„Jako deci vody v litru nafty.“ Profesor Beran vytáhl hrozivé číslo k vakcínám. Padlo ve Sněmovně

01.02.2025 19:07 | Monitoring

Zachránila vakcína proti covidu svět, nebo její překotné zavedení do praxe přivodilo řadě lidí zdravotní komplikace? A jak postupovat dál? O zdravotních dopadech proticovidové vakcinace diskutovali odborníci 27. ledna v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Záznam zveřejnil projekt Inovace Republiky.

„Jako deci vody v litru nafty.“ Profesor Beran vytáhl hrozivé číslo k vakcínám. Padlo ve Sněmovně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Demonstrace Chcípl pes. Někteří účastníci se vysvlékli na protest proti ministru zdravotnictví Válkovi. Ten totiž řekl, že když bude povinné očkování, připoutá se nahý ke sněmovně

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran v diskusním panelu v sídle Poslanecké sněmovny uvedl: „Objevily se publikace a informace o tom, že některé šarže vakcíny proti covidu obsahují vyšší množství DNA, přibližně 470krát vyšší. Hodnota, která je povolená, je 10 jednotek. A v těch šaržích vyšetřených v laboratořích, kde se to provádělo, v Austrálii, Německu, ve Francii, ve Spojených státech, se zjistilo, že to množství bylo až 470krát vyšší. Je to, jako kdybyste měli v litru nafty 1 deci vody. A ta stanoviska, která se objevují po Evropě od jednotlivých státních institucí, říkají, že to vůbec nevadí, nic si z toho nedělají, a tak já bych chtěl znát stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv k této problematice, jestli tedy občané mají být znepokojení tím, že ve vakcíně je stanoveno nějaké množství a to je 470krát překročeno, anebo jestli by se mohla tahle norma zrušit a vůbec to tam neuvádět, když to ničemu nevadí.“

Proč nezkontrolujeme rizikové šarže?

Tomáš Boráň, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) odpověděl, že se sledují stanovené limity a zbytková DNA ve vakcínách. „Je to bráno jako nečistota, tudíž pokud limity jsou překročeny, tak by to nemělo být tou úřední laboratoří propuštěno. Ale nemyslím si, že v šaržích v Evropě nebo v České republice by mělo být nadlimitní množství nečistot.“

Imunoložka Zuzana Krátká navrhla: „Nebylo by úplně od věci vzít ty šarže, o kterých my tvrdíme, že jsou rizikové, a požádat referenční laboratoř, aby stanovila DNA příměsi ve vzorcích.“

Ředitel SÚKL Boráň však návrh odmítl, protože to podle něj není možné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vybírači peněz pro Ukrajinu se radují, že se utopili Rusové. I s dětmi

12:00 Vybírači peněz pro Ukrajinu se radují, že se utopili Rusové. I s dětmi

Při havárii turistického plavidla v Egyptě zahynulo šest turistů, mezi nimi i dvě děti. Po zveřejněn…