Jak informovaly Novinky.cz, senátoři Gerlochovi vyčítali jeho minulost. „Byl kandidátem vstupu do komunistické strany, a pak 15 let od roku 1975 až do roku 1990 byl členem strany, která porušovala lidská práva a svobody i principy plurality, kdy si uzurpovala vedoucí úlohu ve státě a společnosti,“ prohlásil senátor za lidovce Zdeněk Papušek.
„Ústavní soud potřebuje osobnosti s mimořádným morálním kreditem, které budou odolné vůči politickým tlakům i jiným svodům. Z toho důvodu mě netěší, že nám pan prezident navrhl kandidáta, který začátkem 70. let, tedy v době tuhé normalizace, vstoupil do komunistické strany. Navíc pan Gerloch informaci o svém členství v KSČ neuváděl, ani když minulý rok kandidoval do Senátu, zřejmě tušil, že by mu to příliš nepomohlo. Takového kandidáta opravdu podpořit nemohu,“ uvedl své důvody senátor za TOP 09 Tomáš Czernin.
Czernin se podobně vyjádřil na sociálních médiích: „Zdravý selský rozum zvítězil,“ označil nezvolení Gerlocha. „Copak může v demokratické zemi působit jako soudce ústavního soudu bývalý normalizační komunista a advokát protiústavních excesů páně prezidentových? To i jen základní cit pro spravedlnost nedovoluje. Věřím, že to takto vnímá většina lidí. A to navzdory různým relativizujícím právnickým kličkám,“ ptá se a odpovídá si senátor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas