Jak zjistil Deník N či Aktuálně.cz anebo Respekt, BIS na začátku března varovala vládu, že čínská ambasáda od začátku ledna organizovala hromadné skupování roušek a respirátorů, ve kterém se angažovali i čínští krajané v Čechách. „Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je domů. Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a Ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových,“ píše Aktuálně.
Mluvčí BIS Šticha se zdržel komentářů. I když premiér Babiš v únoru zadržel ochranný materiál pro účely českého zdravotnictví, Číňané v Česku dle Aktuálně skupovali ochranný materiál v lékárnách a pak ho letecky odesílali do Číny. V nakupování se prý angažovaly i krajanské organizace napojené na komunistickou stranu Číny a údajně je vývoz zdravotnických pomůcek z Čech spojen i se skladem v Lovosicích, ve kterém bylo zabaveno velké množství roušek a respirátorů.
Zjištění tří periodik už vyvolalo reakce. Ozval se například senátor Václav Hampl: „To je geniální: nejdřív v tichosti u nás vykoupit ochranné prostředky a pak nám je s velkou slávou, přirážkou a za poklonkování vlády a prezidenta prodat zpátky. Jak prosté, milý Watsone!“
Přisadil si také cestovatel Dan Přibáň: „Čína organizovaně a tajně ‚rabovala‘ české zásoby roušek a respirátorů. Jejich nedostatek je tedy z určité (zřejmě velké) části výsledkem tichých aktivit Číny u nás.“
„Čína i po průšvihu se SARS stále podporovala trhy s divokými zvířaty, kde nákaza vznikla. Čína prokazatelně nějaký čas tutlala informace o viru, a to jak před zahraničím, tak svými občany, což rozhodně nepomohlo zastavení šíření nákazy. Čína následně přijala naši pomoc, za což se nám odvděčila tím, že odsála naše zásoby bezpečnostního materiálu, načež nám prodala nový,“ tvrdil.
A prohlásil: „Čína nám nepomáhá, ani nás nezachraňuje, Čína dělá to, co je nejlepší pro vládnoucí dynastii Číny. Vítání jejich ‚pomoci‘ na letišti čelnými představiteli státu je ostuda. A je třeba připomenout, že i národní hrdina v červeném svetru se stejně jako pan velitel krizového štábu svým dílem zasloužili o upevňování vlivu Číny u nás.“
„Chtěl bych vědět, zda-li jsme si to pak aspoň od nich koupili celé. Je fakt dost těžké tuhle vládu podporovat v opatřeních, která zavádí,“ pravil na Twitteru bývalý místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ministr vnitra Hamáček se tedy sarkasticky zeptal, zda má letadla se zdravotnickým materiálem z Číny otočit a poslat zpátky.
Tak mám ty letadla otočit?
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 24, 2020
Ženíšek reagoval, že se jen ptal, zda o tom ministr Hamáček věděl.
Mýlí Honzo @jhamacek, ty víš, že nikdo netvrdí, že teď právě Ty děláš málo a taky víš, že bychom vsichni tleskali, kdybys Ty byl šéfem ÚKŠ. Já se jen ptám, jestli jste to věděli a jak jste s touto informací naložili. Nic víc. #SpolečneToZvladneme https://t.co/Kp4tD3ayCn
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) March 24, 2020
Předseda ČSSD pak vysvětlil, jak to se zprávou BIS bylo: „Tu zprávu jsem dostal v březnu a to už žádné nákupy neprobíhaly, takže jsem to založil. A mimochodem, dneska mají naše ambasády ve světě pokyn shánět zdravotnický materiál, kde se dá... Takže možná na nás někdo taky napíše takovou zprávu...“ Ženíšek argumentoval, že Česko neprodává zdravotnický materiál za miliardy.
„Marku, promiň, ale přijdeš mi jak tatar. Do Číny odešlo několik desítek tisíc zdravotnických prostředků, platily to kraje, obce a firmy. Navíc půlku nám toho Čína nechala tady, když to vypuklo, a šlo to do Motola. My teď z Číny vozíme miliony kusů... Co je na tom nejasnýho?“ zeptal se podrážděně Hamáček, načež se omluvil, že už mu pochodují nervy, ale že bez dodávky z Číny by v tomto týdnu došly ochranné pomůcky.
A podrážděně reagoval i analytik Štěpán Kotrba. „Já vám nevím... Pomoc krajanům/soudruhům/příbuzným není trestná. V lednu tady lidi i veškeré zdravotnické organizace, včetně Romana Šmuclera, sraly na nákupy zásob svých soukromých (a samozřejmě ziskových) ordinací. A jako lékaři už tehdy věděli. Nebo vědět měli. Kupování jakéhokoliv zboží a jeho odesílání kamkoliv také není trestné... zaplatíte-li clo. Ti chytří, kteří zjistili, co se děje ve Wu-chanu, reagovali úplně stejně a chodí po ulici v kvalitních respirátorech. Tak co si, kurva, nějaký kundy novinářský dovolujou ty lidi kriminalizovat?"
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: kas