„Konečně jim došlo, proč vyhrál Babiš.“ Tak se Fiala začal snažit. Stejně moc nepřesvědčil

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

27.12.2023 11:10 | Monitoring
autor: Radek Kotas

V mediálních kruzích premiér Petr Fiala (ODS) se svým vánočním projevem zabodoval a od novinářů a komentátorů zaznívají nejčastěji pochvalná slova zejména k Fialovu optimismu. „Bezpochyby to nejlepší, co dosud premiér na veřejnosti pronesl,“ chválí předsedu vlády například komentátor Honzejk a míní, že premiérův tým přebral heslo „Bude líp“ od opozičního lídra Andreje Babiše (ANO). Podle novináře Vratislava Dostála však otázkou je, zdali onu premiérovu naději pocítí i běžní lidé. „Třeba až se na jejich peněženkách začnou projevovat důsledky vládního konsolidačního balíčku,“ poznačil.

„Konečně jim došlo, proč vyhrál Babiš.“ Tak se Fiala začal snažit. Stejně moc nepřesvědčil
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Vánoční projev premiéra Petra Fialy.

Předseda vlády věnoval úvod svého projevu tragické události na pražské filozofické fakultě a následně uplynulý rok, stejně jakož ten předchozí, označil za „náročnou dobu“. „Sotva skončila doba omezení a nejistoty způsobená snahou zabránit šíření nemoci covid-19, dopadly na naši část Evropy přímé důsledky ruského útoku na Ukrajinu. Zasáhla nás energetická krize, migrační vlna a zejména pak inflace. A nakonec děsivá tragédie z 21. prosince. Tedy věci, s nimiž jsme v naší novodobé historii neměli v tomto rozsahu prakticky žádnou zkušenost,“ shrnul.

„Nebylo to lehké období. Nebylo snadné pro nikoho a ani pro vládu. Snažili jsme se včas přijmout taková opatření, aby si se všemi těmi krizemi lidé i firmy dokázali poradit. Zároveň jsme se museli postarat o dostatek energií především pro zimní období. Souběžně jsme pracovali na tom, aby se stárnoucí a nezabezpečená energetická infrastruktura naší země začala co nejrychleji měnit. A k tomu všemu jsme plnili náš vládní program. Ať už jde o nezbytné reformy, nebo o zastavení nebezpečného zadlužování,“ řekl ve svém vánočním projevu premiér a pokračoval s tím, že příští rok už bude mnohem lepší.

Fiala pak zmínil, že v příštím roce „skončí neustálé zdražování“ a reálné mzdy dle něj začnou opět růst. „Projeví se to pozitivně ve vašich rodinných rozpočtech a úsporách,“ poznačil a uvedl, že se jeho vládě mělo podařit „dostat pod kontrolu prudké zadlužování naší země“. „V roce 2024 deficit veřejných financí poklesne díky ozdravnému balíčku a dalším rozhodnutím naší vlády výrazně pod 3 procenta hrubého domácího produktu, což je obecně uznávaná hranice dobrého hospodaření státu. Česká republika tedy začne mít příští rok po mnoha letech zdravé veřejné finance,“ zaznělo od ministerského předsedy směrem k občanům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Ukrajina

Podle vás má nyní Ukrajina navrch. To soudíte podle čeho? A fakt upřímně myslíte, že má šanci válku vyhrát? Ač bych jí to přál, já si to teda nemyslím. Buď válka bude trvat nebo Putin zvítězí. Kdyby prohrál, byl by to jeho konec a to on nedopustí, to podle mě bude radši bojovat donekonečna, ať to Ru...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No konečně víme,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewendysek , 27.12.2023 12:36:21
co si o nás myslí Honzejkové a další Bakalovi pohůnci. V jejich očích jsme asi všichni prosťáčci, kterým stačí pravidelně opakovat, že bude líp a všechny problémy pro nás přestanou existovat, chytneme se všichni za ruce a půjdeme zpívat na náměstí. To je ale arogantní mamlas.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Knížák udeřil na Pavla: Usurpuje si právo na pravdu. Stydím se za něj

21:05 Knížák udeřil na Pavla: Usurpuje si právo na pravdu. Stydím se za něj

Výtvarník Milan Knížák se opřel do prezidenta Petra Pavla. Ve své glose mu vyčítá porušování ústavy …