„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

08.01.2025 22:05 | Monitoring

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně nejsou optimistická. Opřela se do Fialovy vlády za to, že nezasáhla dostatečně proti inflaci. Obává se proto, že vysoké ceny jen tak nezmizí a ceny energií mohou být katastrofální. Především kritizovala drahý zkapalněný plyn z USA. Upozornila také na dramatickou situaci v Německu, která ohrožuje celou průmyslovou páteř Evropy. V rámci politiky Green Dealu varuje, že si nemáme pokrytecky hrát na „budování nového, zeleného světa“.

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu
Foto: XTV
Popisek: Ilona Švihlíková

Ilona Švihlíková coby ekonomka v tomto roce zmínila pouze inflaci jako naději na lepší ekonomické vyhlídky: „Snažím, marně se snažím přemýšlet, jestli v těch ekonomických indikátorech najdu něco pozitivního. Nebude to úplně jednoduchý rok, protože samozřejmě to, že nastal 1. leden, neznamená radikální přelom dosavadních tendencí. Nemůžeme říct, že se zázračně a z ničeho nic oživí průmysl a stavebnictví, což je pro českou ekonomiku samozřejmě velmi důležité. Dejme tomu, že k těm pozitivnějším zprávám by mohly patřit nadějné signály – jak by řekl někdo z vlády, že by inflace už nemusela být tak vysoká,“ uvedla a zmínila, že centrální banka se domnívá, že by inflace mohla být někde kolem inflačního cíle.“

Za hlavní riziko v tomto případě považuje ceny energií: „Vidíme, co se v posledních dnech děje s cenami zemního plynu, velmi oprávněně. Ve chvíli, kdy nevyužíváte jednu z hlavních tras konvenčního plynu do zemí EU, tak to logicky bude mít dopad na navýšení cen. To nás nemůže asi překvapovat. Je tu nějaké riziko, se kterým je potřeba počítat,“ poukázala Švihlíková v XTV.

„Nás se dotýká to, co se děje celkově ve světové ekonomice, zejména v té evropské. Ta situace v Německu začíná být poměrně dramatická. Vidíme dopady nejenom na automobilový průmysl, ale na celou průmyslovou páteř v Německu. Týká se to výroby oceli, což je základní průmysl, na který navazuje chemický, farmaceutický a další průmysl,“ upozorňuje ekonomka.

Jednoduše řečeno, pokud se něco velmi rychle nestane s cenami energií, tak to s námi podle jejích slov nedopadne dobře. „Nejde jenom o to, že v Česku máme rekordně drahé ceny energií, nejdražší ze všech zemí EU, ale i o to, že celkově vysoké ceny energií, zejména drahý zemní plyn, ve srovnání se Spojenými státy, jsou problémem, který Evropská unie, zejména Německo, ale i my a další země nemůžeme dlouhodobě vydržet,“ dodala Švihlíková. „Ceny energií mohou být katastrofa, vývoj na trhu není vůbec dobrý,“ hrozila se.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Víte, jaký je rozdíl mezi závislostí ČR na plynu z Ruska a USA? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevanpetr , 09.01.2025 10:18:31
Zásadní. Ten ruský je o 2/3 levnější, jeho přeprava potrubí je naprosto ekologická a Rusové si nekladou žádné podmínky. No a ten demokratický z USA? Frakovani je těžba plynu drasticka na přírodu a životní prostředí. Potom dochází k jeho zkapalneni, přeprava tankery přes oceán. Tankery jsou obrovským znecistovatelem ovzduší i oceanu. Na pobřeží Evropy dochází opět k jeho precerpaní, zplyňovani a, teprve může putovat přes půl Evropy do zemí spotřeby. Všude pracuje spousta lidí, které musíte zaplatit. A ještě se nám za vše kromě vysoké ceny stanoví podmínky, jako je zvýšení rozpočtu na obranu, nyní až na 5%, a podmínka odběru zbraní z USA. Ale to nestačí. Museli jsme povolit našemu spojenci neomezený přístup jejich vojsk na naše území, výstavbu voj základen. A tak teď to zkuste porovnat?

|  16 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…