Pád letadla na Ukrajině a důkazy o vině: Slovenský exministr Čarnogurský jde opět proti proudu

20.08.2014 15:21

Slovneský křesťanskodemokratický politik Ján Čarnogurský na svém blogu upozorňuje na některé podivné okolnosti okolo vyšetřování pádu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Poukazuje zejména na to, že ukrajinská strana odmítá zveřejnit komunikaci mezi ukrajinskou kontrolní věží a letadlem. USA zase odmítají zveřejnit družicové snímky dané oblasti z doby, kdy k pádu letadla došlo.

 Pád letadla na Ukrajině a důkazy o vině: Slovenský exministr Čarnogurský jde opět proti proudu
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9655 lidí

Svůj příspěvek na blog napsal na základě velkého ohlasu,který vyvolal jeho první článek, jenž otiskly slovenské Hospodárske noviny.

Čarnogurský zmínil informace z tiskové konference ruského ministerstva obrany. Na ní zaznělo, že v době, kdy byl v dané oblasti malajsijský letoun sestřelen, zde letěla tři civilní dopravní letadla. Včetně malajsijského. „A objevilo se tam i čtvrté letadlo, které zanechalo za sebou poměrně krátkou radarovou stopu. Z radaru sice nejde vyčíst, zda šlo o civilní, nebo vojenské letadlo. Ale civilní letadlo to nebylo, a jaké jiné to potom mohlo být, než vojenské?“ upozorňuje Čarnogurský s tím, že tyto otázky by mohla velmi snadno objasnit Ukrajina.

Celý článek exministra ZDE.

Ukrajina by situaci objasnila, pokud by zveřejnila záznam komunikace

Stačilo by, kdyby zveřejnila záznam mezi kontrolní věží, která řídila let malajsijského letadla, a pilotem malajsijského letadla. Případně komunikaci mezi kontrolní věží a dalšími dvěma civilními dopravními letadly. „Ukrajina ale odmítá zveřejnit komunikace kontrolní věže,“ upozorňuje Čarnogurský s tím, že si dokážeme představit, co by se dělo v médiích, kdyby let malajsijského letadla řídila kontrolní věž z Ruska a Rusko by odmítlo komunikaci této kontrolní věže zveřejnit.

Možnost, že malajsijské letadlo sestřelili Ukrajinci, mohou vyvrátit také USA zveřejněním snímků své družice, která právě v té době přelétávala nad oblastí, nad níž bylo malajsijské letadlo sestřeleno.

Proč Obama fotky, o kterých mluvil, nepředložil?

„Prezident Obama hned po sestřelení tvrdil, že má fotografie, dokazující, že stříleli východoukrajinští povstalci, ale dosud žádné fotografie nepředložil,“ upozornil Čarnogurský.

To, že za sestřelením malajsijského letounu stojí ukrajinská strana, se pak snaží dokázat i dalšími tvrzeními. Závěrem uvádí, že pro vyšetření sestřelení malajsijského letadla mají klíčový význam tři zdroje: záběry z americké výzvědné družice, komunikace mezi ukrajinskou kontrolní věží a letadlem a analýza otvorů po střelách ve vraku letadla.

„Snímky z družice Američané nechtějí ukázat, komunikaci s kontrolní věží nechce zpřístupnit Ukrajina a analýzu vraku letadla ztěžuje Ukrajina,“ uvedl Čarnogurský s tím, že ukrajinský prezident Porošenko původně oznámil, že Ukrajina dodrží třicetikilometrové pásmo bez bojů okolo vraku letadla. Jenže před pár dny bylo oznámeno, že se bude i na toto místo útočit.

Přitom místo s vrakem letadla bylo zabezpečené holandskou policií a analýzu měli provádět pracovníci OBSE. Ti se ale kvůli bojům stáhli. „Kdo tedy brání objektivnímu vyšetření katastrofy letadla? Nebo se USA a Ukrajina bojí výsledků vyšetřování ?“ dodává Čarnogurský závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …