„Ano, Rusko mi platí pravidelnou mzdu,“ utřel Zeman v živém vystoupení „pitomce“. Vyslechl si i hlasy z pražské kavárny

25.10.2015 12:49

Prezident Miloš Zeman mladým mužům nejen ze Sýrie vytkl, že používají děti jako živé štíty, aby odůvodnili svůj úprk do Evropy a nenechal nit suchou na německé kancléřce Angele Merkelové za její „falešný humanismus“. Následně se postavil proti Václavu Klausovi, obvinil Bakalovy noviny ze lhaní a odpověděl na jeden „pitomý dotaz“ týkající se ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Ano, Rusko mi platí pravidelnou mzdu,“ utřel Zeman v živém vystoupení „pitomce“. Vyslechl si i hlasy z pražské kavárny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro bulvár

„Já jsem nebyl označen za xenofoba, ale islamofoba. Ale shodli jsme se na tom, že je nejlepší pozvat pana komisaře z jeho teplého pelíšku, aby se sám o věci přesvědčil,“ poznamenal hned v úvodu prezident. Když komisař přijede, může se přesvědčit o tom, jak u nás uprchlíci opravdu žijí. Čeští zástupci mu také jistě vysvětlí, že není dobré děti oddělovat od rodičů. Takže ti, kteří uprchlíky chrání, to možná myslí dobře, ale ve skutečnosti vlastně postupují proti jejich zájmu. Tato slova pronesl prezident Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech vysílaném na serveru Blesk.cz.

Fotogalerie: - Rozhovor z Lán

Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...
Prezident Miloš Zeman v Lánech při rozhovoru pro b...

Pokud jde o uprchlíky mířící do Evropy, v jedné ruce mají iPad a ve druhé tisíce dolarů nebo eur. Proč tito muži raději nezůstávají doma a nebojují za svou vlast, ptal se prezident. „Rodiny s dětmi představují živý štít pro mladé muže z iPhony, aby tuto migraci odůvodnili,“ poznamenal nejvyšší politický představitel České republiky. Když vidí plačící děti uprchlíků, cítí s nimi soucit, není prý nelida, ale to nemění nic na tom, že většinu uprchlíků tvoří mladí silní muži.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Stranou pozornosti hlavy státu nezůstala ani konference o uprchlické krizi, kterou chtěl na půdě Senátu původně uspořádat senátor Jan Veleba. Pro velký zájem se tato akce ale nakonec uskuteční v jiných prostorech. A Zeman této akci dal záštitu. Proč tak učinil, se prezidenta ptal devatenáctiletý zastupitel z Teplic Dominik Feri (TOP 09). Chtěl také vědět, zda někdy prezident udělí záštitu jeho oslavě narozenin.

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6824 lidí

Prezident prý udělil akci záštitu, aby vyrovnal určitý nepoměr, který v Česku jasně vyplouvá na povrch. „Třiaosmdesát procent občanů je proti uprchlíkům, ale devadesát procent novinářů je pro uprchlíky. To svědčí o kvalitě českých novinářů,“ doplnil prezident. Tento nepoměr je tedy třeba vyrovnat. A pokud jde o mladého zastupitele z Teplic, prezident na jedné straně vychválil jeho netradiční účes, ale současně mu vzkázal, že záštitu oslavě narozenin mladého muže udělí až tehdy, až v životě něco dokáže. Prezident počítá, že jemu samotnému bude tak 140 let, a pokud se tohoto požehnaného věku dožije, záštitu narozeninám Dominika Feriho rád udělí.

To, že většina společnosti sdílí prezidentův kritický pohled na islám, může ukazovat i rostoucí popularita prezidenta. Sám na rostoucí či klesající popularitu příliš nedbá. Důležité pro něj jsou volby či setkání s občany v krajích. Počet lidí, kteří chodí na setkání s ním, prý utěšeně roste, čehož si prezident velmi cení.

Falešný humanismus paní Merkelové

S uprchlickou krizí souvisí i povinný systém kvót na jejich přerozdělení, který prosazuje především kancléřka Angela Merkelová. „Přitom ještě před dvěma, možná třemi lety kancléřka řekla, že multikulturalismus je mrtev,“ zavzpomínal prezident. Dnes Merkelová uprchlíky vítá, čímž podporuje multikulturalismus. „Když jsem slyšel výrok kancléřky Merkelové, že vítá všechny Syřany, řekl jsem, že jde o falešný humanismus,“ doplnila hlava státu. Všichni uprchlíci se totiž okamžitě označili za Syřany. Skuteční Syřané si podle prezidenta naši pomoc sice zaslouží, ale i u nich platí, že by měli zůstat ve své vlasti a budovat ji. „Učinit ze Sýrie jakési arabské Švýcarsko, jak byl kdysi označován Libanon, než ho rozvrátil Hizballáh,“ udělil prezident radu běžencům. Připomeňme, že Hizballáh je radikální organizace, která hodlá zničit Izrael a z Libanonu učinil čistě islámskou zemi.

Povinný systém kvót považuje prezident za zcela scestný, zvláště s přihlédnutím k tomu, že o něm nenajdeme ani slovo v Lisabonské smlouvě, proto se tohoto povinného systému nelze dovolávat. Jako příznivce hlubší evropské integrace absolutně nechápe, že EU není schopná bránit své hranice, což je jeden ze základních atributů státu.

To ale zároveň neznamená, že by podporoval myšlenku svého předchůdce v úřadě Václava Klause, jenž prosazuje vypsání předčasných voleb, ve kterých by občané měli rozhodnout, zda i nadále věří vládě, která není schopná v EU razantně vystupovat.

„Rozhodně nejsem pro předčasné volby. Do voleb jdete s komplexním programem a ne s jedním jediným bodem, v němž řeknete, co nechcete, ale už neřeknete, co chcete. Tady tedy s Václavem Klausem nesouhlasím,“ vyjádřil svůj názor Zeman. Pokud jde o referendum, tak tam již proti není. Mohla by v něm být položena otázka, zda čeští občané souhlasí s povinnými kvótami požadovanými Bruselem.  

Faktem je, že EU je dnes v otázce kvót rozdělená, ale v její historii to není zdaleka poprvé. „Vzpomeňte si na rok 2003 a invazi do Iráku, kdy vznikla tzv. koalice ochotných, tehdy to byly především nové členské státy EU, ty staré byly většinou proti, včetně Německa,“ připomněl prezident. V roce 2003 nás proto ze Spojených států chválili.

Kauza bratrů Michalákových

Ve druhé polovině Interview se prezident Miloš Zeman vyjádřil také ke kauze Evy Michalákové a jejích dvěma synům. Host uznal, že v Česku řešíme asi šest desítek podobných případů, jako je kauza Michalákových, přičemž kauza paní Evy je příliš zviditelňována. „Novinářům přece nic nebrání, aby se se stejnou intenzitou věnovali i dalším kauzám,“ podotkl. Obratem Zeman doplnil, že pomoc paní Michalákové přislíbil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), což hlava státu oceňuje a doufá, že vláda bude stejně intenzivně pomáhat i v dalších kauzách.

Na seznamu hostů k oslavám 28. října bude letos chybět jméno norské velvyslankyně. Prezident jí pozvání zrušil, aby vyjádřil, co si o postupu norských úřadů myslí.

Pár slov padlo také k „válce policistů“

Prezident prý ví o této kauze příliš málo, aby se k ní mohl vyjadřovat. Pravda je, že se z vnějšího pohledu může zdát, že spolu bojuje Generální inspekce bezpečnostních sborů a Útvar na odhalování organizovaného zločinu. Zeman by prý byl raději, aby generální inspekce podléhala ministerstvu vnitra a ne premiérovi, neb premiér toho má na starosti velmi mnoho.

Bakalovy noviny prý zase lhaly

Následně zazněl ostrý dotaz od poslankyně Jany Černochové (ODS), která se ptala, zda se i při letošním udělování státních vyznamenání dočkáme toho, že prezident bude opět vyznamenávat své přátele a podporovatele, nebo skutečné osobnosti, jako je zakladatel babyboxů Ludvík Hess. „Já nesmím ani naznačovat, ale za čtyři dny paní poslankyni udělám radost,“ poznamenal k tomu Zeman. Stejně tak naznačil, že se státního vyznamenání dočká i fotbalista Pavel Nedvěd. „Je to odměna za to, že dělal prestiž, na rozdíl od mnoha jiných, České republice.“

Pokud jde o vyznamenávání podporovatelů, ti prý nedostávají ocenění kvůli nějakému vztahu k prezidentovi, ale kvůli tomu, co tito lidé dokázali. „Já se řídím tím, co ten člověk v životě dokázal.“ Platí to prý ostatně i o paní Frantové-Pelikánové, o které Bakalovy noviny napsaly, že donášela na Jana Wericha. Herečka se v komentáři pro deník Právo bránila, že nikdy nebyla u Jana Wericha v bytě, což lze doložit, pokud se zeptáte dosud žijících známých Jana Wericha. A nikdo její tvrzení nevyvrátil. „Bakalovy noviny sprostě lhaly. Platí ostatně, že kdo lže jednou, může lhát i podruhé,“ udeřil Zeman. Narážel tím na miliardáře Zdeňka Bakalu, který HN vlastní.

Co si o vás myslí pražská kavárna

V interview měl padnout také dotaz od recesistické skupiny Ztohoven, ale její členové to odmítli, neboť nevěděli, na co se zeptat, aby to prezident neobrátil proti nim. Místo jejich dotazu proto padla série „vystoupení z pražských kaváren“, kde se Zeman chvály věru nedočkal. Slyšel o sobě, že je hulvát, že ho není moc za co pochválit, vyjma prohlubování obchodu s Čínou, a tak podobně. Prezidenta to nepřekvapuje, protože každý politik má své příznivce i odpůrce.

Rudé trenky vlající nad Hradem, které tam vyvěsila právě skupina Ztohoven, Zemana ani trochu nepotěšily, neboť takto došlo ke zneuctění státního symbolu. „Standartu prezidenta republiky patrně Ztohovem ukradly, ale k tomu se nikdy nepřiznají, protože by doznaly spáchání trestného činu,“ uzavřel toto téma nejvyšší představitel Česka.  

Pitomý dotaz o Putinovi

Zeman se vyjádřil i k bezpečnostní prověrce jeho kancléře Vratislava Mynáře. „Jak už jsem řekl Parlamentním listům, místo pro něj najdu, neboť kancléř Mynář odvedl kus práce, která není mediálně vděčná, ale já o ní vím.“

Nakonec došlo i na dotazy čtenářů bulvárního deníku Blesk. „Pane prezidente, jste jediný opravdový vlastenec," poznamenala jedna tazatelka. Posléze se zeptala na to, proč další politici také nepřispívají do prezidentského fondu na splácení státního dluhu. Přispěl prý jen Babiš a to půl milionem korun. Proto se host pořadu rozhodl, že peníze pošle na konkrétní účel, totiž na pomoc Klokánkům.

V úplném závěru Zeman reagoval také na dotaz občana, který chtěl vědět, zda prezident dostává pravidelnou mzdu z Ruska, nebo mu snad časem přispěje na stavbu prezidentské knihovny ruský prezident Vladimir Putin. Host tento dotaz nejdříve označil za pitomý, ale i na pitomé dotazy se má odpovídat, takže zareaguje ve stejně inteligentním duchu. „Dostávám pravidelnou mzdu 236 rublů měsíčně, ale teď jsem požádal o její zvýšení, neboť jak víte, kurz rublu klesl,“ uzavřel prezident své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…