Česká a slovenská transatlantická cena je ocenění pro osobnosti, které výrazně přispěly ke svobodě a demokracii ve střední Evropě, k posílení transatlantických vztahů a začlenění středoevropských zemí do euroatlantických struktur. Nápad sdružení Jagello 2000, poprvé realizovaný v roce 2012, dostal atmosféru Pražského hradu poté, co prezident Petr Pavel zaštítil konferenci GLOBSEC, kde se v posledních letech tradičně uděluje.
V pátek večer se tak někteří účastníci konference přesunuli z hotelu Hilton, kde se konference koná, na Hradčany a sledovali ceremoniál, při kterém byla vedle dánské premiérky Mette Frederiksenové oceněna cenou za začleňování střední Evropy také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Před šesti lety jste, pane prezidente, milý Petře, dostal stejné ocenění. A dnes je mi hlubokou ctí připojit se k vašim řadám,“ uvedla na úvod svého poděkování.
„Je mi také velkou ctí kráčet ve stopách velkých osobností, kterým byla tato cena udělena, jako je zesnulá Madelaine Albrightová. Byla hrdou dcerou tohoto krásného města a země. Nejprve ji vyhnali nacisté a poté Sověti. Svůj nový domov našla na druhé straně Atlantiku. Stala se první ženou, která sloužila jako ministryně zahraničí USA. Amerika jí dala svobodu a ona zasvětila celý svůj život obnově a ochraně svobody ve své milované Evropě,“ vzpomínala dále.
Pak připomněla, že na středoevropském sbližování se podílela dávno před tím, než v roce 2019 stanula v čele Komise. Vzpomínala, jak v roce 2014 ujišťovala jako německá ministryně obrany svého amerického protějška, že je připravena se spolu s partnery zpoza Atlantiku postavit terorismu, a nebo na rok 2017, kdy se poprvé v životě poznala s novým Trumpovým ministrem Jimem Mattisem a ten ji hned ujistil o americkém přátelství a spojenectví.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo