„Jak i*iot.“ ČT odvysílala, kdo zlý kandiduje do Rady ČT. Cizina nás sleduje!

06.04.2021 7:52

Včerejší Newsroom ČT se zabýval Radou ČT a blížícím se hlasováním o nových členech. Zaznělo, jak jsou znepokojeny mezinárodní organizace a také senátoři. I to, jak se jeden z potenciálních radních omlouval, že kvůli suchu v puse působí jako „hluboký idiot". A pak přišlo šíření dezinformací od politiků a celebrit. Newsroom prezentoval analýzu Evropských hodnot se jmény jako Janek Ledecký, Ilona Csáková či Daniel Landa. Ale že se chce Janek Ledecký soudit, to nezaznělo.

„Jak i*iot.“ ČT odvysílala, kdo zlý kandiduje do Rady ČT. Cizina nás sleduje!
Foto: Repro ČT
Popisek: Newsroom ČT probírá zjištění Evropských hodnot

Rada ČT

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16878 lidí
Z pořadů České televize se svým kontrolním orgánem zabývá Newsroom ČT. K odložení volby do Rady ČT vyzvali senátoři a dle Luboše Rosího si „všímají i evropské organizace" a obávají se o nezávislost televize. Senátoři si stěžují, že situace v Radě ČT je vyhrocená a nestabilní. Senátoru Smoljakovi (STAN) vadí, že kandidáty do Rady ČT navrhly spolky, které nezveřejňují své hospodaření a nesplňují tak prý svou zákonnou povinnost. A Miroslava Němcová (ODS) připomněla vládě její vlastní slib, že bude udržovat nezávislost ČT. Ovšem, jak je známo, nemá v souvislosti s ČT Senát žádnou kompetenci.

Evropská organizace, která se obává o nezávislost ČT, se jmenuje Media Freedom Rapid Response. Její partnerské organizace vyjádřily „vážné znepokojení"  nad údajnými pokusy hnutí ANO zpolitizovat kontrolní orgán. Tvrdí, že členové volebního výboru za ANO vybrali kandidáty kvůli jejich loajalitě a kritice média, ne kvůli jejich „odbornosti či nezávislosti".

V této souvislosti připomenul Newsroom Pavla Černockého, kterého Federace židovských obcí nařkla z antisemitismu, když prohlásil, že se obává vlády židoliberálů.

Zmíněn byl také Jaroslav Kravka s tím, že se podílel na pořadu Manéž Bolka Polívky. A hned za tím následoval záběr na Kravkův projev před výborem, kde řekl: „Já se o-o-omlouvám, já mám úplně vyschlo v puse, takže koktám, lepí se mi jazyk, vypadám jak hluboký idiot."

Od Zdeňka Pernese si Newsroom vybral slova o tom, jak si nenastudoval, kdo je členem volebního výboru, jak dlouho trvá mandát jednoho člena Rady ČT a jaké jsou kompetence Rady ČT. A u publicisty Jefima Fištejna, že prý dostal v ČT zaracha. Ale to pak korigoval s tím, že ve vysílání ČT24 se za 2 roky objevil 28krát. Karel Novák se dle Newsroomu „netají kritikou vedení České televize". „Přitom v ní vystřídal řadu pozic, redaktor, šéfredaktor zpravodajství nebo také dlouhou dobu dělal dramaturga pořadu 168 hodin," pravila redaktorka Newsroomu.

Tolik potenciální noví členové. Ale v Newsroomu došlo i na ty současné a nemohly chybět záběry na procházku Hany Lipovské a Jany Bobošíkové v okolí Poslanecké sněmovny a spekulace, že se obě ženy sešly s Tomiem Okamurou či Jaroslavem Faltýnkem.

Lipovská pak na Radě řekla, že na některé radní Česká televize útočí a snaží se o rozklížení Rady ČT. „Veřejně je zpochybňována legitimita i složení Rady ČT," uvedla.

Probírala se také věta ve výroční zprávě o ČT, že ČT znevýhodňovala SPD, pokud jde o zastoupení v pořadech. Dle bývalého předsedy rady René Kühna toto usnesení vpašoval na poslední chvíli radní Daniel Váňa a generální ředitel Dvořák se bránil, že SPD neuspěla v senátních volbách a její výsledek nebyl velký ani v krajských volbách. Váňa politickou motivaci popřel. Kromě toho Newsroom rozebíral, že Xaver Veselý nebyl přítomen diskuzi a pouze hlasoval o výroční zprávě, která prošla i s větou o nedostatečné účasti SPD.

Dezinformace

Newsroom se věnoval i zprávě lobbistického spolku Evropské hodnoty o tom, kteří politici a umělci nejvíce šíří dezinformace o koronaviru. Z politiků je to prý Tomio Okamura a Lubomír Volný, z umělců Janek Ledecký či Ilona Csáková. Na seznamu Evropských hodnot obsadili politici SPD čtyři příčky, pátou pak má Lubomír Volný, který byl za SPD zvolen. „Je to zkrátka způsob jejich komunikace, tak jak ho používají dlouhodobě. To znamená, manipulují s informacemi a s daty, využívají různých situací pro nějakou svou vlastní politickou komunikaci a to šíření dezinformací pro ně bylo typické i před pandemií," tvrdila Veronika Víchová z Evropských hodnot.

„Celebrity, další z těch, které v Česku fake news o covidu šíří. Žebříček těch, kteří své fanoušky mystifikují, vede podle analytiků zpěvák Janek Ledecký. U něj si Evropské hodnoty všímaly zejména podzimních příspěvků na sociálních sítích. V těch se vyjadřoval o pandemii jako o marketingové kampani farmaceutických firem," pokračovala redaktorka Newsroomu. Zmínila také, že příspěvky Ilony Csákové o plánované pandemii měly na Facebooku tisíce sdílení. Beze zmínky, ovšem s obrázkem na obrazovce, byli ukázáni Daniel Landa, Daniel Hůlka a Bára Basiková.

Jak informoval deník Expres.cz, Janek Ledecký se chce s Evropskými hodnotami za údajnou pomluvu soudit. To už ale ve včerejším Newsroomu nezaznělo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…