Bruselu nevěříme, máme vlastní plán. Sobotkova vláda již má spojence na rázné řešení uprchlické krize

21.01.2016 8:41

Z důvodu nové migrační vlny uprchlíků, která má do Evropy přijít v březnu, chystá Česko plán. Nevěří totiž slibům Bruselu, že jarní vlnu migrantů zaství. Píše to dnešní vydání MF Dnes.

 Bruselu nevěříme, máme vlastní plán. Sobotkova vláda již má spojence na rázné řešení uprchlické krize
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Podle evropského prezidenta Donalda Tuska mnoho času na zastavení migrační vlny není. „Evropská unie jako politický projekt selže, pokud nedokáže chránit své vnější hranice,“ dodává. V tom případě by se zhroutil Schengen a byly by obnoveny vnitřní hranice v EU. Návrhy Evropské komise na řešení situace jsou různé, například se hovoří o vytvoření unijní pohraniční stráže, s čímž však nesouhlasí Itálie a Řecko. Mluví se také o dohodě s Tureckem, která funguje velmi málo. „Pokud by fungovala, nebudou do Řecka proudit tisíce, ale jen desítky migrantů denně,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. 

A právě z důvodu nefunkčních řešení Evropské unie připravují Česko a další středoevropské země plán B, jenž by měl vytvořit novou hranici na severu Řecka. A právě sem by měli přijít středoevropští policisté, aby chránili hranice v Makedonii a Bulharsku. Tento plán byl přijat na schůzce ministrů vnitra Visegrádu a balkánských zemí. Podporu celé EU však zatím plán nemá. 

„Musíme na linii Bulharsko–Makedonie vytvořit určitý záložní hraniční systém, připravit tam technická opatření, tak abychom byli schopni regulovat migraci tam,“ uvedl k tomu premiér Bohuslav Sobotka. Obranná linie však může ležet i mnohem severněji než na severních hranicích Řecka, doplňuje jej ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). 

Podle Prouzy je ve hře také vyloučení Řecka ze Schengenu v případě, že by neplnilo své závazky. 

I přes záložní plány se středoevropské země však dočkávají kritiky, a to kvůli tomu, že nechtějí vyjednávat o přerozdělování žadatelů o azyl. „Jen stěží mohu pochopit, když solidaritu s pronásledovanými odmítají právě země, jejichž politicky pronásledovaní občané se sami solidarity (v době komunismu) dočkali,“ kritizoval například německý prezident Joachim Gauck.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…