„Jsem neočkovaný!“, „ruce pryč od našich dětí!“ Tisíce Rakušanů v ulicích

20.11.2021 18:20

V Rakousku vyšly v sobotu do ulic tisíce lidí vyjadřujících nesouhlas se zpřísněním protikoronavirových opatření v podobě lockdownu a povinného očkování. Podle policie je na místě zhruba 12 tisíc lidí, očekávala se účast až 15 tisíc. Protesty nejsou násilné; někteří demonstranti zapalují dýmovnice a házejí plechovky s pivem po policistech, kteří začali zatýkat, píší Novinky.cz.

„Jsem neočkovaný!“, „ruce pryč od našich dětí!“ Tisíce Rakušanů v ulicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Protestující se shromáždili na Náměstí Hrdinů (Heldenplatz) nacházejícím se v areálu Hofburgu. Na shromáždění řečnil bezpečnostní šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hannes Amesbauer. Podle něj nejde o otázku, zda někdo je, či není očkován. „Obtěžování těchto lidí a svalování viny na neočkované je ostudou vlády,“ uvedl.

  • Původní zdroj ZDE

Na místě jsou k vidění lidé s Davidovou hvězdou s nápisem „Neočkovaný“. Demonstranti směrem k místu shromáždění zapalovali dýmovnice a pokřikovali hesla jako „Odpor, odpor“ nebo „Nejsem očkovaný“. Protestů se ve Vídni účastní i lidé z Itálie, Srbska, Německa či Polska.

„Jsou tady Němci i Poláci a nosí transparenty s nápisy ‚Nezabíjejte naše děti‘ či ‚Ruce dál od našich dětí‘. Celé centrum je uzavřené pro auta. Průvod je ale poměrně poklidný, pocit strachu jsme neměli. Žádné napadání, mlácení nebo bourání transparentů,“ popsaly tamní dění dvě české turistky, které jsou ve Vídni na víkend.

V souvislosti s dýmovnicemi a házením plechovek provedli policisté už první zatčení.

Povinné očkování bude v zemi zavedeno od 1. února. Neočkovaným bude hrozit až trest odnětí svobody. Kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí Rakousko od pondělí plošný lockdown pro očkované i pro neočkované.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…