„Aspoň pumpnu stát.“ Dojíždění do škol jako byznys? Děti čeká velká změna

04.08.2024 14:31 | Reportáž

Ať žije takzvaná zápisová turistika! Rodiče si zapisují děti nikoliv dle místa bydliště, ale tam, kde se jim to hodí nejvíce. A tomu jde vstříc i další návrh z Ministerstva školství a Ministerstva práce a sociálních věcí. Nejen, že tříletí špunti již budou muset do školky, ale pokud obec nemá místo, má smůlu. Rodiče dostanou od obce příspěvek na jejich dopravu a začlenění. Další rána pro už tak napjaté obecní a městské rozpočty…

„Aspoň pumpnu stát.“ Dojíždění do škol jako byznys? Děti čeká velká změna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Otevření zrekonstruovaného pavilonu Mateřské školy na Sychrově, který je jedním z nejmodernějších předškolních zařízení v Praze

Velkým městům to příliš nevadí, ale starostové menších obcí mají další vrásku. „Vždy se počítalo s tím, že ti, co tady bydlí, budou posílat do škol a školek své děti v místě bydliště. Jenže nastala cesta k chaosu – bude to jen na libovůli rodiče. A místní pokladno, třes se,“ říká jeden z nejmenovaných starostů na Klatovsku. 

Nemudruj a plať!

Ve Štěnovicích na jižním Plzeňsku se toho dalšího nerealistického plánu doslova děsí. „Obávám se posílení jednoho neblahého trendu...,“ konstatuje starosta Jan Polívka (Nezávislí). „Podle mne vytváří novela zákona další tlak na obce, především pak na ty, které mateřskou školu ani dětskou skupinu nezřizují. Rozhodnutí vlády tak povede k další podpoře velmi toxického jevu, kterým je takzvaná zápisová turistika. Díky tomuto nešvaru jsou do škol a školek přijímané děti, které v obci reálně nebydlí, ale pro účely zápisu jsou dočasně přihlášeny k trvalému pobytu do obce či města, které školské zařízení zřizují. Naplní tak hlavní kritérium pro přijetí a to často na úkor těch dětí, které v obci, jež zřizuje školku, skutečně bydlí. Tato záležitost dlouhodobě trápí obce u velkých měst - na Plzeňsku nebo kolem Prahy.“

Tento trend podle starosty Polívky velmi negativně ovlivňuje vztahy mezi lidmi, sousedské vztahy mezi jednotlivými obcemi i mezi jejich starosty. „Určitá naděje zřizovatelům škol a školek svítala s exministrem Gazdíkem, který se nechal slyšet, že se bude problémem zabývat. Bohužel krátce po svém výroku resort opustil. Těžko říci, jak na věc nahlíží současný ministr školství a nakolik si vlastně uvědomuje závažnost tohoto problému. Bavil se vůbec s ministrem Jurečkou o širších souvislostech této novely?“

Začíná to velkoryse…ale ty konce!

„Ministerstvo práce je jako poskytovatel dotace na zřízení dětské skupiny  - alespoň co do výše spolufinancování - opravdu velkorysé, nicméně do doby, než začne novela zákona platit, bude prostoru pro provoz dětských skupin stále velký nedostatek. Navíc některé obce čekají na verdikt, zda dotaci na zbudování prostor pro dětské skupiny dostanou, i několik měsíců. Přitom většina obcí, ne-li dokonce všechny - výstavbu či rekonstrukci budovy pro dětskou skupinu podmiňuje právě přidělením oné dotace. Ke vzniku sousedských dětských skupin jsem pak velmi skeptický, ale praxe může ukázat, že se mýlím,“ konstatuje dále štěnovický starosta Jan Polívka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Peníze pro církve

Proč, když nejsou peníze, musí se snižovat důchody, nepřidá se na platy do školství, jste zvedali podle inflace odvody církvím? A prč jste si vůbec zvedali platy podle inflace, když platy ani důchody jste podle inflace nezvedli?? Ba naopak, přizpůsobili jste si zákony?? Můžete prosím odpovědět voli...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Krym budou jezdit turisté z Evropy, sní ukrajinský premiér

22:20 Na Krym budou jezdit turisté z Evropy, sní ukrajinský premiér

Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym by se podle předsedy ukrajinské vlády Denyse Šmyhala moh…