„Nejsme menšina, jsme hrdý národ!“ Romové vzpomenuli na „českého Floyda“. Chystají se do politiky

10.07.2021 19:20

V Ústí nad Labem v sobotu odpoledne na shromáždění proti rasismu a proti diskriminaci Romů protestovalo zhruba 200 lidí, kteří kromě rovného přístupu Romů k práci či vzdělání požadují též „objektivní vyšetření“ smrti zfetovaného Roma v Teplicích, který zemřel krátce po policejním zákroku, během něhož agresivně napadal policisty. Pořadatelé z nově vznikající romské strany Roma Luma se chystají bojovat i v rámci politiky.

„Nejsme menšina, jsme hrdý národ!“ Romové vzpomenuli na „českého Floyda“. Chystají se do politiky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Romská žena na demonstraci proti policejnímu násilí na Romech

Během akce, uspořádané nově vznikající romskou politickou stranou Roma Luma, se kromě sběru podpisů pro její vstup do politiky řešilo postavení Romů a na pódiu vystoupilo hned několik řečníků, a to nejen přímo z romské komunity.

„Nejsme menšina, jsme národ, hrdý národ,“ ozvalo se na demonstraci, během níž zazněl požadavek na „rovný přístup Romů k práci a vzdělání a bezpečí pro romské rodiny a své děti“. Zahrála i romská hymna.

Minutou ticha přítomní uctili památku Roma, který zemřel 19. června v Teplicích. Proti několikanásobnému recidivistovi romského původu pod vlivem látky amfetaminové řady v červnu v Teplicích policie zasáhla poté, co bušil do zaparkovaného auta a pokusil se napadnout známého. Policisté se muže kvůli jeho agresivnímu chování snažili zpacifikovat, načež je také napadal, škrábal a kousal. Policisté se útočníka dlouhé minuty snažili udržet, aby nemohl napadnout je ani nikoho z přítomných, těch se též z obav z nákazy ptali, zdali nevědí, jestli není muž nemocný a nemá-li například žloutenku nebo HIV.

Zemřelý Rom je některými aktivisty nazýván „český Floyd“, čímž někteří odkazují na případ černocha George Floyda, jenž zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku. I Floyd měl velice bohatou kriminální minulost a byl rovněž pod vlivem návykových látek, kromě intoxikace fentanylem a poruchy srdečního rytmu však měl mít dle soudu v jeho případě na jeho úmrtí vliv i zásah policisty.

Další demonstrace by se měla uskutečnit v neděli odpoledne v Teplicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …