Bruselu nevěříme, máme vlastní plán. Sobotkova vláda již má spojence na rázné řešení uprchlické krize

21.01.2016 8:41

Z důvodu nové migrační vlny uprchlíků, která má do Evropy přijít v březnu, chystá Česko plán. Nevěří totiž slibům Bruselu, že jarní vlnu migrantů zaství. Píše to dnešní vydání MF Dnes.

 Bruselu nevěříme, máme vlastní plán. Sobotkova vláda již má spojence na rázné řešení uprchlické krize
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Podle evropského prezidenta Donalda Tuska mnoho času na zastavení migrační vlny není. „Evropská unie jako politický projekt selže, pokud nedokáže chránit své vnější hranice,“ dodává. V tom případě by se zhroutil Schengen a byly by obnoveny vnitřní hranice v EU. Návrhy Evropské komise na řešení situace jsou různé, například se hovoří o vytvoření unijní pohraniční stráže, s čímž však nesouhlasí Itálie a Řecko. Mluví se také o dohodě s Tureckem, která funguje velmi málo. „Pokud by fungovala, nebudou do Řecka proudit tisíce, ale jen desítky migrantů denně,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. 

A právě z důvodu nefunkčních řešení Evropské unie připravují Česko a další středoevropské země plán B, jenž by měl vytvořit novou hranici na severu Řecka. A právě sem by měli přijít středoevropští policisté, aby chránili hranice v Makedonii a Bulharsku. Tento plán byl přijat na schůzce ministrů vnitra Visegrádu a balkánských zemí. Podporu celé EU však zatím plán nemá. 

„Musíme na linii Bulharsko–Makedonie vytvořit určitý záložní hraniční systém, připravit tam technická opatření, tak abychom byli schopni regulovat migraci tam,“ uvedl k tomu premiér Bohuslav Sobotka. Obranná linie však může ležet i mnohem severněji než na severních hranicích Řecka, doplňuje jej ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). 

Podle Prouzy je ve hře také vyloučení Řecka ze Schengenu v případě, že by neplnilo své závazky. 

I přes záložní plány se středoevropské země však dočkávají kritiky, a to kvůli tomu, že nechtějí vyjednávat o přerozdělování žadatelů o azyl. „Jen stěží mohu pochopit, když solidaritu s pronásledovanými odmítají právě země, jejichž politicky pronásledovaní občané se sami solidarity (v době komunismu) dočkali,“ kritizoval například německý prezident Joachim Gauck.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce

17:38 Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dostalo na program plenárního zasedání…