„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi, pak došlo na srážku s Kavanem kvůli Rusku

20.05.2018 13:55

Moderátor Václava Moravec v neděli v poledne přivítal v žižkovské věži generála Petra Pavla, bývalého předsedu Valného shromáždění OSN a exministra zahraničí Jana Kavana a ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla. Pánové debatovali o požadavku prezidenta USA Donalda Trumpa na zvýšení výdajů na obranu. Kavan se Trumpovi vysmál. Moravec chtěl vědět, zda si Česko zadělává v Alianci na problém. Pavel mu odpověděl a v jeho reakci zazněla i narážka na prezidenta Zemana.

„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi, pak došlo na srážku s Kavanem kvůli Rusku
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Otázky Václava Moravce.

Václav Moravec připomněl, že ANO Andreje Babiše, ČSSD a komunisté i nadále jednají o vládě a komunisté dávají najevo, že se jim nelíbí, jak se premiér Andrej Babiš staví k aktivní účasti českých vojáků v zahraničních misích. Program vlády obsahuje slib, že budou posíleny mise v Afghánistánu i jinde. Komunisté jsou nespokojeni. Premiér Andrej Babiš své partnery uklidňuje. Prý jde jen o slovíčkaření.

Kratochvíl však s Babišovým výkladem nesouhlasil. „Já myslím, že nejde jen o slovíčkaření. Jde konkrétně o některé mise. Myslím, že jde především o mise v Pobaltí a o vztah k Rusku. To je moje interpretace,“ podotkl ředitel ústavu. Kavan mu dal v zásadě za pravdu. „Samozřejmě nejde o slovíčkaření,“ řekl exministr zahraničí. Také on si myslí, že komunisté mají na mysli především mise v Pobaltí. Kavan vidí určitý kompromis, pokud by se v programovém prohlášení vlády kladl důraz na roli OSN v mezinárodní politice.

Vláda Andreje Babiše dále prohlašuje, že nebude tak rychle plnit náš závazek vůči NATO a nebudeme hned tak odvádět 2 procenta HDP na obranu, byť jsme se k tomu při vstupu do Aliance zavázali. Kavan to však nevidí černě. „My nejsme v Alianci vnímáni jako členský stát, který neplní své závazky,“ pravil exministr. Kratochvíl dodal, že v této věci platí Babiš daň za to, jaké koaliční partnery, resp. podporovatele koalice, si sám vybral.

Pavel před kamerami varoval, že neplnění našich vlastních závazů rozhodně nezlepšuje pověst ČR v očích aliančních partnerů. „Chápu správně, že si tady Česká republika zadělává na problém?“ zeptal se v tu chvíli Moravec. „Já si myslím, že v tomto smyslu se na to budou ostatní státy dívat,“ odpověděl generál Pavel. Důraz, s jakým jednotlivé státy přikročí k plnění svých závazků, ukáže ostatním partnerům, jak důvěryhodnými partnery jsme.

Pavel však nechtěl zabředávat do politické roviny těchto debat. „Já nechci moc zacházet do těch politických detailů, abych se snad nestal politizujícím generálem,“ usmál se Pavel v narážce na nedávný výrok prezidenta Miloše Zemana, jenž nedávno mluvil o tom, že s generály, kteří se zapojovali do politiky, to zpravidla dopadlo neslavně. Pavel podotkl, že rozhodně není politizujícím generálem.

Anketa

Měla by ČR posílat víc vojáků na zahraniční mise?

8%
92%
hlasovalo: 17817 lidí

Ředitel Kratochvíl však pár slov věnoval i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten nedávno mluvil o tom, že by se finanční závazek vůči NATO měl zvýšit ze 2 procent HDP na procenta 4. „To se ocitáme v říši nereálna,“ varoval Kratochvíl s tím, že většina členských států neplatí ani 2 procenta, takže jen těžko budou platit 4 procenta.  

Kavan byl vůči slovům Donalda Trumpa stejně kritický. „Je to naprosto nereálné,“ řekl exministr jasně. „Já bych si připadal jako Alenka v říši divů,“ dodal k představě, že by Česko mělo výdaje na obranu zvýšit na 4 procenta HDP. „To by znamenalo více zbrojení a já jsem obecně odpůrcem dalšího zbrojení,“ zdůraznil Kavan.  

Když se ke slovu znovu dostal Pavel, připomněl, že v Afghánistánu se čeští vojáci podílejí na výsledku bezpečnostních složek. A pokud jde o operace NATO v Pobaltí, tak ty prý jen reagují na ruskou anexi Krymu z roku 2014. Nejde tedy o žádné nové operace. Teď by šlo jen o to, aby se do operací zapojili i Češi jako členové Aliance. Babiš ale může komunistům nabídnout kompromis – poslat české vojáky do Afghánistánu, ale otázku Pobaltí nechat stranou. Podle Kratochvíla k takovémuto kompromisu může Babiš sáhnout. Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů dal také najevo, že by s tímto krokem nesouhlasil. „To je z pohledu České republiky jediná zásadní změna. Navíc je to mimořádně senzitivní pro komunisty. Ale přitom je to z mého pohledu věc, která je pro Českou republiku naprosto klíčová, takže bych s tím nesouhlasil,“ řekl Kratochvíl.

Pavel se postavil na stranu Kratochvíla. „Já bych to považoval za mimořádně škodlivé. Bylo by to vnímáno jako nedostatek solidarity s ostatními aliančním partnery,“ varoval Pavel. „Rusko zcela evidentně představuje hrozbu pro Alianci. Nakonec jsme svědky dennodenních pokusů o rozklad jednoty Aliance,“ dodal po chvíli generál. Pokud by vojáci NATO nebyli více přítomni v Pobaltí, Rusko by si mohlo v tomto regionu dovolit provést nějaké operace. Svědčí o tom ostatně počty ruských vojenských jednotek u hranic v Pobaltí. Aliance jen reaguje na tento fakt. „Jde pouze o vyjádření toho, že Aliance je připravena se bránit,“ řekl Pavel před kamerami.

Jan Kavan zastával zcela opačný názor. „Pokud by to vedlo ke vzniku stabilní vlády, tak neposílat naše vojáky do Pobaltí bych považoval za přijatelné. Já se nedomnívám, že přítomnost českých vojáků v Pobaltí je zásadní pro naši bezpečnost, nedomnívám se, že jsme z té strany ohroženi. Nerad bych vytvářel tu atmosféru, že jsme ohroženi ze strany východu,“ zaznělo z úst exministra.

Pavel uznal, že bezprostřední konflikt s Ruskem nehrozí, ale NATO prý musí reagovat na agresivní kroky Ruska vyjádřené např. kybernetickými útoky na členské státy Aliance. Když to slyšel Kavan, okamžitě prohlásil, že kybernetický útok není totéž jako příprava války. Nemluvě o tom, že ke kybernetickým útokům sahají i Spojené státy. Rusko se podle Kavana nepokouší o destabilizaci Evropy.

Není prý jisté ani to, že se Rusko podílelo na otravě bývalého ruského agenta Skripala ve Velké Británii. Ruská federace navíc využila slov českého prezidenta Zemana, že se novičok vyráběl v Česku, Kreml v této souvislosti prohlásil, že Zemanův výrok oslabuje tvrzení Británie o ruském vlivu v kauze Skripal.

Pokud někdo oslabuje např. vazbu mezi USA a EU, tak je to podle exministra zahraničí prezident Trump, který oznámil, že odstoupí od jaderné dohody s Íránem, zatímco EU by tuto dohodu ráda udržela při životě. 

Ředitel Kratochvíl před Ruskem i navzdory Kavanovým slovům varoval. Ruský prezident Vladimir Putin se prý snaží posílit svou roli i v době, kdy se příliš nedaří ruské ekonomice. Snaží se prý obrátit pozornost Rusů do zahraničí a vykreslit Rusko jako zemi ohroženou zvenčí. „Ruské vedení přišlo s novou strategií, se strategií vnějšího ohrožení, která funguje, což potvrdily nedávné prezidentské volby,“ zaznělo z úst ředitele Kratochvíla.  

Pavel všechny požádal, aby debatu o Rusku nevnímali černobíle. „My tu debatu mnohdy zužujeme na černobílé vidění. Buď jsem přítelem Ruska, nebo jsem rusofobem, ale takhle to zdaleka není. Já bych rád vzal v potaz některá ruská prohlášení. Měli bychom o nich přemýšlet,“ řekl Pavel. Podle generála bychom však neměli zapomínat na jednu věc. „Rusko představuje určitý politický model. ... Snaží se nás přesvědčit, že model liberální demokracie je překonaný a že lepší je model ruské řízené demokracie,“ doplnil Petr Pavel.

NATO prý s Ruskem stále vede diskusi, a to i ve chvílích, kdy prý Rusko Alianci občas provokuje. Kupříkladu v Černém moři.

Moravec se ve druhé hodině diskuse svých prvních hostů vrátil k boji o íránskou jadernou dohodu. Kavan poznamenal, že je v zájmu EU a Ruska táhnout v otázce íránské jaderné dohody za jeden provaz. Trump sice tvrdí, že ta smlouva nebyla pro USA výhodná, ale je otázka, co tím přesně myslel. Pokud jde o jaderné zbraně, tak tam Írán dohodu plní. A pokud jde o aktivitu Íránu na Blízkém východě, která se Trumpovi zjevně nelíbí, tak tato aktivita není součástí íránské dohody.

Trumpovi jde podle Kavana o jednu věc – chce položit režim v Íránu. Chce dosáhnout politických změn v této zemi. Podle Kavana je to však zcela nereálný plán. „To je asi stejně naivní, jako když se domníváme, že protiruské sankce donutí prezidenta Putina vzdát se Krymu,“ zaznělo z úst Jana Kavana.

Kratochvíl doplnil, že Trumpův krok vedl jen k tomu, že EU a Rusko našly téma, na kterém se shodují. V této otázce prý Kratochvíl stojí na straně Jana Kavana. Trump může podle Kratochvíla dosáhnout jen toho, že se režim v Íránu ještě více zatvrdí vůči Západu.

Generál Pavel nabídl trochu jiný pohled. „Je evidentní, že Írán je bezpečnostním rizikem v regionu,“ varoval Pavel. Stačí se prý podívat na to, jak Írán podporuje politicko-teroristické uskupení Hizballáh. Nemluvě o tom, že zmíněná jaderná dohoda vůbec neobsahuje klauzule o tom, jak se dívat na vývoj balistických střel a s tím souvisejících problémů. Toto je podle Pavla třeba řešit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…