„Kupujete v Polsku? Chápeme.“ O 200 Kč levněji. Čachry s léky rozkryty

30.03.2023 4:43 | Reportáž

Léky v Polsku jsou levnější i o 200 Kč, zjistily ParlamentníListy.cz při zběžném průzkumu. A co víc: Velký český prodejce chápe, že pro medikamenty Češi jezdí k severním sousedům. Proč takový cenový rozdíl? Výdaje na marketing, malý český trh, „krabičky“ v češtině... Menší čeští prodejci si o tom však myslí své.

„Kupujete v Polsku? Chápeme.“ O 200 Kč levněji. Čachry s léky rozkryty
Foto: ČPZP
Popisek: Antibiotika - ilustrační foto

Cenové rozdíly mezi Českou republikou a Polskem se netýkají pouze potravin nebo drogerie, ale i farmaceutického průmyslu. Léky u našich severních sousedů totiž seženete i o stovky korun levněji než v tuzemských lékárnách. Na tento do očí bijící rozdíl upozornili zákazníci na sociálních sítích, kde se kolem této podivné praxe rozpoutala velká diskuse.

ParlamentníListy.cz proto kontaktovaly zákazníky, lékárníky i Asociaci farmaceutických firem, aby zjistily, co za cenovými rozdíly stojí a jak se to dá řešit.

300 nebo 200? To je rozdíl

Kauzu rozpoutala Pavla Tajanová, která na svém facebookovém profilu sdílela následující srovnání: „Koupím-li si v lékárně řetězce Dr. Max Magnesium BG Premium 100g, tak zaplatím v Ostravě v akci za jednu krabičku o obsahu 50 tablet 189 Kč.

Zajedu-li jen o pár kilometrů dál do polského Těšína, tak zaplatím také v Dr. Max 9,99 zlotých =  asi 52 Kč. Obě balení jsou stejná, stejný je i obsah a text na krabičkách, výrobce stejný.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…