„Lidé jsou s ČT spokojení, jinak by neplatili poplatky". Po tomto vyjádření nastala smršť

07.12.2017 4:43

Platíme popelnice, daně, tak proč ne koncesionářské poplatky? To by byla anarchie! Navíc podle některých nejde v souvislosti s debatou o poplatcích za veřejnoprávní média vůbec o problém, spíš o věc „pod hladinou důležitosti“. Přece: „Proč se chodí do práce? Protože se to tak kdysi zavedlo a od té doby ještě nezrušilo.“ A že jsme národ spořivý? Tak přijde exekutor. „Je to tak zařízené, že když nebudete platit tak, jak říká pan Babiš, kleknou na vás.“ Anebo raději uspořádat referendum? ParlamentníListy.cz se v souvislosti s vyjádřením jednoho z členů Rady ČT ptaly na názor poslanců i mediálních analytiků. Jedna věc je ale jistá i „v čase hybridní války“: „Jak máte televizor, tak jste jejich.“

„Lidé jsou s ČT spokojení, jinak by neplatili poplatky". Po tomto vyjádření nastala smršť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vestibul ČT

Že lidé už nemají chuť platit koncesionářské poplatky? Podle člena Rady ČT Tomáše Samka je to jinak. „Pokud by lidé neměli chuť platit, dříve nebo později by se to projevilo hlasitě vyslovenou či jinak uplatněnou nevůlí platit koncesionářské poplatky: ničeho takového nejsme svědky, aspoň ne v měřítku, které by stálo za řeč a vypovídalo by o tom, že v této věci má Česká televize výraznější problém,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Anketa

Hrozí nám pokuta od EU za to, že nepřijímáme uprchlíky podle kvót. A poplatky za každý den, kdy tak nečiníme. Co má nová vláda udělat, pokud nás EU odsoudí?

hlasovalo: 11199 lidí

„Už jenom z principu. My Češi jsme taková mentalita, že když něco dostáváme jakoby zadarmo, tak si toho tolik nevážíme,“ poznamenal k vyjádření Samka nový předseda volebního výboru, který bude mít dříve nebo později materiály spojené s veřejnoprávními médii na stole, poslanec Stanislav Berkovec z hnutí ANO. Sám považuje koncesionářské poplatky za lepší řešení než platby ze státního rozpočtu, i když připouští, že se setkává s názory, že lidé nechtějí za veřejnoprávní televizi platit. Příznivější má ohlasy na Český rozhlas.

Další člen volebního výboru, poslanec a předseda STAN Petr Gazdík, s názory Samka příliš nesouhlasí. Připomenul, že naší povinností v demokracii je nejen znát svá práva, ale i povinnosti a mezi povinnosti patří dodržování zákonů. „Jestli se mi nějaký zákon líbí, nebo nelíbí, to už je jiná věc. Mně se také, a myslím, že ani vám, ani vašim čtenářům, nelíbí platit daně. Když si ale řekneme, že se mně nelíbí platit daně a přestanu je platit, tak zrušíme stát? Že nebudeme mít obranu, bezpečnost, placené školy a nemocnice? To je nesmysl,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz. To samé podle něj platí i pro koncesionářské poplatky. „Má to svůj důvod a povinností občana je respektovat zákony, a ne je zpochybňovat. To by pak byla anarchie,“ dodal. Sám se nedomnívá, že by nějak zásadně proti nim lidé protestovali. „Jsou některé populistické výkřiky politiků, o kterých třeba veřejnoprávní média informují pravdivě a jim se to nelíbí. Chápu.“ 
Celou debatu o poplatcích vnímá takto: „V čase hybridní války, ovlivňování médií, různých pochybných serverů, dezinformací to vidím jako součást útoku na nezávislost veřejnoprávních médií. Česká televize a Český rozhlas jsou jedním z posledních ostrůvků žurnalistiky, která nemusí být na ničem a na nikom závislá.“

„Lidé se bojí přestat platit!“ Vrhnou se na nás exekutoři

„Jsme národ spořivý,“ předeslal mediální analytik Jiří Mikeš. „Ale kdybychom přestali platit, tak by se na nás vrhla Česká televize prostřednictvím exekutorů a místo současné měsíční částky bychom platili tisíce. Lidé se bojí přestat platit. Je to tak zařízené, že když nebudete platit, tak jak říká pan Babiš, kleknou na vás. A budete platit více,“ uvedl k názoru Samka Mikeš. „Asi by muselo být referendum o tom, jak jsme s tímto médiem spokojeni, a na základě referenda by pak museli zákonodárci jednat a dát televizi pod státních rozpočet. Jediná šance je udělat referendum, bylo by to čisté a přehledné. Na základě toho by mohl parlament jednat,“ navrhl postup. Mikeš také stylově potvrdil známou věc, že pokud vlastníte přístroj, platit prostě musíte. „Jak máte televizor, tak jste jejich,“ shrnul.
Mikeš se také domnívá, že Český rozhlas je vyváženější a není „tak zprivatizovaný některými vůdčími redaktory“. „Je v jiné situaci než Česká televize. V České televizi některým narostl hřebínek, jsou velice sebevědomí. Když se podíváte na výběr hostů, často je nevyvážený a jednostranný. To je, myslím, zásadní chyba, která se děje. Dále pak zkomercionalizování,“ dodal. A přidal radu: „Poslal bych je do BBC, aby se tam vyškolili, nebo by bylo dobré udělat nějaký rozbor, které veřejnoprávní televize jsou nejlepší, a srovnat jejich program s naším. Třeba bychom nakonec dospěli k tomu, že situace tak tragická není.“

Mediální analytik a sociolog Vojtěch Bednář pro ParlamentníListy.cz upozorňuje, že „osm z deseti lidí se chová spíše konzervativně a koncesionářské poplatky vůbec nevnímá jako problém“. Podotýká, že je obtížné zmobilizovat veřejnost, pokud nejde o skutečný problém. „Jakmile se o tom začne mluvit jako o problému, tak k tomu lidé začnou zaujímat stanovisko. Dám vám příklad: Appel koupil firmu na tenké kondenzátory a mohl dělat tenké telefony, nikdo jiný ne. Prodal spoustu telefonů, protože říkal, že jsou tak krásně tenké! Dokud nezačali říkat: tenká je krásná, tak tloušťka mobilního telefonu, upřímně řečeno, nikoho nezajímala.“ Podle Bednáře je vše jen o tom, co se dostane tzv. do agendy. „Veřejnost má nějaký latentní názor, ale není třeba ho projevovat. V okamžiku, kdy dáte názor do agendy, začnete o něm mluvit, stává se z latentního názoru názor manifestní, a to je potom to, co se může stát politikem. Nicméně konkrétně tohle je věc, kterou lidé neřeší. Je pod hladinou důležitosti,“ vysvětlil. A jak je to tedy s koncesionářskými poplatky? „Je to jedna z věcí, kterou děláte automaticky, protože se to dělalo vždycky. Stejně tak platíte za odpad, za vyvážení popelnic, plníte mnoho dalších povinnosti. Vás nenapadne, zda to dělat, nebo nedělat, protože se to vždycky dělalo, takže to děláte dál a jste spokojeni, protože to představuje kontinuitu. Říká se, proč se chodí do práce? Protože se to tak kdysi zavedlo a od té doby ještě nezrušilo.“  

A nakolik je podle něj pro veřejnost vůbec zajímavá debata o kvalitě ČT? „Je to téma politiků a politicky aktivních lidí. Zatím leží mimo veřejnost. V okamžiku, kdy se téma skutečně stane veřejným, lidé se do něj zangažují a pak určitě bude mít nějakou náplň. Je to logické. Vždy ale budou proti novinářům protestovat ti, kteří jsou v médiích málo, ti, kteří nedostávají podle jejich názoru dostatečný prostor. Čestnou výjimkou je Václav Moravec, proti kterému protestují všichni bez rozdílu,“ říká Bednář.

Rázný názor přidal bývalý člen Rady České televize Petr Štěpánek. „Pan Samek je popleta. Žádné dobrovolné placení České televize nebo Českého rozhlasu neexistuje. Poplatky jsou povinné, a dokonce pod sankcí. Kdyby je někdo neplatil, ohrožuje sám sebe, že dostane tučnou pokutu. To, co říká pan Samek, je úplný nesmysl.“ Podle něj je lidí, kteří dávají nebo už dali najevo, že se jim systém koncesionářských poplatků vůbec nelíbí, spousta: „Najdete je na internetu. To, že nedostávají prostor kupříkladu právě v České televizi, není jejich problém, ale právě problém České televize, že nedává prostor i jiným názorům, než jsou ty, se kterými je Česká televize konformní,“ vysvětlil. Štěpánek proto navrhuje: „Veřejná televize by měla být placena z veřejných peněz, to znamená ze státního rozpočtu. Poplatky by měly být úplně zrušeny, protože je to další forma daně, která dopadá na daňové poplatníky.“

A co klientelismus? Jedna paní povídala

V souvislosti s diskusemi o kvalitě vysílání veřejnoprávních médií přidal svůj názor na jejich tvorbu vedoucí katedry mediálních studií UJAK Praha a bývalý člen Rady České televize Radek Mezuláník, který pro ParlamentníListy.cz před pár dny zdůraznil, že je zastáncem médií veřejné služby, ale to, co selhalo, je kontrola veřejnosti, podobně jako selhává politický systém. V rozhovoru pak také zmínil: „Klientelismus je tou cestou pro vyvádění peněz z České televize. Plátci televizních poplatků se stali zdrojem pro nevídané kšefty. Není pak divu, že někteří autoři mluví o ČT jako o zločinecké organizaci.“

Také k tomuto názoru jsme požádali o vyjádření poslance Soukupa. Ten má informace různé: „I takové, které by tuto filozofii potvrzovaly, i takové, které to nepotvrzují. Takže já v tomto opravdu nemohou soudit. To jsou subjektivní názory,“ uvedl.

„Myslím si, že Radek Mezuláník má pravdu. A že to jaksi nikdo neodhalil nebo konkrétně nepojmenoval? To by musela udělat policie a někoho chytit při činu. Ale jak jsou mechanismy nastavené a že v té budově existuje něco jako já na bráchu, brácha na mně a že jsou skupiny, které si navzájem umějí vyhovět? O tom ani na chvíli nepochybujte,“ vzkázal Petr Štěpánek.

Petr Gazdík se domnívá, že pokud pan Mezulánik ví o klientelismu v České televizi, pak je jeho povinností jít na nejbližší státní zastupitelství či služebnu policie a oznámit to. „Pokud to neoznámí, sám se stává spolupachatelem. Tímto bych ho chtěl veřejně vyzvat k tomu, ať dodržuje zákony. Pokud ví o klientelismu v České televizi, ať koná, ať to dokáže. Řeči typu jedna paní povídala nejsou adekvátní,“ reagoval. 

Vojtěch Bednář k tomu říká: „Zní to velice drsně a proč ty lidi urážet, když dělají svoji práci. Na druhou stranu Ronald Reagan říkal, že pokud by ve vládním sektoru byli nejlepší lidé, tak by jim je komerční byznys dávno přebral. Vzhledem k tomu, že komerční média absorbují lidi, jsou je schopná zaplatit, ohodnotit, nabídnout  jim kariéru, tak holt všichni ostatní zbývají na média veřejnoprávní.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …