„Nevíme, zda prezident České republiky ještě žije…“ Známý kněz se pustil do Zemanova okolí

15.10.2021 20:04

„Nevíme, zda prezident České republiky ještě žije, zda je při vědomí, zda je schopen komunikovat, zda rozeznává tváře, zda je schopen udržet v ruce pero a podepsat se, zda je schopen někoho pověřit k sestavení vlády. Možná ano. Možná ne,“ vyčítá kněz, přírodovědec a přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Vácha, že je v roce 2021 možné, aby se v Česku šířily podobné dohady. Pro okolí prezidenta Miloše Zemana má rázná slova.

„Nevíme, zda prezident České republiky ještě žije…“ Známý kněz se pustil do Zemanova okolí
Foto: ČT
Popisek: Marek Orko Vácha

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 34096 lidí
Podle Váchy jsou aktuální obavy o prezidenta Miloše Zemana a jeho úřad zapříčiněné absolutním mlčením ze Zemanova okolí, něčím, co by v naší republice těžko očekával. „Nečekal bych, že se toho v České republice v roce 2021 dožiji. Současnost připomíná dění v bývalém Sovětském svazu a v současné Severní Koreji, kdy, pokud se vládce neobjeví týden na veřejnosti, hned vznikají otázky, zda ještě žije, a pokud již ne, že pravděpodobně probíhá boj o moc, kdo přijde po něm. Bolševici na to byli experti,“ podotkl.

Nepotřebuje prý Zemanovu přesnou diagnózu, považuje však za vhodné informovat veřejnost alespoň o kompetentnosti prezidenta úřad zastávat. Nevíme, zda prezident České republiky ještě žije, zda je při vědomí, zda je schopen komunikovat, zda rozeznává tváře, zda je schopen udržet v ruce pero a podepsat se, zda je schopen někoho pověřit k sestavení vlády. Možná ano. Možná ne. Zajímá mě to. Zajímá mě to jako občana, který šel k volbám, volil jsem a není mi proto jedno, kdo bude sestavením kabinetu pověřen. Zajímá mě proto, zda prezident je kompetentní. Není v tom žádný voyeurismus. Nezajímá mě prezidentova přesná diagnóza s biochemickými podrobnostmi, nezajímá mě, co svačí, to je soukromou věcí jeho a jeho rodiny.“

Velkou odchylku vidí mezi tím, jaké informace k veřejnosti proudí od Zemanova okolí: „Z pohledu lékařů se jedná o 77letého vážně nemocného pacienta, toho času na jednotce intenzivní péče, pacienta, který možná umírá, ale který je podle oficiálních zpráv jen lehce unavený, lehce dehydratovaný a jinak vlastně v pořádku.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vácha píše, že to, zdali je prezident kompetentní k výkonu svého úřadu, ho zajímá úplně stejně, jako to, zdali je podobně kompetentní řidič autobusu, do kterého hodlá nastoupit.

Najednou prý „všichni z Hradu přesně ví, co je neetické“, ale dřív se podle Váchy o to nezajímali.

„Prezidentův mluvčí vyzývá k soucitu a k modlitbám. To je jistě hezké od něho slyšet. Od roku 2013 jsou ovšem jeho prohlášení jedno vedle druhého nekončící řekou drzostí, výsměchů, lží, šťouchanců, cynismů, jízlivostí, povýšeností, urážek, impertinencí – a nyní bude vyzývat k soucitu? K modlitbě? Kancléř Mynář mluví o hyenismu – no zrovna on je ten pravý. Čas, aby hradní parta si sbalila svých pět švestek a klidila se,“ rázně utnul Vácha ve svém komentáři k okolí prezidenta Miloše Zemana.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …