„Aááááá, jau.“ 3 minuty domluv, pak Policie ČR. Ekomládež naštvala i vlastní

18.01.2022 13:45 | Ze sítí

Dnes opět Praha zažila protest hnutí Extinction Rebellion, tentokrát na Nuselském mostě, kde se pár aktivistů připoutalo k sobě a protestovalo proti dohodě o dolu Turów. Za chvíli však byla na místě policie a začala je z vozovky odklízet. Nebylo to bez nepříjemností, ozvalo se „áááááá, jau“. A pak museli policisté ještě překonávat zábradlí. Přitom od tohoto typu protestu se snažil aktivisty odradit jiný aktivista, Jan Rovenský. Ale marně. „S podobnými ‚spojenci‘ už člověk nepotřebuje žádné nepřátele,“ povzdechl si.

„Aááááá, jau.“ 3 minuty domluv, pak Policie ČR. Ekomládež naštvala i vlastní
Foto: Repro Facebook
Popisek: Policisté odklízejí aktivistu Extinction Rebellion z vozovky

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20629 lidí
Kromě uzavírek a zúžení pruhů čas od času pražské řidiče potrápí i protest členů hnutí Extinction Rebellion, kteří blokují dopravu, většinou tím, že se přilepí na silnici. Dnes aktivisté zablokovali dopravu na Nuselském mostě, tedy jedné z páteřních komunikací Prahy. Protestovali proti polskému dolu Turów s transparentem „NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ! – UHLÍ JE SEBEVRAŽDA“ a „Naše voda není na prodej“. Právě dnes mají o Turówu jednat ministryně životního prostředí Česka a Polska.

Na místě přítomná mluvčí (s dítětem) vysvětlila, že pokud ČR přijme „výkupné“ od Polska, tak hází své obyvatele z oblasti pod kola vozu. „Náš hlavní problém jsou samozřejmě emise CO2 a ta dohoda by měla znít, že důl Turów ukončí činnost,“ řekla a dodala, že výměnou by například ČR mohla vypnout elektrárny Chvaletice a Počerady. A pokud takové dohody nebude dosaženo, tak prý budou pokračovat ve svých akcích.

Mluvčí Extinction Rebellion vysvětluje důvod protestu

Policie přijela přibližně za deset minut od doby, co demonstranti začali natáčet, v mezičase se aktivisté stihli připoutat jeden k druhému řetězy v trubkách. Přibližně tři minuty se pak policisté snažili sedícím domluvit, než přijelo další policejní auto a začalo odklízení demonstrantů, kteří si lehli, aby se s nimi hůře manipulovalo. „Áááááá, jau,“ ozvalo se od demonstranta, kterého kombinace tažné síly policistů a řetězu zřejmě dostala do nepříjemné situace. Policisté na chvíli přestali, ale pak s akcí pokračovali a jeden pruh uvolnili.

Policisté odtahují připoutané demonstranty

Jeden z nich z vozu donesl obří kleště – štípačky, zatímco další vyndal demonstrantovi přiřetězovanou ruku z trubky. Nakonec však byly použity kleště o něco menší. I přes výkřiky „au, au“ skončili demonstrující u kraje vozovky. Ani tam však nespolupracovali, a tak je museli přes zábradlí policisté přehazovat vlastní silou. Dva odpoutané přes zábradlí dostali, ovšem dva další měli stále připoutány ruce k sobě v rouře, což se pro policisty ukázalo jako oříšek. Jak se ho podařilo policistům rozlousknout, už však na videu nebylo, protože natáčející docházela baterka.

Nakonec nepoužité štípačky

Odklízení demonstrantů z vozovky

Videozáznam z akce

Na místě byl přítomný i fotograf Petr Vrabec, od kterého se pak fotografie z protestu šířily dál. „Tenhle způsob protestu se mi zdá poněkud nešťastný,“ mínil moderátor Prostoru X, Čestmír Strakatý.

Nebyl sám, komu se způsob protestu nezdál vhodný. Extinction Rebellion za tuto akci zkritizoval i ekologický aktivista Jan Rovenský, který souhlasil, že jediné, čeho dotyční dosáhnou, je, že „naserou lidi“. „Přesně tohle jsem se snažil organizátorům z Extinction Rebellion zoufale, leč zcela marně vysvětlit. Kampaň za zavření Turówa touhle nesmyslnou akcí jednoznačně poškodili. Navíc tak zjevně parazitují na práci organizací, které na tomhle případu už tři roky usilovně pracují. S podobnými ‚spojenci‘ už člověk nepotřebuje žádné nepřátele,“ povzdechl si.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…