„Oni nepocítí dopad své volby!“ Stalo se mimo Sněmovnu. Bouře nad korespondenční volbou: Politici, novináři, veřejnost

30.01.2022 9:25 | Zprávy

Korespondenční volba, která by měla zjednodušit hlasování krajanům, a jejíž projednání ve Sněmovně obstruuje hnutí SPD, vzbuzuje i na sociálních sítích vzrušené diskuse. Jednu takovou vyvolal konzervativní pedagog a publicista Roman Joch svým názorem, že korespondenční volba může být protiústavní a že lidé žijící v zahraničí by se měli dostavit do volebních místností v Česku. Padly zajímavé protiargumenty a také zkušenosti těch, kterých by se tato volba mohla týkat.

„Oni nepocítí dopad své volby!“ Stalo se mimo Sněmovnu. Bouře nad korespondenční volbou: Politici, novináři, veřejnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Joch na svém twitteru jasně vyslovil odmítavý postoj k zavedení korespondenční volby. A připojil dva důvody. „Jsem proti korespondenční volbě: 1) Ústava ČR říká, že volba má být tajná; u korespondenční volby to nelze zaručit, proto může být protiústavní. (2) Hlasování nemá být co nejsnadnější, nýbrž co nejdůstojnější; nestojí-li někomu za to dostavit se do volební místnosti, moc si práva volit neváží,“ konstatoval.

Cestovat do Česka kvůli vhození svého hlasu do volební urny je však pro lidi žijící v zahraničí často velmi nákladné, míní komentátor Petr Honzejk. „Bezva. Kdo nesedne za velký prachy do letadla a neletí x tisíc kilometrů na nejbližší ambasádu, neváží si práva volit,“ napsal Jochovi v diskusi pod jeho tweetem.

A přidali se i další diskutéři, podle nichž jen na Jochově názoru nezáleží. „Cajk, kdo jinej, než Trumpovo. Naštěstí je úplně jedno, jaký je váš názor. Korespondenční volba bude. Což zároveň znamená, že lidi jako vy a jejich vliv z politiky postupně vysmahnou,“ vyjevil Karel Paták.

Další Jocha upozornili, že tajná volba jde u korespondenční volby zajistit „velmi snadno“: „Volič odešle svůj hlasovací lístek v uzavřené obálce. Ta bude v obálce s příslušnou identifikací voliče. Komise zaeviduje hlas – a neotevřenou obálku s hlasem vhodí do urny k ostatním korespondenčním hlasům,“ poznamenal další komentující Medved.

„Ta údajná ‚netajnost‘ korespondenční volby je zhruba na úrovni toho, jako když dneska kamarádům řeknu nebo manželce doma ukážu, koho volím,“ poznamenal novinář z Respektu Marek Švehla.

V obálce se však posílají i citlivější údaje, namítl na to Honzejk. „Vůbec nechápu, když můžu poslat poštou daňový přiznání, proč bych nemohl poslat hlas. A nevím ani, proč by to nemělo jít elektronicky, když má každý elektronický bankovnictví a tam jde o prachy...“ neví Honzejk.

Jiní diskutéři připomněli, že v Maďarsku korespondenční volba funguje bez problému. Další se pustili naopak do krajanů s tím, že žít mimo vlast byla jejich volba, která holt přináší i takovéto komplikace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…