„Mynářův zákon“. Poslanci dnes budou schvalovat, že kancléř musí mít nejpřísnější prověrku

13. 6. 2018 6:30

Poslanci by dnes mohli schvalovat uzákonění povinnosti hradního kancléře mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupen utajení a zúžení elektronické evidence tržeb (EET) pouze na plátce daně z přidané hodnoty. Ve finále je také zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti a úprava volebních zákonů.

„Mynářův zákon“. Poslanci dnes budou schvalovat, že kancléř musí mít nejpřísnější prověrku
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vratislav Mynář v pořadu Horké téma

Novelou o bezpečnostní prověrce prezidentova kancléře reagovali poslanci Starostů a nezávislých na chybějící prověrku současného vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře. Kritikům vadí, že předloha míří na konkrétního člověka, bude čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnutí hrozí i předloze sedmi desítek poslanců za zúžení EET na plátce daně z přidané hodnoty.

Zavedení sporného činu maření spravedlnosti v rámci širších změn vládní novely trestního zákoníku dolní komora pravděpodobně schválí s upřesněním a zmírněním, které například umožní účinnou lítost. Čin míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Odpůrci namítají, že čin by mohl obecně pozměnit práva obviněného člověka na obhajobu.

Šanci na postup do Senátu má také vládní technická novela volebních zákonů, která reaguje zejména na problémy s počítáním přednostních hlasů v loňských sněmovních volbách. Ústavně-právně výbor doporučil plénu také schválení úpravy lidovců, která snižuje hranice pro vstup volebních koalic do dolní komory. Zda získá pozměňovací návrh dostatečnou podporu i ve Sněmovně jako celku, není jisté.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…