„Neomluvili se. Kroky zveřejním v pondělí.“ Seznam Zprávy mají založeno na problém

16.03.2024 14:25

Europoslanec a advokát Stanislav Polčák (STAN) si na twitterovém účtu stěžuje na server Seznam Zprávy. Ten se podle něj neomluvil tak, jak měl dle pravomocného rozhodnutí soudu. Server se Polčákovi musí omluvit za tvrzení, že měl inkasovat za zastupování obcí zasažených výbuchem muničních skladů ve Vrběticích 47 tisíc korun za hodinu práce a že měl žádat 7,75 milionu korun jako celkovou odměnu za prosazení zákona o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených výbuchem.

„Neomluvili se. Kroky zveřejním v pondělí.“ Seznam Zprávy mají založeno na problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

„Server Seznam Zprávy nezveřejnil omluvu dle pravomocného rozhodnutí soudu. V pondělí zveřejním své další kroky vůči SZ. Soud rozhodl jednoznačně. Server postupoval nejen zavádějícím způsobem a hrubě poškodil mé jméno, ale teď porušuje i zákon. Co vy na to, pane Jiří Kubíku?" ptal se na svém twitterovém profilu šéfredaktora Seznam Zpráv Jiřího Kubíka europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Městský soud v Praze v minulosti rozhodl, že server Seznam Zprávy se musí omluvit za nepravdy a dezinterpretace, které uveřejňoval v roce 2022 v článcích, které se týkaly jeho právního zastupování obcí a občanů zasažených výbuchy skladů ve Vrběticích.

„Rozsudek potvrzuje, na co jsem opakovaně nejen Seznam Zprávy upozorňoval – publikované informace byly zásadním způsobem zkresleny. V článcích byl zcela ignorován rozsah poskytovaných služeb a výše případných odměn byla naprosto nesmyslná, ať už v hodnotě hodinové, nebo absolutní," uvedl v den rozsudku Polčák.

„Rozhodnutí soudu, které mi dává po dvou letech za pravdu, vítám, byť mě zároveň mrzí, že kdyby redaktoři serveru Seznam Zprávy vycházeli z dokumentů a vyjádření, které ode mě měli k dispozici, k soudnímu sporu nemuselo vůbec dojít," dodává Polčák.

„Rozsudek doplňuje trojici předchozích rozhodnutí České advokátní komory a také posouzení vedení Evropského parlamentu, podle nichž bylo mé zastupování postižených obcí a jejich občanů zcela v souladu s pravidly a etikou jak české advokacie, tak mandátu europoslance," zmiňuje Polčák.

„Pětici zasažených obcí a jejich občanů jsem se rozhodl zastupovat až po opakovaných prosbách starostů, kteří se obávali, že budou jejich oprávněné nároky po letech přehlížení ze strany státu reálně promlčeny. Případ jsem převzal jako klasickou právní službu, kdy jsem se dopředu s klienty dohodl, že mi uhradí jen malou zálohu na právní služby a následně budeme s kolegy placeni podílovou odměnou, a to pouze v případě úspěšně získaného odškodnění. Právní služby měly být poskytovány obcím a stovkám občanů v několika oblastech po odhadovanou dobu nejméně dvou let. Vykonávání advokátní praxe mám po celou dobu mého europoslaneckého mandátu řádně nahlášenou. Jako řada dalších kolegů jsem ve své občanské profesi nadále aktivní. Advokacii se budu věnovat i po skončení mého mandátu v Evropském parlamentu. Chci se nadále zaměřovat na pomoc obcím a v jejich prospěch uplatnit i zkušenosti nabyté při přípravě rozsáhlé publikace Právo pro obce, kterou jsme s kolektivem spoluautorů vydali v loňském roce," dodal Polčák.

„Jako předseda Energetické komise Sdružení místních samospráv ČR budu po konci mandátu v Evropském parlamentu ještě více navštěvovat regiony v České republice a podporovat obce v zavádění inovativních řešení nejen na poli čisté a udržitelné energetiky. Těší mě podpora mých kolegyň a kolegů napříč hnutím STAN, kterou mi v posledních letech osobně i veřejně vyjadřovali. Pro hnutí budu nadále pracovat na místní úrovni jako člen Oblastní organizace STAN Praha 1. Před dvěma lety jsem se rozhodl, že dosáhnu očištění svého jména a také pověsti starostů ze zasažených obcí, kterým jsme s kolegy poskytovali právní služby. Nebyla to snadná cesta, ale teď na jejím konci mohu říct, že vynaloženého úsilí nelituji. Děkuji také starostům dotčených obcí za vyjádřenou podporu. Velmi si jí vážím," zakončil po rozsudku Polčák.

Jediné, co včera Seznam Zprávy zveřejnily, byla informace, že podaly dovolání a požádaly Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti rozhodnutí. Přinesly také resumé případu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …