Masakr v Oděse: Pozoruhodné informace kolem vyšetřování

4. 5. 2015 10:54

Analytička zpravodajských zdrojů a redaktorka Literárních novin Tereza Spencerová se ve svém nejnovějším komentáři zveřejněném na stejnojmenném webu věnuje událostem v ukrajinské Oděse, během nichž před rokem zahynulo 48 lidí. Poukazuje zejména na to, že oficiální kyjevské vyšetřování události se, i přes přehršel důkazních materiálů, stále nepohnulo z mrtvého bodu. Existuje prý podezření, že se úřady snaží zamést pravdu pod koberec.

 Masakr v Oděse: Pozoruhodné informace kolem vyšetřování
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová
reklama

Spencerová na úvod připomíná, že demonstrací a střetů se před rokem v Oděse účastnily tisíce lidí, během několika hodin jich skoro padesát zahynulo a stovky dalších byly zraněny. Bez ohledu na záplavu svědectví, důkazů, fotografií i videí však prý oficiální vyšetřovatelé ani sami účastníci krvavých událostí plně nejsou s to uchopit, co přesně a proč se onen tragický pátek odehrálo.

Dle analytičky tento zmar plně dokládá prohlášení prvního náměstka ukrajinského generálního prokurátora Volodymyra Huzyra, který prý přiznal, že lidí, jimž bylo sděleno obvinění, je jen dvaadvacet a po dalších 13 organizátorech a účastnících masových nepokojů se pátrá.

Spencerová v této souvislosti poukazuje na to, že na lavici obžalovaných jsou jen stoupenci Antimajdanu, zatímco jejich protivníci byli údajně s to v drtivé většině stíhání uniknout. Světlou výjimkou je prý euromajdanovec Serhij Choďjak, který střelnou zbraní zabil jednoho z antimajdanovců a ohrožoval policistu. I ten ale údajně může uniknout trestu. Poslanec za Radikální stranu Ihor Mosyjčuk dle Spencerové v lednu předložil návrh zákona o osvobození politických vězňů a slibuje prý, že udělá vše, aby zastavil pronásledování vlastence, který uhájil Oděsu před separatisty.

Gubernátor Oděské oblasti Ihor Palyca je prý naopak s beztrestností majdanovců, kteří před rokem u Domu odborů stříleli a mlátili své odpůrce, nespokojený.  Soud totiž údajně pustil i Vsevoloda Hončarevského, který podle svědků mlátil baseballovou pálkou do lidí, kteří vypadávali z oken Domu odborů.

Celý komentář ZDE

S postupem kyjevských vyšetřovatelů dle Spencerové nesouhlasí ani experti, novináři a občanští aktivisté ze Skupiny 2. května, kteří rovněž zpochybnili výsledky vyšetřování příčin úmrtí v Domě odborů. Úřady viní z jeho podpálení obě strany střetu, a tak prý nikdo konkrétní nemůže nést za masakr odpovědnost. Nezávislé vyšetřování však dle Spencerové ukázalo na majdanovce.

„Když totiž majdanovci zaútočili na tábor antimajdanovců na Kulikově Poli, aktivisté už byli většinou pryč, roztroušeni po městě a nepředstavovali žádnou hrozbu. V Domě odborů se schovali především starší lidé a ženy. Skutečných mladých „bojovníků“ tam nebylo ani dvacet, a ani ti nemohli ustát převahu stovek majdanovců. Proto nelze házení Molotovových koktejlů a smrt několika desítek antimajdanovců ničím ospravedlnit, stejně jako ji nelze obhajovat „shodou okolností“, cituje Spencerová Vesti, podle nichž lídři oděského antimajdanského hnutí vesměs uprchli převážně do Ruska, na Krym, k doněckým rebelům, a jeden dokonce i do Podněstří.

  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …