„Odsoudit a potrestat“. Kam jsme se to dostali? Slušní lidé se vyhazují ze zaměstnání, protestuje Ilona Csáková

19.03.2023 6:31 | Ze sítí

Zatímco se k dění kolem děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslava Ševčíka vyjadřují akademici, samotní studenti školy i mnohé osobnosti a zaznívají názory pro i proti Ševčíkovu odstoupení, kauza již přerostla i do umělecké branže. „Kam jsme se to dostali? … Veřejně a bez morálních skrupulí se zde na základě pouhých domněnek, fabulací a lží dehonestují a vyhazují či odvolávají ze svých zaměstnání slušní lidé,“ vyjádřila se k věci zpěvačka Ilona Csáková. Tlak na odvolání Ševčíka je dle ní „na základě někým záměrně vytvořené fabulativní a urážlivé nepravdy“.

„Odsoudit a potrestat“. Kam jsme se to dostali? Slušní lidé se vyhazují ze zaměstnání, protestuje Ilona Csáková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

93%
5%
hlasovalo: 40905 lidí
Zatímco se chystá o odvolání děkana NF VŠE Miroslava Ševčíka rozhodnout na své mimořádné schůzi akademický senát Národohospodářské fakulty či případně rektor VŠE Petr Dvořák, který avizoval, že pokud AS NF děkana nenavrhne odvolat, využije svoji pravomoc odvolat Ševčíka z vlastního podnětu a svůj návrh na jeho odvolání následně předloží k posouzení akademickému senátu VŠE, se množí vyjádření od mnohých osobností, politiků, studentů i absolventů požadujících Ševčíkovo setrvání ve funkci či – v opačném případě – Ševčíkovo odvolání.

Za děkana NF VŠE se již postavily mnohé osobnosti včetně vysokoškolských pedagogů a poslanců formou sepsání otevřeného dopisu rektorovi VŠE Petru Dvořákovi nazvaným „Nechte učit Ševčíka“ a Dvořákovi v něm sdělují, že je znepokojila jeho výzva k Ševčíkovu odstoupení.

„Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci,“ vyčítají osobnosti rektorovi VŠE v otevřeném dopise, který svým podpisem podpořili též poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek či předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Kromě zmíněných politiků pak též vysokoškolský pedagog Ivo Budil, expert v oblasti energetického strojírenství František Čermák, ústavní právník Zdeněk Koudelka, novinář Petr Markvart, energetik Ivan Noveský či imunolog Jaroslav Turánek.

Kromě zmíněného otevřeného dopisu rektorovi VŠE vznikla s cílem vyjádření podpory děkanovi NF VŠE rovněž veřejně přístupná petice, v níž petenti uvádějí, že se dle nich Ševčík „dlouhodobě nebojí svobodně a veřejně vyjadřovat své názory, ačkoli si je vědom, že za své názory odlišné od mainstreamu získá hlavně kritiku“. „Jeho životní postoj v tomto směru považujeme za příkladný pro všechny, kdo chtějí žít v demokracii a svobodně diskutovat,“ uvádí petice, která k sobotní 22 hodině nasbírala již přes 39 800 podpisů.

Opačného názoru jsou naopak někteří akademici – a to včetně těch působcích na VŠE, kde se pro odstoupení Ševčíka z vedoucí funkce Národohospodářské fakulty vyjádřil i rektor Dvořák s tím, že Ševčík dle něj dlouhodobě poškozuje dobré jméno VŠE a spor tak nesouvisí pouze s událostí u Národního muzea. V rozporu s morálně-etickými zásadami bylo podle rektora již aktivní zapojení Ševčíka do protivládních demonstrací na podzim roku 2022 a jeho „nevhodné výroky napadající některé veřejně činné osoby“.Zároveň se pro odchod Ševčíka vyslovili i někteří studentští senátoři Akademického senátu VŠE a sepsali svůj otevřený dopis, kde mu vytýkají, že jeho vystupování má negativní dopady na dobré jméno jejich školy a ve středu po poledni se před areálem VŠE sešla demonstrace studentů a odpůrců děkana NF VŠE, která rovněž žádala Ševčíkovo odstoupení z vedoucí pozice fakulty.

Ohlasy ke kauze postupně přicházejí i z mimoakademických oblastí a aktuálně se k otázce Ševčíkova setrvání v pozici děkana vyjádřila zpěvačka Ilona Csáková. „Říkám si, a věřím, že nejenom já, proboha, kde to žijeme? Na jednu stranu se hlásá, jak je naše země 30 let po sametové revoluci bezpečná, demokratická, v rozkvětu a bezpečná – a oproti tomu, ve skutečnosti, se zde veřejně a bez morálních skrupulí na základě pouhých domněnek, fabulací, lží dehonestují a vyhazují či odvolávají ze svých zaměstnání slušní lidé?! Kam jsme se to dostali?“ okomentovala dění ve svém facebookovém příspěvku s přiloženém Ševčíkovi fotografie s tím, že „‚tohle‘ rozhodně není správné“.„Už vůbec to neodpovídá předkládaným do médií vypouštěným a ‚hlásajícím‘ frázím o ‚demokratické a bezpečné‘ zemi. Ano, vím, že ten, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde! Ovšem také vím, že pokud kdokoli rozhoduje o životním osudu druhého člověka, měl by tak činit bez sebemenších emočních vlivů (závist, nesympatie…) a především pak na základě zcela relevantních informací a důkazů! V tomto případě tomu tak ale, dle mého čistě laického a selského rozumu, absolutně není,“ míní Csáková.

„Je opravdu velmi, velmi špatné, neetické a naprosto amorální ‚odsoudit a potrestat‘ kohokoli pouze na základě někým záměrně vytvořené fabulativní a urážlivé nepravdy,“ dodala.

V tomto týdnu se k děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE vyjádřil i ministr školství Vladimír Balaš (STAN). „Slyšel jsem od studentů, že jde o výborného učitele. Pozice děkana ale není pouze otázka výuky, nýbrž také reprezentace školy, odkud docenta Ševčíka nikdo nevyhazuje. Vyhodit někoho za názor je nepřípustné. Otázkou je, jestli jako děkan svým vyjadřováním VŠE nepoškozuje,“ řekl Právu. Forma, kterou se Ševčík veřejně prezentuje je dle ministra „nešťastná“. Děkan dle něj někdy vystupuje „až příliš agresivně“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…