„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

27.01.2021 11:13 | Zprávy

Nejeden proevropský politik v Česku si nenechal ujít příležitost vyzvat vládu, aby děkovala Evropské unii za obstarání vakcíny. Je však za co děkovat? Ferdinando Giugliano, komentátor světoznámé agentury Bloomberg, na úspěchy EU nepohlíží s nadšením. Srovnal je totiž s ostatními zeměmi. Česko je v EU pod průměrem. Ale není zdaleka samo. A Maďarsko se rozhodlo situaci řešit po svém. Komentátor se ptá: „Jak se může EU chlubit svým společenským modelem, pokud nedokáže ochránit ty nejohroženější?“

„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Podle komentátora má v očkovací kampani Evropská unie slabý start. Zatím bylo podáno 8,9 milionu dávek, v průměru dvě na každých sto obyvatel států EU. Spojené státy mají průměr 7 dávek na 100 osob, Velká Británie dokonce 10,5. A vede Izrael s 43 dávkami na 100 osob. Článek vyšel včera, současná data agentury ukazují u Izraele dokonce 45 dávek na 100 obyvatel, Spojené státy se posunuly na 7,5, Britové na celých 11. A EU? 2,19.

Jak komentátor podotýká, vzhledem k tomu, že každá vakcína vyžaduje dvě dávky, bude se tato ztráta těžko dohánět a nevypadá to, že by budoucnost byla růžová. Hrozí, že cíl Evropské unie naočkovat 70 % obyvatel v každém státu do léta splněn nebude. Zatím má EU schválené dvě vakcíny, Pfizer/BioNTech a Modernu, ale jejich zásoba je omezená a nedostatečná. Tento týden by se Evropská léková agentura měla zabývat vakcínou od společnosti AstraZeneca, ale společnost uvádí, že první dodaná dávka by mohla být až o 60 % menší. A vakcína společnosti Sanofi kvůli problémům při testování nebude schválená do konce roku 2021, tvrdí Giugliano.

Varuje, že toto selhání bude mít následky, pokud nedojde k rychlé nápravě. Zatím v EU s covidem dle dat zemřelo 426 000 lidí, uvádí a dodává, že nejenže při prodlevě budou lidé umírat, ale vzhledem k tomu, že EU se chlubí vysokou společenskou vyspělostí, tak jde i o její pověst. „Jak se může chlubit svým společenským modelem, pokud nedokáže ochránit ty nejohroženější?“ ptá se. Nemluvě o ekonomice, dle projekcí Mezinárodního měnového fondu došlo za rok 2020 k poklesu HDP bloku v hodnotě 7,6 %.

Giugliano zkoumá i důvody tohoto stavu. EU prý zaspala při přípravě a objednávkách vakcíny a podcenila nejmodernější vakcíny, tedy ty od Pfizeru a Moderny, založené na mRNA. „EMA (Evropská léková agentura – pozn. red.) zaostala za Spojenými státy a Velkou Británií ve schválení vakcíny Pfizeru. Zpoždění u vakcíny AstraZeneca je pochopitelnější, vzhledem k potížím při testech (AstraZeneca zatím ani nepožádala o schválení v USA),“ říká Giugliano.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …