„Hájíte zájmy EU! Nestojíme s čepicí v ruce!“ Babiš proti Bruselu: V ČT padlo, že vše je jinak

03.12.2019 8:09 | Zprávy

Auditní zpráva k podezření na střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše je konečná, potvrdil to mluvčí Evropské komise. Dodal, že Česko má dva měsíce na to, aby se s doporučeními ve zprávě vypořádalo. Že jde o finální závěry, potvrdilo taky české Ministerstvo pro místní rozvoj. A o zprávě diskutovali v pořadu Události, komentáře ČT24 předseda Pirátů Ivan Bartoš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Hájíte zájmy EU! Nestojíme s čepicí v ruce!“ Babiš proti Bruselu: V ČT padlo, že vše je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Víc než 200stránkový dokument zatím Evropská komise zveřejnit neplánuje, podle týdeníku Respekt ale závěr auditní zprávy obsahuje i informace, že Andrej Babiš ve střetu zájmů je. Předseda vlády to ale odmítá a autory auditu i Evropskou komisi kritizuje.

„Já jsem tu auditní zprávu nečetl a je třeba říct, že se nejedná o závěr Evropské komise, jedná se o závěr auditorů, přičemž auditoři jasně říkají a tvrdí to, že vlastně Česká republika nyní se má vyjádřit, ať už kladně, nebo záporně k těm závěrům. A podotýkám, a to je velmi důležité, jestli bude implementovat doporučení těchto auditorů. To znamená v tuto chvíli zcela zjevně není uzavřeno nic, a ať už to dopadne jakkoliv, tato auditorská zpráva, tak nepochybně prostě Česká republika bude s něčím možná souhlasit, něco možná bude rozporovat. To bude prostě další diskuse s Evropskou komisí,“ řekl k celé věci Karel Havlíček. On sám se domnívá, že Babiš ve střetu zájmů není. 

„Vemte si to, že jdete do politiky a vstupujete do politiky s tím, že můžete vlastnit firmy. V té politice jste úspěšný a najednou přijde někdo, kdo řekne: Pozor to není v pořádku, je třeba, aby se těch firem zbavil. Vytvoří se zákon, udělá se lex Babiš. A musí se vzdát podílů v těch firmách. Budiž, ale má možnost vložit ty firmy do takzvaného svěřenského fondu nebo do trustu, jestliže tam vložil a vloží, potom přijde další, prostě kdokoliv, zákonodárce, legislativec nebo třeba Evropská komise, říká: Opět to není dobře. Není možné, aby prostě měl vloženo toto ve svěřenských fondech a musí postupovat opět jinak,“ uvedl Havlíček a zdůraznil, že české zákony může vykládat pouze český stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…