„Klinika žije!“ Aktivisté vyrazili do ulic Prahy

9.4.2017 4:10 odp.

Na náměstí Míru v Praze se sešly zhruba tři stovky účastníků na podporu autonomního centra Klinika. Demonstraci svolali aktivisté z Kliniky, aby vyjádřili svůj nesouhlas s tím, že by měli budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici opustit. „Klinika žije," křičeli nejčastěji. Na bezpečnost celé akce dohlížejí desítky policistů.

„Klinika žije!“ Aktivisté vyrazili do ulic Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika, které nelegálně působí v objektu vlastněném Správou železniční dopravní cesty

Sociální centrum je v budově již několikátý měsíc neoprávněně. I přesto účastníci pochodu vyjadřují souhlas s jeho dalším působením a protestují proti opuštění budovy. Kromě demonstrace na náměstí Míru se také vydali na pochod přes Václavské náměstí, Washingtonovu a Dlážděnou ulici, aby své kroky zastavili na pražském Těšnově, kde se uskuteční koncert. Aktivisty mimo jiné také podpořil politik a novinář Petr Uhl. „Jsem rád, že tolik lidí přišlo podpořit dobrou věc," uvedl.

„Nám opuštění budovy nedává smysl. Přes dva roky zde funguje sociální centrum, které má širokou podporu lidí, jak vidíme i tady na demonstraci. Stát má tisíce volných budov, které nechává chátrat. Vadí nám, že se zaměřil na budovu, v níž se začalo něco dít,“ uvedla jedna z organizátorek Jana Bednářová do kamery České televize v úvodu akce.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předal budovu v loňském roce Správě železniční a dopravní cesty. I na tento převod si pak „klinikáři stěžují“, převod prý neprošel mimo jiné vládní dislokační komisí. Zároveň také ÚZSVM neinformoval ostatní zájemce o možnosti převodu, jak bývá prý zvykem.

„My jsme si požádali o informace na základě zákona a ze strany SŽDC přišla odpověď, že žádali o budovu kvůli vybudování zdravotního střediska. Zatímco v průběhu změnili plán, kdy přemýšlejí o kancelářích pro své zaměstnance a pár zdravotních ordinací. Z toho nám vychází, že celý převod je spíš proto, aby naše sociální centrum bylo vyklizeno, než že by SŽDC potřebovala budovu pro své zaměstnance,“ dodala Bednářová. 

Sociální centrum v současné době nadále funguje, zaměřuje se mimo jiné i na akce pro veřejnost. Bednářová pak odmítla neoficiální nabídku dvou radních hlavního města, že by se Klinika mohla přestěhovat do budovy bývalých jeslí ve Znojemské ulici na Praze 4. „Ta budova je ve špatném technickém stavu,“ uvedla. 

„Objekt rozhodně chátrat nebude,“ uvedla pak pro ČT24 mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. „Architekti v současné době připravují rekonstrukci objektu. Zcela jistě bude mít využití,“ uvedla s tím, že letos bude hotov projekt a příští rok by měla být zahájena rekonstrukce. „Primárně jako SŽDC potřebujeme vlastní budovu například pro odbor geodézie. Řešíme veškerá povolení,“ dodala Šubová. Podle jejích slov je objekt vhodný svojí rozlehlostí. Žádný jiný objekt nevnímá jako tak ideální. Věří také v to, že až soud definitivně rozhodne o vyklizení budovy, stane se tak. „Žijeme ve 21. století,“ zmínila závěrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…