„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

21.06.2021 12:34 | Ze sítí

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu rvačky. Ovšem muž, který ležel na zemi se zraněními, pak dle jejich vyjádření začal ohrožovat je a policistu pokousal. Když proti němu policisté zasahovali, také mu zaklekli krk. A muž v sanitce zkolaboval a zemřel, předběžně s podezřením na předávkování. Ale v Česku už někteří hovoří o místním Georgi Floydovi. Z incidentu totiž existuje video. „No a?“ reaguje v něm muž na varování, že narkomana policie udusí.

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel
Foto: Repro Youtube
Popisek: Video ze zásahu v Teplicích

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7315 lidí
Česko se začíná podobat USA a podle deníku Romea.cz může mít nyní i svého George Floyda. Z Teplic. Romský mladík byl při zásahu 19. 6. 2021 zakleknut podobným způsobem jako Floyd a v sanitce zemřel. Na videu je vidět, že mladík řve a policistům se vzpírá. Zakleknutý pak chrčí a zásah začíná sledovat čím dál více polonahých pozorovatelů. „V klidu, zůstaň ležet, nevzpírej se,“ nabádá policista muže, kterému klečí na zádech a na krku. Jeden z nich se ptá, zda měl muž nějakou nemoc, např. žloutenku nebo HIV. Po asi pěti minutách sundává policista koleno z mužova krku a muž už se nevzpírá.

„Ulámu mu všechnu,“ komentuje zásah neznámá žena v pozadí. „No a?“ ptá se muž. „Však ho udusí,“ pokračuje žena. „No a co?“ ptá se zase muž. „Jak a co?“ reaguje žena. „Je to jejich práce,“ nenechává se vyrušit z klidu komentující muž a posléze dodává: „To je debil, to je debil, to je úplnej retard.“

Policie už vydala své prohlášení k mužově úmrtí. Podle něho byli v sobotu před 15. hodinou policisté na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská v Teplicích, kde se vzájemně měli napadat dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7315 lidí
„Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal,“ tvrdí policie. Zřejmě proto se policista přítomných tázal, zda muž má nějaké nemoci.

„Policisté museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami, k objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Další okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly,“ píše se ve vyjádření v Týdeníku policie.

Zákrok už odsoudili někteří romští aktivisté, ředitel organizace RomanoNet Michal Miko například uvedl, že se jedná o „vrchol brutality“. Student historie a romista Michal Mižigár se nezdráhal a prohlásil, že se jedná o romského George Floyda.

Ředitel organizace Khamoro Emil Voráč dle Romea.cz vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. „Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony. Neměli by mít občané jistotu v profesionalitu přiměřeného zákroku právě policejních složek?“ ptá se Voráč a vyzývá všechny, kterým vadí jakákoliv brutalita: „Zvedněme už konečně hlavy a aspoň v takových situacích, se spojme.“

 

Ozval se také levicový aktivista z bývalé Kliniky Jakub Ort: „Šílený. Ano, česká policie tohle dělá. Před rokem v létě jsem to zakusil na vlastní krk. Popadl jsem dech a zařval jsem na policistu, jestli mě chce zabít. Leknul se a změnil chvat. Nechci tvrdit, že jsem málem zemřel ani se srovnávat s romskou obětí policejního násilí z Teplic, součástí systémového rasismu je i to, že si policie dává o dost větší pozor u bílých aktivistů než u chudých Romů na periferii. Myslím ale, že o policejním násilí je třeba začít mluvit i v ČR a osobní zkušenost může pomoct,“ svěřil se se zkušeností.

A přidala se také nedávno oceněná novinářka A2larmu, Apolena Rychlíková. „Otřesné video. Policie uvádí, že muž zemřel v sanitce. Ze záznamu těžko říct. Chrčí, prosí a pak už jen bezvládně leží. Přihlíží tomu i děti. Roma lives matter,“ aplikovala americké heslo na místní situaci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…