„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

21.09.2021 7:57 | Ze sítí

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. Publikum mu aplaudovalo, ale mimo koaliční akci ve Slovanském domě se tak příznivého ohlasu rozhodně nedočkal. Podle Pavla Šafra je to i tím, že mu Česká televize dala málo prostoru. Jiní si ovšem myslí, že hlavní příčinou je absence obsahu za dramatickou formou Fialova vystoupení. A pro jiné je toho ódéesáckého obsahu zase až příliš.

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení horké fáze kampaně koalice SPOLU před volbami do Poslanecké sněmovny

Anketa

Co chcete od příští vlády nejvíc?

hlasovalo: 27493 lidí

„Ne, nepřeháním, jde o všechno,“ burcoval v pondělí večer profesor Petr Fiala. Koalice SPOLU v Praze zahajovala horkou fázi předvolební kampaně a vystoupením premiérského kandidáta chtěla dát punc velké politické show. Plný Slovanský dům, vlajky, transparenty a ohlušující lomoz. Do toho dramatický projev předsedy ODS. Heslo „Teď jde o všechno“ bylo všude, dokonce i na řečnickém pultíku.

„Přesně za dvacet dní se rozhodne o tom, v jaké zemi budeme žít, svedeme bitvu o charakter a budoucnost našeho státu,“ vykládal Petr Fiala. Jednou možností je úspěch populistů, kteří začnou rozhazovat a současně utahovat šrouby.

„Nebo lidé dají přednost demokratickým silám a změně a Česká republika zůstane svobodnou, demokratickou a prosperující zemí,“ dodal. Skutečně podle něj jde v tuto chvíli o všechno a ke zdůraznění těchto slov varovně mával ukazováčkem.

Fiala přednesl jeden z nejdramatičtějších projevů své kariéry a publikum jej v tom vydatně podporovalo. Při zmínce o komunistech a SPD se ozývaly výkřiky „fuj“ a bučení. Podobné reakce se dočkaly „ruské konspirační servery“, které podle Fialy chtějí ničit naše hodnoty a rozvracet naše vztahy.

„Uplácejí svoje voličské skupiny, záměrně stavějí děti proti rodičům a prarodiče proti vnukům, nic jim není svaté,“ líčil praktiky českých populistů. I ODS prý v minulosti dělala chyby, ale on, který do ní přišel v její největší krizi, se zasadil, aby se strana změnila. „Jsme poučeni a připraveni,“ ujišťoval.

Ve Slovanském domě sklidil profesor Fiala aplaus, ale na sociálních sítích o moc více úspěchu než obvykle nezískal.

Do boje za něj vyrazil například Pavel Šafr, jehož web Forum24.cz je dlouhé roky Fialovým osobním komunikačním kanálem, kde publikuje své rozhovory a úvahy. Teď se rozčiloval, že Česká televize projev předsedy ODS pustila do Událostí až ve 47. minutě, a to na 20 vteřin.

Zato Babiš prý z Kavčích hor dostal „výživnou reportáž“ o tom, jak přidává státním zaměstnancům hned na začátku. A televize Nova jej zhnusila ještě více, když opoziční show ve Slovanském domě ignorovala úplně. Šafr to diagnostikoval jako „řízenou demokracii“ a „úspěšný import z Ruska“.

 

 

Internetový glosátor Tomáš Buzek dodal, že Fialovi se pozornosti včetně přepisu celého projevu jistě dostane u Pavla Šafra. A třeba i v jeho „předvolebních novinách“, pokud se je podaří vytisknout.

A také politická konkurence se dramatickým expozé spíše bavila. Poslanec ANO Patrik Nacher si nad Šafrovým zuřivým počítáním minut a sekund vzpomněl na jeho posměšky, že premiér Babiš „kňučí“. Teď se podle Nachera ukázalo, jak je to s tím kňučením doopravdy.

Robert Šlachta, lídr hnutí Přísaha, kterého ODS dodnes viní, že svým policejním zásahem proti její Nečasově vládě chtěl zlikvidovat demokracii, se rozesmál nad heslem „ODS a toho jejich SPOLU“ že jde o všechno.

„Jasně, že jim jde o všechno. Třetí volební období bez penězovodů z ministerstev už by totiž tahle partička kariérních politiků nemusela přežít,“ dodal.

Levicová novinářka Apolena Rychlíková ocenila „americkou“ vizáž kampaně, která podle něj funguje lépe, než performance Pirátů a STAN. Srovnání s Bartošovou harmonikou a Jaroslavem Hutkou ve vytahaném tričku ale podle ní nevymaže, že „obsahově vůbec neví, co vlastně chce“.

Uznává ale, že z hlediska přednesu to byl jeden z lepších projevů brněnského profesora politologie.

Celkově si ale Rychlíková nemyslí, že to SPOLU uchopili za dobrý konec. „Upřímně jsem si myslela, že vytáhnou něco na Babiše a ona to byla plamenná rekapitulace programu, který řada odborníků označuje za jeden z nejvíc populistických v posledních letech,“ poznamenala.

A připomněla „výpadek paměti“ ODS, která podpořila hlasováním velkou rozpočtovou „sekeru“ ANO a teď se k tomu nehlásí.

 

 

Její slova ale nebyla nic proti zdrcující analýze, kterou večer sepsal levicový sociolog a novinář Stanislav Biler. „Nabízí to, co vždy: Nezvyšovat daně a mnoho patetických frází o morálce, hodnotách a Západu,“ shrnul Fialovo vystoupení.

Argumenty Západem jsou podle něj pozoruhodné v situaci, kdy nedávno jeho kolega z pódia Marian Jurečka odmítl „Západ“ v podobě stejnopohlavních manželství a i sociální stát, který Fiala odmítá, je podle něj západním výdobytkem.

„Musí se nechat, že se Petr Fiala naučil mluvit nahlas, ale bohužel tím pouze zvýraznil strašlivou prázdnotu svého poselství,“ pokračoval redaktor levicového webu A2larm ve zdrcující kritice. Varování před populismem je podle něj podivné, když ODS na jedné straně žádá stabilizaci veřejných financí a na druhé podpořila jejich rozvrat hlasováním pro daňové úlevy.

CELÝ KOMENTÁŘ STANISLAVA BILERA ZDE

„Není to tedy nic než populismus pro lepší lidi, který prochází jen proto, že si většina českých médií a ekonomů nedokáže připustit, že by pravice mohla být populistická, protože se jim „rozumná“ a „pravicová“ politika slévá už třicet let v jedno,“ poznamenal sarkasticky.

„S vládou Spolu tedy budeme pokračovat ve stejné beznaději jako dosud s Babišem. Jen ji nebude kormidlovat Babiš, ale Fiala v saku. A to je změna, které skutečně můžete věřit,“ uzavřel Stanislav Biler svou břitkou analýzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď už na život a na smrt. Foldyna varuje před pětikoalicí. A řeči o Zemanovi? „Džamile“ zabalit věci a poslat ji zpět

10:46 Teď už na život a na smrt. Foldyna varuje před pětikoalicí. A řeči o Zemanovi? „Džamile“ zabalit věci a poslat ji zpět

Progresivismus proti zastáncům tradic. Tak vidí poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) aktuální politický s…