„Je strašně naštvaný.“ Donald J. Trump se prý chystá vyrazit spoustu kolegů. Ovládne ho dcera Ivanka a její manžel?

15.05.2017 8:41

Podle nejmenovaných zdrojů chystá americký prezident Donald Trump velkou „čistku“ v týmu svých spolupracovníků. V ohrožení ze ztráty lukrativní pozice v Bílém domě jsou téměř všichni. Snad kromě Ivanky Trumpové a jejího manžela Jareda Kushnera.

„Je strašně naštvaný.“ Donald J. Trump se prý chystá vyrazit spoustu kolegů. Ovládne ho dcera Ivanka a její manžel?
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Trump je zvyklý z byznysu mít na své spolupracovníky jen ty nejvyšší nároky. Zdá se, že mnozí v Bílém domě jeho nárokům a tempu nevyhovují a budou si muset brzy hledat novou práci. Podle nejmenovaných zdrojů je v ohrožení téměř každý, protože Trump je údajně nespokojený skoro se všemi. Prezident se patrně domnívá, že nemá co ztratit, a o místo tak mohou skutečně přijít i jeho nejbližší spojenci.

Nejvíce se v kuloárech hovoří o tiskovém mluvčí Seanu Spicerovi, který přidělal prezidentovi vrásky na čele svým prohlášením, že „ani Adolf Hitler nepoužil chemické zbraně vůči svým vlastním lidem“. Nic jistého nemá ani zakladatel internetového serveru Breitbart News a kovaný pravičák Steve Bannon. Ted už přišel začátkem dubna o post v Národní bezpečnostní radě a nyní by mohl být z blízkosti prezidenta odstraněn úplně.

To by plně vyhovovalo Trumpově dceři Ivance a jejímu manželovi Jaredu Kushnerovi, kteří si s Bannonem, diplomaticky řečeno, vůbec nerozumí. Přijít o svoji pozici by mohl také někdejší fakticky předseda republikánů Reince Priebus, čímž by ale proti sobě mohl Trump probudit hněv svých spolustranníků. Ostatně ani vztahy mezi ním a Bannonem nebyly zrovna nejlepší. Prezident by tak mohl situaci vyřešit vyhozením obou a začít s čistým stolem.

Anketa

Považujete Alenu Schillerovou za dobrou nástupkyni Babiše?

83%
11%
hlasovalo: 13849 lidí

Donaldu Trumpovi v posledních dnech přidělává starosti reakce veřejnosti, médií i politiků na jeho rozhodnutí zbavit funkce šéfa FBI Jamese Comeyho. Podle průzkumu NBC schvaluje tento krok pouze 29 % Američanů, zatímco 38 % je proti. Obdobně dopadl průzkum renomované výzkumné agentury Gallup. V jejím průzkumu „vyhození“ Comeyho schvaluje 39 % respondentů, ale ještě o sedm procent více jich vyjádřilo opačný názor.

Minulý týden zase Trumpa rozladili Rusové, kteří publikovali fotografie z jeho setkání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Média přitom citovala jednoho nejmenovaného úředníka z Bílého domu, podle kterého Moskva porušila zveřejněním fotografií dohodu. Americká média celou záležitost pořádně „rozmázla“, protože Trumpova administrativa zároveň zakázala setkání fotografovat americkým novinářům.

Je téměř jisté, že někdo z výše uvedené trojice v příštích týdnech o práci v Bílém domě přijde. Trump v předchozích týdnech dostatečně ukázal, že nemá problém zbavit se v podstatě kohokoli, kdo nepodává jím očekáváné pracovní výkony či neprojevuje dostatečnou loajalitu. To ostatně již v v lednu poznala ministryně spravedlnosti Sally Yatesová. Ta odmítla jeho protiimigrační dekrety a Trump ji odvolal jen několik dní po své inauguraci. A nyní odvolal americký prezident šéfa FBI, přestože mohl očekávat, že za to bude kritizován ze všech stran.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…