„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

23.07.2021 22:15

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, mateřství i o tom, co na ni křičí lidé v tramvaji. Mužsko-ženský princip jí prý nevyhovuje. Promluvila i o svém pracovním vyhoření a psychosomatické terapii, když odvykala kouření. Očkovaná zatím údajně není, ale hodně o tom přemýšlí. Klimatická změna ji děsí víc než covid a politika.

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to
Foto: azy
Popisek: Tereza Ramba v Prostoru X

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17918 lidí
„Já jsem měla několik let takovou vleklou pracovní krizi, kdy jsem měla pocit, že to povolání nedává smysl. Možná to bylo tím, že toho na mě bylo moc. Možná nějaký lehký vyhoření. Mám malý miminko, nebo teď už spíš dítě, a vlastně díky němu sem zjistila, že tu práci opravdu miluju a že ji chci dělat, a teď jsem poprvé v životě ve fázi, kdy jsem se dohodla s manželem, že se budu fakt věnovat malýmu, a teď jsem natočila několik projektů a divadelní představení,“ popisovala Ramba svoje herecké zkušenosti s tím, že s mateřstvím jde její profese dobře skloubit.

„Ta herecká profese je těžká v tom, že vás neustále někdo posuzuje. Já třeba nastupuju do tramvaje, a někdo na mě zařve: ‚Seš stejná píča jako tvoje máma,‘ což je dobrá hláška z filmu Vlastníci. Nebo někdy nemáte náladu, nemůžete jít na hřiště v kalhotách od pyžama a nechcete, aby na vás někdo čuměl,“ vyprávěla dál herečka.

Kriticky také popsala, jaké byly její herecké začátky. „Oni ty režiséři, zvlášť na mladý herečky, o tom se v Čechách moc nemluví, jsou vlastně dost drsný a obhroublí. A tady ten mužsko-ženskej princip se mi vůbec nelíbil, a neuměla jsem se mu bránit. Teď už si to ke mně samozřejmě nikdo nedovolí,“ prohlásila Ramba s úsměvem a doporučila mladým začínajícím herečkám, aby si nenechávaly nic líbit.

S nějakým sexismem nebo obtěžováním se Ramba prý naštěstí nesetkala. Ale právě s arogancí ze strany tvůrců a režisérů ano. „Ten filmovej svět je hlavně na začátku dost krutej,“ dodala.

Promluvila také blíže o svém vyhoření, kdy prý tisíckrát zvažovala konec kariéry a herectví pro ni ztratilo smysl. „Cítila jsem se ztracená.“ Pomohla jí mimo jiné psychosomatická terapie, díky níž se předtím zbavila i silného návyku na kouření. „Jsem takovej závislostní typ, takže když kouřím, tak kouřím dvě krabky denně.“ Věnuje se rovněž víc psychohygieně, která jí pomáhá zbavovat se rolí, do kterých se údajně hodně noří. „Teď už mě ty role nevyžírají, ale naopak mi pomáhají,“ uvedla herečka.

Řeč byla i o pandemii covidu. „Myslím, že ta pandemie je nějaký signál, abychom si rozmysleli a rozhodli, jak budeme žít dál. Jaké budeme mít postoje a hodnoty,“ domnívá se Ramba. Herečka s nadsázkou také říká, že její přístup ke zdraví je o kombinaci homeopatik a antibiotik. Očkování svých dětí prý hodně prožívala, zvažovala a přizpůsobila ho. Vakcínu proti covidu-19 zatím nedostala, ale říká, že o tom hodně přemýšlí. „Nemám na to opravdu žádný názor, netroufám si na to.“ Její muž i prarodiče očkováni jsou a jí se prý i díky tomu hodně ulevilo. Důležitý je podle ní dialog, který je obecně pro naši společnost hodně důležitý, a který dle ní chybí.

„Možná je to pro nás jako společnost nevyhnutelné, to promoření v kombinaci s očkováním,“ dodala. Sleduje i probíhající klimatické změny, které ji podle jejích slov děsí více než covid a politika. A snaží se být celý život vegankou, ale ve chvíli, kdy otěhotněla, dostala obrovskou chuť na krvavý steak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

8:20 Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

Praha – ráj cyklistů, ale noční můra pro řidiče? Tím, že ubyl jeden z jízdních pruhů na Karlově námě…