Dav lidí se přitom v obci, která leží mezi Slavjanskem a Kramatorskem v Doněcké oblasti, snažil odtlačit obrněný transportér. Jeden člověk byl zraněn. Shromáždění občané pak na ukrajinské vojáky začali křičet „fašisti, fašisti“. Původně se toto video objevilo na ruské sociální síti „Vkontaktě“, následně ho převzal web ruské televize NTV, stejně jako server listu Komsomolskaja pravda.
Ukrajinská armáda přišla o dva, možná i o tři vrtulníky
Jeden z vůdců povstalců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov ruské agentuře Interfax řekl, že jeho lidé sestřelili dva vrtulníky, přičemž jeden pilot byl zabit a druhý zajat.
Později tuto informaci potvrdilo v prohlášení ministerstvo obrany, které zároveň zvýšilo počet mrtvých na dva. Uvedlo také, že stroje byly zasaženy přenosnými protiletadlovými raketami, což vyvrací tvrzení Ruska, že město je v rukou civilního obyvatelstva, jež vzalo do rukou zbraně.
Ponomarjov další ruské agentuře RIA Novosti přiznal také jednoho mrtvého a několik zraněných na straně vzbouřenců. Podle agentury povstalci tvrdí, že už sestřelili tři armádní vrtulníky Mi-24, a helikoptéry se teď drží dál od města.
Podle agentury Reuters ukrajinská tajná služba SBU upřesnila, že jeden bojový vrtulník Mi-24 byl sestřelen, přičemž jeden člen posádky zahynul a druhý byl zajat. Druhý vrtulník, který letěl v tandemu, byl nucen přistát. Zasažen byl i třetí stroj s lékaři, z nichž jeden utrpěl zranění.
Podle Avakova použili separatisté proti ukrajinským silám těžké zbraně, včetně granátometů a ručních protiletadlových střel.
Separatisté v Luhansku prý opustili obsazené sídlo prokuratury
Proruští separatisté ve východoukrajinském městě Luhansk dnes bez střetu opustili tamní sídlo prokuratury, které spolu s dalšími úřady obsadili v úterý. Informovaly o tom ruské agentury. Stalo se tak den poté, co radikálové vtrhli do budovy prokuratury v Doněcku, dalším městě do značné míry ovládaném ozbrojenci prosazujícími odtržení východu země od Ukrajiny.
„Osvobození budovy bylo výsledkem jednání. V současné chvíli tam pracovníci prokuratury ještě nejsou, je tam operativní skupina vyšetřovatelů," sdělila podle Interfaxu mluvčí luhanské prokuratury. Nikdo z „aktivistů", kteří budovu obsadili, není uvnitř ani nikde v okolí.
Luhansk je jedním z přibližně deseti měst, kde proruští separatisté obsadili sídla místních či regionálních úřadů, včetně radnic, justičních orgánů a policejních budov. Ve čtvrtek se tak zatím naposledy stalo v Doněcku, kde dav asi 3000 lidí obklíčil oblastní prokuraturu a podle ukrajinských médií napadl policisty, kteří ji střežili. Zranění utrpělo 23 napadených.
Zpráva o uvolnění prokuratury v Luhansku přišla v době, kdy ministryně zahraničí EU Catherine Ashton v Berlíně zdůraznila, že klíčové v ukrajinské krizi je omezení násilí a ukončení okupace úřadů. Po setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem zároveň označila jako „absolutně nezbytnou" existenci funkčního parlamentu, v němž budou moci „společně pracovat všichni představitelé Ukrajiny".
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam