„Asad musí jít. Hlavně nedopadnout jako ve Vietnamu“... Američané diskutují o Sýrii a Rusko mezitím plánuje odvetu za raketové útoky

24.04.2018 19:46

Rusko by mohlo v nejbližších dnech poskytnout Sýrii moderní protiletadlový systém S-300. Ministr zahraničí Sergej Lavrov to uvedl při své návštěvě v Pekingu s tím, že finální rozhodnutí ještě nebylo učiněno.

„Asad musí jít. Hlavně nedopadnout jako ve Vietnamu“... Američané diskutují o Sýrii a Rusko mezitím plánuje odvetu za raketové útoky
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bašár al-Asad

Spojenectví mezi Ruskem a Sýrii pokračuje i po údajném použití chemických zbraní Asadovou vládou v Douma. Vojenská podpora ze strany Moskvy se v nejbližších dnech ještě navýší. Jak uvádí izraelský deník Haaretz s odkazem na list Kommersant, ruská vláda zvažuje poslání moderního raketového systému S-300, který by měl pomoci syrské armádě v obraně vzdušného prostoru země. Pokud by k dodání tohoto efektivního protiletadlového systému došlo, případné budoucí nálety spojenců by byly obtížnější.

„Ještě nepadlo konečné rozhodnutí. Pokud bychom ale došli k závěru, že syrské vládě systém S-300 poskytneme, nebudeme se s tím tajit,“ uvedl podle deníku Kommersant při své včerejší návštěvě Pekingu šéf ruské diplomacie Lavrov. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov při včerejším rozhovoru s novináři potvrdil, že se vláda touto záležitostí vážně zabývá. „Raketové útoky západních spojenců zhoršily atmosféru v zemi a ohrozily mírový proces.“

Peskov dále dodal, že bylo porušeno mezinárodní právo. Kommersant uvedl na základě odhadů expertů, že rozhodnutí posílit syrskou protileteckou obranu by mohlo vést konkrétně Izrael k bombardování oblastí, kde by byly systémy nasazené. „Rusko musí nějakým způsobem na raketové útoky spojenců reagovat. Podle všeho se rozhodlo zvolit variantu rozmístění protiletadlového systému S-300,“ cituje izraelský deník moskevského analytika Ruslana Puchova.

Ve Spojených státech se mezitím vede diskuze, jakou zvolit strategii pro Sýrii. Někteří republikánští kongresmani považují nedávné raketové útoky za nedostatečnou demonstraci síly a požadují odchod Asada, jiní se obávají „vietnamského scénáře“ a varují před dlouhodobým zabřednutím v konfliktu, administrativa Trumpa však zatím ani nenaznačila, že by snad měla v plánu přikročit pomocí svých spojenců v Sýrii ke změně režimu.

Sýrie však nedává spát ani americké veřejnosti. Deník USA Today v rámci veřejné diskuze publikoval jednoho ze svých čtenářů, který vyzývá Trumpa, aby učinil konečné rozhodnutí. Prezident se konečně musí rozhodnout, jakou bude hrát Amerika v Sýrii roli. Stejně jako ve Vietnamu, ani v Sýrii si nemohou Spojené státy dovolit prohrát, ale ani vyhrát. Na jedné straně z obav před reakcemi Ruska, na straně druhé ze strachu před tím, že radikálové ovládnou region,“ píše Danny de Gracia.

De Gracia není jediným, kdo volá po hlasování v Kongresu, které by mělo s konečnou platností rozhodnout. „Buď se rozhodneme jednou provždy skoncovat s Asadem, nebo bychom měli ze Sýrie odejít,“ nabádá autor komentáře. Vedle USA Today a dalších amerických médií poskytl v rámci veřejné diskuze o Sýrii prostor pro vyjádření také deník Washington Post. Na jeho stránkách „promluvil“ bývalý úředník Ministerstva zahraničí Harry C. Blaney, který momentálně působí v think-tanku Center for International Policy.

Blaney vyzývá k rozhodnému postupu proti Sýrii i Rusku a má také jasno o budoucnosti prezidenta Bašára Asada. „Je třeba na Rusko i Sýrii uvalit další a ještě ostřejší sankce. Asad prostě musí odejít. Jeho další setrvání u moci zcela jistě způsobí smrt mnoha nevinných lidí. Pokud si syrský prezident a Rusko myslí, že mohou dál beztrestně zabíjet lidi, všechno je ztraceno. Donald Trump nás bohužel utvrzuje v tom, že nemá vůbec žádnou strategii,“  napsal Blaney s tím, že Trump se dostal do Putinova područí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…