„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

08.06.2023 23:08 | On-line

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která se střetla s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Schillerová prohlásila, že nejde o žádnou důchodovou reformu, ale o několik parametrických úprav, které dopadnou na penzisty. Jurečka jí vyčetl, že pro důchody sama neudělala nic. „Měl byste si nařezat,“ vzkázala mu následně bývala ministryně financí Schillerová.

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová

„Stěžejním a jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců. Platí, že důchodci jsou jedinou skupinou, na které vláda šetří,“ řekla k vládní předloze Schillerová a označila ji za nesmyslný asociální návrh. Vláda podle ní současnou situaci penzistů nechápe, budou chudnout. 

„Pokud by se jednalo o reformu, byl by předložen soubor opatření, která reflektují nové změny organizace života, nové podmínky doby a novou demografickou situaci. Zákon toto nesplňuje, je to tedy jenom změna aktuálně nastaveného systému,“ dodala Schillerová.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka jí následně vytkl, že byla čtyři roky ministryní financí a že „s důchody neudělala nic“. Poukazoval na to, že sliby ANO o předložení důchodové reformy se nenaplnily, když vláda řešila jiné věci. „Důchodová reforma je jednou z priorit naší vlády. Víme, že kolem roku 2030 bude již demografické složení takové, že pokud bychom do té doby s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému nebude hrozbou, ale tvrdou realitou,“ zmínil.

Za nesmyslné ministr označil tvrzení, že by vláda někoho okrádala. Jurečka uvedl, že celou důchodovou reformu chce dát do legislativního procesu ve druhé polovině roku.

Schillerová mu pak od řečnického pultíku, kde ho vystřídala, vzkázala, že „by si měl nařezat“: „Pane ministře, teď byste si měl prostě nařezat. Promiňte. Citoval jste rok 2019. Vy jste to promrhali v době privatizace. A bylo to těsně předtím, než propukla pandemie. Byli jsme v takovém masakru, že jsme rozhodně na důchodovou reformu ani nepomysleli,“ zdůraznila a nadále trvala na tom, že novela, kterou vláda předkládá, není důchodovou reformou.

Koalice si už v úvodu prosadila možnost nočního jednání o této předloze. Návrh program mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu Sněmovna schválila po více než sedmi hodinách od zahájení jednání, mohou tak už vystupovat i poslanci bez přednostního řečnického práva. Do rozpravy se po 21:00 hlásilo 15 zákonodárců.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl, že vláda předkládá základy reformy. „Jde o první krok k tomu, aby kabinet mohl představit celou vyváženou důchodovou reformu, která je podstatným dílem vládního plánu na modernizaci české ekonomiky,“ pronesl.

Vládní návrh zahrnuje pomalejší řádné valorizace důchodů a zpřísnění podmínek pro předčasnou penzi. Obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací penzí v podstatě dočasným přídavkem. Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sami si řežou větev.“ Média při demonstraci selhala. Petr Žantovský ví, co se jim stane

4:44 „Sami si řežou větev.“ Média při demonstraci selhala. Petr Žantovský ví, co se jim stane

TÝDEN V MÉDIÍCH Mainstreamová média sama sebe shazují, sama sobě podřezávají větev a ztrácejí důvěr…