„Dagmar Havlová prezidentkou.“ Skutečně padlo. Má to dohru

4. 8. 2020 13:25

Jak se bude jmenovat další prezident či prezidentka? Pavel či Němcová? Nebo dokonce Havlová? Tuto myšlenku nadhodil blogger David Petrla a rozpoutala se zajímavá diskuze. O generálu Pavlovi, Havlovi i o Jiřím Drahošovi. A zazněla i otázka, koho si zvolí „druhá strana“.

„Dagmar Havlová prezidentkou.“ Skutečně padlo. Má to dohru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Havlová s ředitelem Národního divadla Janem Burianem
reklama

Dva roky a 214 dní zbývá do konce volebního mandátu prvního veřejností zvoleného a znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana. Ale to nebrání komentátorům, politikům a dalším účastníkům veřejného dění spekulovat, kdo ho nahradí. Již několikrát padla jména jako současná poslankyně Miroslava Němcová nebo generál Petr Pavel, případně hokejový brankář Dominik Hašek.

Do pomyslného klobouku však vhodil jméno blogger David Petrla, který nastolil myšlenku, že by Česko následovalo příklad USA (Trump vs. Clintonová) a o prezidentský post by se ucházela Dagmar Havlová. „To není vtip. Podle mne kampaň právě začala,“ mínil, zřejmě v narážce na film Havel, který šel nedávno do kin, ale také na článek deníku iDnes o Havlové.

Europoslanec Jan Zahradil však byl k této myšlence skeptický. „Ten tzv. liberální tábor se opět vytluče sám mezi sebou. Příliš mnoho slimáčků na jednu kapustičku,“ prohlásil a dodal, že je spíše zvědavý, s kým příjde druhá strana.

„Opravdu největší favorit je podle mě generál Pavel. Funkcionář NATO, protiruskej a protičínskej, komunistickej kádr a voják lidový armády v jednom. Zároveň vypadá výborně, má styl, umí mluvit a je chytrej. V tom se najde každej,“ mínil jeden z diskutujících.

„Jediný, co musí podchytit, jsou řetězový maily u moravskoslezkejch voličů. Pokud není blbej jak kníže nebo Drahoš, tak uz teď skládá tým 20-30 brigádníků, kterej bude psát řetězový maily v jeho prospěch a špinit okolí,“ dodal.

Na tento názor ovšem reagoval jak Zahradil, tak komentátor Info.cz Jan Palička. „On zatím akorát sbírá tým úplně stejnejch ‚dobrovolníků‘, co se onehdá přisáli na Drahoše a mají potenciál celou kandidaturu mu tak leda domrvit,“ oponoval autorovi. A Zahradil podotkl, že ze všech zemí sedmadvacítky s voleným prezidentem má generála v čele pouze Bulharsko.

Zahradilovi na otázku, kdo bude kandidovat za druhou stranu, odpověděl Petr Nachtmann, že to bude Andrej Babiš. „S Okamurou se nějak dohodne, že Okamura nebude na své prezidentské kandidatuře trvat. Jako Zeman v roce 2013,“ teoretizoval.

Vlasta Svobodová tvrdila, že by generála brala a není sama. „Je fešák, umí mluvit, nenaparuje se, hezky se chová ke starým lidem (vyzkoušeno osobně), někam to dotáhl na mezinárodním poli,“ zmínila přednosti vojáka z povolání. „Akorát naše potomky tím štveme, nechtějí mu odpustit ty komouše,“ dodala.

„Kdokoliv po triu Havel-Klaus-Zeman bude až druhá třída,“ namítal na to Zahradil. „Pro mě se tím uzavře jedna etapa našich moderních dějin. Vlastně ani nevím, jestli s tou další chci mít něco společného. Ta tekutost a bezbarvost soudobé politické třídy mě odpuzuje. V tom jsme se tedy ‚poevropštili‘ už dokonale,“ podotkl k dnešním poměrům.

Projevil se také další komentátor z Info.cz, bývalý poradce premiéra Topolánka Martin Schmarcz, který mínil: „Pokud nedají konzervativci a liberálové dohromady jednoho silnýho kandidáta, zase vyhraje strana bolševiků a kremrolí...“

V následné diskuzi se také řešila otázka, kdo bude oním kandidátem. Ondřej Karták přišel s myšlenkou, že proti generálovi by měl stanout generál. „Ale ještě lepší by možná byla Vitásková. Ta ženská se neposrala, a to se cení,“ doplnil. „Nicméně, kdo bude kandidát národa proti havlérce poznáme z toho, komu budou projevovat svou typickou pravdoláskařskou zášť. Zemanovi vyhrál volby Drahoš a hlavně jeho stará,“ podotkl závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

14:34 To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí za ČSSD Jakuba Kulhánka. Kulhánek má na več…