„Kdyby někdo z Evropy vyjel do Afriky a viděl to tam, bude mít na černoušky ještě větší pifku.“ Zkušený cestovatel o uprchlících i neziskovkách

10.09.2018 17:11

Dobrodruh Dan Přibáň v trabantu procestoval Afriku, Indii i další kouty světa a leccos zjistil. Třeba to, že Česko vůbec není tak špatné, jak se říká. Pokud by svým spoluobčanům chtěl něco vytknout, bylo by to prý nízké sebevědomí a fakt, že si u nás spousta lidí neváží práce politiků. Ale naučil se něco i o Africe a migrantech. Prý se naučil být realistickým rasistou. Navíc se důrazně zastal neziskových organizací, jako je Člověk v tísni.

„Kdyby někdo z Evropy vyjel do Afriky a viděl to tam, bude mít na černoušky ještě větší pifku.“ Zkušený cestovatel o uprchlících i neziskovkách
Foto: pixabay.com
Popisek: Afrika - ilustrační foto
reklama

„Problém tý naší mentality je, že si strašně málo věříme,“ prohlásil v rozhovoru pro server Reflex.cz. Češi toho ve 20. a 30. letech 20. století dokázali hodně. Byli tvořiví. Dnes jsme podle cestovatele nijací... „Za Havla jsme byly ten humanistickej stát a dnes nejsme nic. Snažíme se nemít žádnej názor a ze všeho se tak jako vykroutit,“ posteskl si. Češi ale podle Přibáně umějí i pozitivně překvapit.

Zvažoval i vstup do politiky, ale rozmyslel si to. „Je to spousta práce pro lidi, kteří si toho moc nevážej. Mě hrozně rozčiluje, když si druhý lidi nevážej toho, co někdo dělá. Myslím, že to je hezky vidět na neziskovkách – třeba Člověk v tísni. Tato nezisková oganizace pomáhá v nejedné zemi, její práce slouží i k tomu, aby lidé neprchali ze svých zemí, ale aby se jim dostalo podpory ke zvelebení vlastního státu.“ Člověk v tísni tedy podle Přibáně dělá přesně to, k čemu vyzývá prezident Zeman nebo předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Pomáhá v zemích, odkud odcházejí uprchlíci či migranti. Přesto je tato nezisková organizace vystavena nebývalému tlaku. Proč. Podle Přibáně na to existuje relativně snadná odpověď. Je jednoduché někoho onálepkovat jako nepřítele a útočit na něj. Říkat, že právě neziskové organizace k nám dovážejí davy migrantů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí?

92%
8%
hlasovalo: 9262 lidí
„Já jsem se kvůli tomu navážel do Lékařů bez hranic, až jednou jsem za nimi šel, abych si s nimi o tom promluvil. A tam jsou spousty faktů, které já jsem třeba neznal. Oni operujou třeba na základě pokynů italský vlády. Italská vláda jim říká: udělejte to a to. Pracovali s tím, co říkala italská vláda. A hlavně tam je velikej problém z hlediska námořního práva,“ upozornil Přibáň.  Pokud námořní kapitán na moři vidí ohrožené osoby, musí jim podle námořního práva pomoct. A když jim evropské lodě pomůžou, nemají je často kam vrátit, protože Egypt a další africké země odmítají přijímat své občany zpět. 

Právě proto dává podle Přibáně největší smysl pomáhat v zemích, odkud migranti či uprchlíci odcházejí. „Pokud ty lidi mají pocit, že je vždycky někdo vytáhne, tak tam spíš polezou. Hlavně je potřeba jim dát vědět, že se můžou utopit. Tady selhává evropské PR, kdy my bychom jim řekli, že tady to není tak super,“ podotkl Přibáň. Afričané do Evropy často míří za prací, ale jejich představy o tom, jak Evropa funguje, jsou velmi naivní.

„Afrika si musí začít pomáhat sama. My jako bílí jsme ve spoustě těch lidí vybudovali pocit, že jim něco dlužíme. Teď tu Afriku kolonizuje Čína a strašně jim to tam drancuje, ale nikdo to moc neřeší,“ podotkl Přibáň. „Afrika si musí pomoct sama,“ zdůraznil v jednu chvíli host. Do Afriky posíláme nemalé množství rozvojové pomoci, jenže se nezdá, že by se Afrika někam pohnula.

A pomohlo by, kdyby Evropané vyjeli do Afriky a podívali se, jak to tam funguje? „Já si myslím, že kdyby někdo vyjel do Afriky a viděl to, tak bude mít na černoušky ještě větší pifku, než má teďka,“ prohlásil cestovatel. „V Africe si vytvoříte něco jako realistickej rasismus, kdy vlastně ty lidi začnete vnímat takový, jaký jsou,“ pokračoval Přibáň.

Čechům vyčítá ještě jednu věc. „Češi se dívají na uprchlickou krizi a říkají: to tady bejt nemá. No dobrý, to víme všichni, že to tady nemá bejt, ale prostě to tady je a musíme to řešit,“ podotkl host. Německá kancléřka Angela Merkelová prý mohla v roce 2015 postavit v Německu plot a tvářit se, že se jí migrační krize netýká. „Ale pak by měly Rakousko, Maďarsko a další země včetně naší velký problém. Angela Merkelová v podstatě tento problém vyřešila za nás,“ zdůraznil. Teď se vyrovnává s problémy, které to přineslo. Angela je hrozně chytrá, analytická ženská,“ podotkl Přibáň s tím, že i ona věděla, že přijetí milionu lidí přinese problémy. Teď je řeší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…