„Malér.“ Jak Češi přemýšlí o Ukrajině? Drsná slova z ČT

17.05.2025 8:12 | Monitoring

Jednání mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny v Istanbulu podle historika a ukrajinisty Davida Svobody nepředstavuje žádný zásadní zlom. Za výmluvné považuje spíše to, jak se Rusko rozhodlo Evropě „naplivat do tváře“ – mj. tím, že vyslalo k jednacímu stolu Vladimira Medinského. Schůzka podle Svobody může být zlomová jen v tom, že teď se ukáže, čeho je „sjednocená Evropa“ schopná. A čeho bude schopen „Donald Trump, až zjistí, že je za šaška“. Rusko podle Svobody nehodlá ustupovat, ale pokračuje ve svých „klamavých tancích“ a v pohrdání mezinárodním právem.

„Malér.“ Jak Češi přemýšlí o Ukrajině? Drsná slova z ČT
Foto: Interview ČT24
Popisek: Urajinista David Svoboda

Rusko-ukrajinská jednání v tureckém Istanbulu začala po dlouhé pauze a poprvé přinesla konkrétní výsledek: obě strany se dohodly na výměně tisícovky zajatců (za každou stranu). A že zjišťovat by se mělo, jak si která strana představuje předpoklady pro příměří, resp. pro klid zbraní.

Podle ukrajinisty Davida Svobody však není zatím důvod mluvit o zásadním zvratu. „Tahle schůzka byla osudově předznamenaná, není nijak zlomová. Může být zlomová v tom, že se teď konečně ukáže, čeho je sjednocená Evropa schopná a čeho nakonec bude schopen Donald Trump, až zjistí, že je za šaška,“ řekl úvodem v pořadu Interview ČT24.

Podle jeho slov sehrál Vladimir Putin v průběhu jednání v Istanbulu svou typickou, takticky vyčkávací roli. Nejde prý o upřímnou snahu zastavit válku. „Putin nejdřív nechal vyložit představy, které ohledně této schůzky evropští lídři chovali. A v 10.15 z Kyjeva sborově zavolali Donaldu Trumpovi a usnesli se s ním na tom, že napřed musí utichnout zbraně a uklidnění bude doprovázet diplomatické jednání. Putin přispěchal, aby v noci na jedenáctého oběma stranám dal na srozuměnou, že Rusko se nějakým příměřím nehodlá zdržovat. Ovšem je nakloněno obnově – a to slovo podtrhuji – istanbulských jednání. Istanbulská jednání se velmi zlopověstně zapsala do celého seriálu věčných klamavých ruských tanců,“ vyjádřil svůj názor David Svoboda.

 

Anketa

Bude-li vládu sestavovat hnutí ANO, kterého partnera v ní chcete vidět nejvíce?

33%
0%
3%
0%
hlasovalo: 8723 lidí

Výběr ruského vyjednavače vnímá David Svoboda jako jasný signál, že Moskva se i nadále pohybuje v rovině propagandy. „Ruskou delegaci v Istanbulu vede Vladimir Medinskij – to je autor bestiální učebnice ruských dějin. Autor výroků, že masakr v Buče a Ukrajinci jako národ jsou výmyslem. Myslím, že na nás Rusové nemohli naplivat elegantněji,“ zmínil historik a ukrajinista.

Podle Davida Svobody nejsou požadavky Ukrajiny nijak maximalistické – jde o samotné přežití státu i národa, a to nejen fyzicky, ale i kulturně a politicky. „Ukrajina primárně potřebuje přežít jako státně politická entita, jako stát a jako etnos. O nic menšího se nehraje. Tady jde skutečně o destrukci ukrajinské státnosti a ukrajinského etnika v nějaké uvědomělé podobě. To opakuje neustále, ale neustále to nestačí.“

Za druhý klíčový bod označuje otázku bezpečnostních záruk. „Výchozím bodem takových představ jsou bezpečnostní garance. A ty by mělo představovat členství v NATO. Jelikož je otázkou, zda Severoatlantická aliance ještě existuje, tak samozřejmě Ukrajina by se teď už spokojila s takovými garancemi, které by se mohly vyrovnat – dejme tomu – těm výhodám, jimž se těší na Blízkém východě Izrael v nebezpečném světě. To znamená nějaký typ velkého a závazného zajištění,“ pokračoval David Svoboda.

Varoval zároveň před tím, jak účinně ruská propaganda ovlivňuje veřejný diskurz – nejen v Rusku, ale i v Evropě. Podle něj je situace alarmující. „Ruská propaganda nastoluje témata a neustále Ukrajinu hanobí. My si necháváme politickými ničemy vnutit agendu, která nám brání ve všímání si opravdu podstatných věcí a drží nás na základní pudové úrovni, jestli je Ukrajina jako stát vůbec legitimní. To je malér,“ upozornil David Svoboda.

Na otázku, zda v ukrajinské společnosti zesiluje nálada typu „něco odevzdejme, hlavně ať už je klid“, se David Svoboda pokusil odpovědět jejich hlasem: „Něco odevzdáme, hlavně ať už Rusové nikdy nevstoupí – a to ani ze vzduchu – do našich životů. Hlavně ať je naše země trvalou výstrahou ruskému imperialismu pro budoucnost. A to, co teď odevzdáme, to samozřejmě dáváme do závorek, protože to neodpovídá mezinárodnímu právu, ale ani ukrajinské ústavě.“

Podle něj se může jednat o scénáře, které známe z dějin: „Může jít o takové variantní scénáře, které prodělávalo Chorvatsko v 90. letech během jugoslávských válek. Potom se v příhodném momentě těch území obsazených Srbskem zase zmocnilo.“

Připomněl, že ještě před vypuknutím války byla ukrajinská společnost daleko soudržnější, než jak ji dnes líčí ruská propaganda – a to včetně ruskojazyčných obyvatel. „Před třemi lety, krátce před ruskou invazí, probíhal sociologický průzkum, který naznačil, že 80 % lidí, kteří se na Ukrajině hlásí k ruské národnosti, by nechtělo žít v jiném státě.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 154 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pane Ukrajinisto Svobodo,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusezakola , 17.05.2025 9:35:40
asi nejste moc dobrý Ukrajinista, když na otázku pana moderátora, jestli je Ukrajina nacistická, jste odpověděl, že ne. Vy asi nevíte, nebo nechcete vědět, že má Ukrajina v zákoně, že jejich předek Bandera je národní hrdina, a že má na Ukrajině mnoho pomníků. Tak jestli nechcete uznat, že Bandera byl nacista, tak jste hlupák, a ČT by vás neměla připouštět do svých pořadů.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Vážný otazník kolem Foltýna. 7 milionů korun a známá postava české politiky

14:45 Vážný otazník kolem Foltýna. 7 milionů korun a známá postava české politiky

Miliardář Karel Janeček naznačil, že kvůli marketérovi Jakubu Horákovi přišel o sedm milionů korun. …