„Já být na místě Schillerové, tak se zastřelím!“ Klaus mladší řádil v televizním studiu

28.04.2019 12:50

V nedělní Partii televize Prima proti sobě zasedli ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga a expert na školství Václav Klaus mladší, který pracuje na založení nové politické strany, s níž se hodlá podílet na příští vládě. Před televizními kamerami si nebral servítky. Premiér Babiš podle něj točí ministry jak na kolotoči. Kdyby byl Klaus v kůži ministryně financí za hnutí ANO Aleny Schillerové, prý by se už zastřelil. Došlo i na inkluzi.

„Já být na místě Schillerové, tak se zastřelím!“ Klaus mladší řádil v televizním studiu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus mladší
reklama

Nejprve se věnovali platům učitelů. Ministr Plaga si posteskl, že v Poslanecké sněmovně vznikla bramboračka, ve které není snadné se vyznat. Podstatné podle něj je, že učitelé budou mít na konci roku 2021 sto padesát procent průměrné mzdy.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„Já bych chtěl panu ministrovi poblahopřát, že se udržel, protože pan Babiš točí ty ministry jak na kolotoči. Ale to, co tady padlo, jsou z devadesáti procent jen řeči,“ rozjel se Klaus. Peníze, které dnes putují do školství, se podle něj utopí v reformě regionálního školství. Tady se prý utopí až 40 miliard a učitelé na platech z nich prý skoro nic neuvidí. „Já být ministryní financí, tak se zastřelím,“ pokračoval v palbě Klaus. Pokud do školství tečou desítky miliard navíc, nezařazený poslanec Klaus by prý čekal, že výrazně vzroste jak kvalita výuky, tak výše platů. Ale to se podle něj prostě neděje.

Plaga vládu vytrvale bránil. Trval si na tom, že vláda své závazky postupně plní.

Jenže Klaus okamžitě kontroval, že učitelé nejsou vytočení jen kvůli platům. „Já kritizuji to, že my do toho školství cpeme sedmkrát víc, než je to navýšení platů, ale učitelé jsou naštvaní na inkluzi. Lidé to nechtěli, kantoři to nechtěli a změny toho nastávají jen kosmetické, proto jsou ti lidé naštvaní,“ rozčiloval se před kamerou bývalý člen ODS.

ČSSD podle Klause otevřela „černou díru“ reformy regionálního školství a současný ministr Plaga lije do této „černé díry“ peníze dál. „Je to prostě mrhání penězi daňových poplatníků,“ zuřil.

Šéf resortu školství však diváky uklidňoval, že se školství promění k lepšímu, protože v regionální oblasti nepůjdou peníze na žáky, ale na výuku. Současně před kamerami sliboval, že učitelé budou mít více peněz na rozdávání nejlepším učitelům. „Já plánuji cestu do krajů a tam se chceme podívat, jestli k tomu rozepsání platů na školách došlo,“ uvedl Plaga.

Pánové věnovali pozornost i povinné maturitě z matematiky. Shodli se na tom, že matematika je důležitá a má být testována u maturity. „Všechny úspěšné společnosti v minulosti, co uměly matematiku, vyhrávaly ve vojenství, vyhrávaly v průmyslu,“ poznamenal k tomu Klaus. Současná maturita se mu však zdá příliš složitá a učitelé by se podle něj měli shodnout na tom, že si zaslouží zjednodušit. Shodne se na tom prý i většina poslanců a snad i většina členů školského výboru Poslanecké sněmovny.

„Akorát já a poslankyně (Zuzana) Majerová, která je také učitelka, jsme byli vyměněni. Přišel tam obchodník s akciemi a gynekolog, tak nevím, jak se to tam změní,“ zaznělo z úst poslance.

Když však Klaus mluví o zjednodušení maturity, rozhodně prý nemá na mysli, že by nakonec měl odmaturovat každý. Takto to podle něj být nemá. Plaga mu v tom dal za pravdu, přidal však jedno „ale“. Matematika podle jeho názoru není tak smrtící, jak to často prezentují média.

Klaus konstatoval, že vedle matikářů není na školách ani dost učitelů chemie a prý je na čase s tím něco dělat. Je na čase pustit do škol lidi z praxe. Plaga dal v této věci Klausovi za pravdu. Odbory se sice staví proti tomu, aby do školství přišli nepedagogičtí experti, ale Plaga před kamerami ujišťoval, že tito experti si budou muset dodělat pedagogické vzdělání. Podle Klause by absolventi pedagogických škol měli mít mnohem více praxe, aby se už během studia ukázalo, zda na to mají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…