„Piráti mu dali 20 tisíc.” Robert Šlachta zatkl teroristu. Chtěl otrávit tisíce Čechů. A tahle věta vážně padla

05.08.2020 7:00 | Zprávy
autor: kas

V knize Roberta Šlachty Třicet let pod přísahou, kterou napsal ve spolupráci s proslulým investigativním novinářem Josefem Klímou, se nachází kromě jiného i pasáž o kyberzločinu a jak vzniklo české oddělení, které se zločinem v internetovém prostoru zabývá. V roce 2014 se vyděrač snažil získat 30 milionů korun pohrůžkou, že otráví významné státní představitele i civilní obyvatelstvo. Používal k tomu anonymizační síť Tor. A případ má i přesah do politiky: „Mimo jiné ho sponzorovali Piráti. Dali mu dvacet tisíc na ty jeho torovský sítě.“

„Piráti mu dali 20 tisíc.” Robert Šlachta zatkl teroristu. Chtěl otrávit tisíce Čechů. A tahle věta vážně padla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta křtil svou knihu Třicet let pod přísahou

Dle Šlachty k založení oddělení zabývajícího se kyberzločinem vedla kauza Ebola, která začala v říjnu 2014. „Někdo začal mailem posílat výhrůžky, že když mu nezaplatíme v bitcoinech sedm a půl tisíce, což bylo asi 30 milionů korun, vypustí na různých místech virus eboly a nakazí touhle smrtelně nebezpečnou chorobou tisíce lidí,“ píše.

Virus měl být údajně propašován z Afriky. Policisté se snažili navázat komunikaci, ale marně, takže se pak radili s náměstkem ministra zdravotnictví a hlavním epidemiologem. Ti je ujistili, že ebola má jiný mechanismus šíření. A když nezaplatili, vydírání utichlo, ale pouze na čas. Po třech týdnech pak dorazily podezřelé zásilky vysokým činitelům státu, např. policejnímu prezidentovi, tehdejšímu ministrovi vnitra Chovancovi či velvyslankyni na Slovensku Livii Klausové.

Jednalo se dle Šlachty o obálky vystlané polystyrenem, v nichž byla ampule s látkou, která se později ukázala být jedem na bázi kyanidu. Ampule byly prý profesionálně zabalené, ale pokud by je někdo z adresátů otevřel, mohlo dojít k otravě přes páry z jedů, množství bylo smrtelné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …