Extrémistická a emocionální zahraniční politika. Tak hodnotí politologové zleva či zprava zahraničněpolitickou krizi, do které se česká politika dostala. Hovoří dokonce i o mezinárodní izolaci, a to především v souvislosti s izraelsko-palestinským či rusko-ukrajinským konfliktem.
Zatímco o rusko-ukrajinském konfliktu se v médiích hovoří pravidelně, tak o tom, co se děje v Izraeli a v Pásmu Gazy média informují podstatně méně, a v případě obou konfliktů dle řady odborníků výrazně jednostranně.
„Je to proto, že část našich mediálních elit cítí rozdvojenou identitu,“ říká politolog profesor Petr Drulák. „Novináři se na jednu stranu cítí být součástí proizraelského postoje. To je dáno jejich myšlenkovým normativním světem, kdy věří, že vše, co Izrael dělá, je dobré. Řada z nich ale patří zároveň k evropskému liberálnímu progresivismu a chtějí se cítit v Bruselu jako doma, ale tam říkají o Izraeli jiné věci. Je vidět, že naši novináři jsou z toho velmi zmateni,“ popisuje Drulák.
Aby toho nebylo málo, liberální kněz české katolické církve Tomáš Halík, který je židovskými obcemi v České republice dlouhodobě obviňován až z antisemitských projevů, poslední dobou ve svých projevech v médiích přiostřil.
„Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je daleko větším viníkem vzrůstu antisemitismu na světě než Hamás,“ řekl Halík před týdnem v podcastu Čestmíru Strakatému. To nenechala bez odezvy Federace židovských obcí v České republice, která zrovna připomínala, že se blíží smutné výročí 600 dní, kdy jsou izraelské oběti Hamásu drženy jako rukojmí, což Izrael zdůvodňuje útoky v Pásmu Gazy a za což je také kritizován premiér Benjamin Netanjahu, jenž byl shledán válečným zločincem a byl na něj vydán zatykač mezinárodního soudu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jane Frank
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.