V průběhu dne navštívil Michal Horáček Loděnice a tamní výrobu gramodesek. „Dělají nejvíce černých vinylových desek na světě, ale jak jsem viděl, nabízejí další inovace?“ seznamoval přítomné nadšeně. „Vymysleli vlastní software, jedinečný na světě. Dělají nepřetržitě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu Je to velký příběh českého úspěchu, protože oni tomu dodávají tu přidanou hodnotu. Jsou světoví a to je něco, to je třeba ukazovat, to je naše budoucnost. Ne montovny. Montovny dobrý, daly lidem práci, ale budoucnost je v tomto,“ uvedl pro několik desítek přítomných.
Popsal člověka, který tu nechtěl dělat, protože závod vlastnil Američan. Od doby, kdy 92 procent vlastní Češi, tak ano. „Polovinu svého života, který strávíme v bdělém stavu, většinou strávíme v práci. Každý, kdo je v ní nerad... to je strašné,“ podotkl prezidentský kandidát.
Byl také v místní nemocnici, kde si prý připadal jako ve Švýcarsku. „Jsou tam sochy, majitel pořádá každý rok sympozium, kdy dá umělcům materiál, ubytování, příležitost. A ještě kdo vyhraje, dostane peníze. Já, který jsem prožil socialistické zdravotnictví... Možná, že se někdo pamatuje na OÚNZ...“, a přítomní lidé vyhrkli: „to byl Okresní ústav národního zdraví!“. A Horáček na to: „To bylo jen na povrchu. My jsme tomu říkali Odevzdej úplatek nebo zemřeš,“ vysvětlil za smíchu lidí.
Ještě se vrátil ke zdejší nemocnici. „Tu vlastní Řek, ale co je vlastně špatného, že nám sem přijede, postaví nemocnici, odevzdává tady daně. A nebere žádné dotace, ani z Unie, ani ze státu.“
Poté ve městě ještě navštívil restauraci, kde před sedmi lety majitel začal se stánkem a nyní má nabito a má restauraci i v Praze. „Tyto příklady musíme ukazovat, aby motivovaly ostatní lidi,“ uvedl nadšeně Horáček, který na sebe vzápětí odhalil, že v Berouně jeho otec vystudoval gymnázium.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala