„O tomhle točte!“ Babiš odpálil tým Nory Fridrichové. O co šlo?

4. 11. 2019 10:27

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič na sebe strhl pozornost prohlášením, že oběti sovětské invaze ze srpna 1968 byly vesměs z dopravních nehod. Podle historiků Grospič lže. Šéf komunistů Vojtěch Filip konstatoval, že na to má jeho kolega právo. A raději se podívejte sami, co k tomu v pořadu ČT 168 hodin řekl premiér Andrej Babiš a jeho další kolegové z hnutí ANO.

„O tomhle točte!“ Babiš odpálil tým Nory Fridrichové. O co šlo?
Foto: Zdroj: Facebook A. Babiš
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Okupace Československa v roce 1968 byla násilným aktem, při němž umírali českoslovenští občané. Někteří byli postřeleni a měli štěstí, že přežili, jiní se bohužel odebrali na onen svět. Jen v severočeském Liberci zemřelo v srpnu 1968 9 lidí. Vinou okupantů. V Praze při střetech o budovu rozhlasu měli okupanti z řad vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sověty na svědomí 18 lidí.

Podle místopředsedy komunistů Stanislava Grospiče to však vesměs byly oběti dopravních nehod.

Anketa

Je špatně, když politici nadávají novinářům ČT, např. z pořadu 168 hodin?

hlasovalo: 13470 lidí

Historici upozorňují, že Grospič neříká pravdu. Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu Praha zdůraznil, že většina obětí srpna 168 a dalších měsíců byla důsledkem násilných akcí, nikoli dopravních nehod. Nemluvě o tom, že když už došlo k nějaké dopravní nehodě, šlo např. o střety s těžkou vojenskou technikou, kterou sem dovezli okupanti a kterou dnes v běžném silničním provozu potkáme jen zřídka.

Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů v pořadu 168 hodin České televize prohlásil, že Grospič omlouvá okupanty stejným způsobem, jaký komunisté používali v časech normalizace. „Ta jeho argumentace se opřela o argumenty, které se používaly před rokem 1989, argumenty používané husákovským normalizačním režimem, pro který byly tyto události z roku 1968 noční můrou a postrachem,“ uvedl Bárta.

A co na to politici?

„Ta kampaň proti němu je svým způsobem nesprávná, protože každý má právo na svobodu slova a každý má oprávo na svůj vlastní názor a já ho nikomu z KSČM brát nebudu,“ poznamenal k tomu Vojtěch Filip.

Sociální demokraté (v roli menších koaličních partnerů) a mnozí členové hnutí ANO prohlašují, že komunisté jsou součástí našeho politického systému a to, co říkají nahlas, je jejich problém.

Jen premiér Andrej Babiš (ANO) na otázku, co říká na výrok Grospiče, odpověděl způsobem sobě vlastním čili na otázku raději neodpověděl a odvedl pozornost k 90. letům minulého století.

„Nevadí vám, že vládu podporuje strana, která takto dezinterpretuje naši historii?“ Tak zněla otázka, na kterou chtěli ve 168 hodinách od Babiše slyšet odpověď.

„Tak to by byla asi dlouhá debata o naší historii. Měli byste udělat pořad, ten váš 168 hodin, zkuste občanům ukázat, co se tady stalo za třicet let a jakou roli hrála KSČM a komunisti po revoluci. Zkuste si na to udělat speciální pořad a potom si sami odpovíte,“ odpověděl Babiš, otočil se ke kameře zády a odkráčel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…