasista“ a připojil slogan „Black Lives Matter“.

Posprejovaná socha Winstona Churchilla:

Rozhořčení na sebe nenechalo dlouho čekat. „K tomuto nejde mlčet. W. Churchill je jedna z největších osobností minulého století. Člověk, který se významně podílel na porážce toho nejstrašnějšího režimu. Ničení jeho sochy není projev demokracie, ale anarchie. Hnus,“ odsoudil vandalismus Ondřej Babka, poslanec ANO.

Martin Zeman, vyučující na blízké Vysoké škole ekonomické, prohlásil, že mu je z pohledu na posprejovaný monument smutno.

Ozval se také Jiří Ovčáček: „Zlo útočí stále silněji, protože ustrašeně mlčíme. Začíná to Koněvem, pokračuje Churchillem a končí to útoky na lidské bytosti,“ doplnil k fotce sochy.

I šéfredaktor Mladé  fronty DNES, Jaroslav Plesl věštil: „Churchill půjde za Koněvem. Takhle končí každá revoluce vedená lůzou.“ A dodal: „A teď se přijde na to, že Masaryk byl korupčník a Havel sexuální predátor...“

„Ano, Churchill byl podle dnešních měřítek rasista. Ale to v té době většina lidí a nebrat v úvahu historické okolnosti je podobné,  jako vyčítat středověkým vládcům tresty smrti. Ale jen tak dál, Trump, Le Pen, Zeman, Okamura a další podobní, lepší kampaň by nevymysleli,“ láteřil na Twitteru bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Ale spoluzakladatel hnutí Pro euro, David Antoš to Pilipovi vyvracel. „Churchill byl i na svou dobu na špatné straně. Hladomor v Bengálu, dobové komentáře a jeho kolonialní politika vůbec nejsou obhajitelné. Nežil v 15., ale 20. století. Samozřejmě je třeba přihlížet k době i jeho jiným činům. Zda mu stavět sochy ale nevím,“ komentoval.

Vyjádřil se také další zastánce eura, aktivista Tomasz Peszyński: „Pro Indy je Churchill něco jako pro nás Koněv. Ale pro Čechy je Churchill osvoboditel. Jsou to rozdílné zkušenosti. Chápu, že ho Indové nemaj rádi. Ale ničit Churchilla v Česku je divný. Problém z globalizací je, že konfrontuje rozdílnou zkušenost.“

Předseda stomatologické komory Roman Šmucler překvapen nebyl. „Vůbec mně nepřekvapuje, že Churchill současným protestům vadí. Byl z jiné doby. Tvrdý, racionální, odvážný, úspěšný. Měl nepochybně spoustu chyb a krom vyhrané války i prohrál mnoho bitev.“ A ptal se: „Pomník je postříkán, takže nejvyšší čas ho dát pryč?“

„To si bude teď každý pomatenec v Praze léčit svoje mindráky odstraňováním či devastací soch nebo přejmenováváním ulic a náměstí? Fuj,“ odsoudil vandalství Mojmír Mikuláš z Trikolóry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…