„Na Zelenského byste si nedovolili.“ Obrat zahraniční politiky? Experti promlouvají

02.06.2025 4:44 | Zprávy

Obrací se česká politika vůči Izraeli? Mnozí experti začínají pochybovat o českém zásadovém postoji. „Mohli jsme pomoct Izraeli. Místo toho podporujeme genocidu, míní politologové. Zcela nepřijatelný je pak dvojí metr, který současná česká vláda používá v přístupu k válkám na Ukrajině a v Palestině. To nás diskredituje doma i v zahraničí,“ varuje orientalista, arabista a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl pro ParlamentníListy.cz.

„Na Zelenského byste si nedovolili.“ Obrat zahraniční politiky? Experti promlouvají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest kvůli návštěvě izraelského ministra zahraničí Gideona Saara

Extrémistická a emocionální zahraniční politika. Tak hodnotí politologové zleva či zprava zahraničněpolitickou krizi, do které se česká politika dostala. Hovoří dokonce i o mezinárodní izolaci, a to především v souvislosti s izraelsko-palestinským či rusko-ukrajinským konfliktem.

Zatímco o rusko-ukrajinském konfliktu se v médiích hovoří pravidelně, tak o tom, co se děje v Izraeli a v Pásmu Gazy média informují podstatně méně, a v případě obou konfliktů dle řady odborníků výrazně jednostranně.

„Je to proto, že část našich mediálních elit cítí rozdvojenou identitu,“ říká politolog profesor Petr Drulák. „Novináři se na jednu stranu cítí být součástí proizraelského postoje. To je dáno jejich myšlenkovým normativním světem, kdy věří, že vše, co Izrael dělá, je dobré. Řada z nich ale patří zároveň k evropskému liberálnímu progresivismu a chtějí se cítit v Bruselu jako doma, ale tam říkají o Izraeli jiné věci. Je vidět, že naši novináři jsou z toho velmi zmateni,“ popisuje Drulák.

Aby toho nebylo málo, liberální kněz české katolické církve Tomáš Halík, který je židovskými obcemi v České republice dlouhodobě obviňován až z antisemitských projevů, poslední dobou ve svých projevech v médiích přiostřil.

„Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je daleko větším viníkem vzrůstu antisemitismu na světě než Hamás,“ řekl Halík před týdnem v podcastu Čestmíru Strakatému. To nenechala bez odezvy Federace židovských obcí v České republice, která zrovna připomínala, že se blíží smutné výročí 600 dní, kdy jsou izraelské oběti Hamásu drženy jako rukojmí, což Izrael zdůvodňuje útoky v Pásmu Gazy a za což je také kritizován premiér Benjamin Netanjahu, jenž byl shledán válečným zločincem a byl na něj vydán zatykač mezinárodního soudu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jane Frank

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

zahraniční politika, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealesia , 02.06.2025 7:27:03
a co pak my nějakou máme? Děláme jen užitečné idioty s hlavním v čele

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Stará k*ndo, řekl Maláčové. Páchl. Policie se schovala.“ Paní z vrátnice KSČM o konfliktu s aktivistou

15:28 „Stará k*ndo, řekl Maláčové. Páchl. Policie se schovala.“ Paní z vrátnice KSČM o konfliktu s aktivistou

„Nehezky páchl. To bylo něco strašnýho, to vám teda řeknu.“ Očitá svědkyně Ivana K., která pracuje n…