„Pochod za návrat“ Palestinců neznamená to, co vám předložila mainstreamová média. Muslim žijící na Středním východě odhaluje více

19.05.2018 18:15

Kampaň masových protestů – tzv. „Pochod za návrat“ – organizovaná Hamásem, Islámským džihádem a dalšími radikálními palestinskými skupinami, má za cíl donutit Izrael přijmout miliony palestinských uprchlíků jako první krok k tomu, aby se Židé stali menšinou ve své vlastní zemi. Bassam Tawil, muslim žijící na Středním východě, v článku pro think-tank Gatestone Institute v New Yorku píše, že dalším krokem by bylo zabít nebo vyhnat Židy a nahradit Izrael islámským státem. „Pochod za návrat“ není nic jiného než vyhlášení války Izraeli a vládě prezidenta Trumpa. Nikdo se proto nemůže divit, že je izraelští vojáci nevítali květinami.

„Pochod za návrat“ Palestinců neznamená to, co vám předložila mainstreamová média. Muslim žijící na Středním východě odhaluje více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele
reklama

Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost o tom, co před ní mainstreamová média tají. Bassam Tawil, muslim žijící na Středním východě, popsal na jeho stránkách, co se skrývá za tzv. „Pochodem za návrat“. V anglickém originále vyšel text 2. dubna a naleznete ho zde. O český překlad se postaral Josef Janeček a ParlamentníListy.cz ho v nezkrácené podobě zveřejňují.

  • Na základě prohlášení vedoucích představitelů Hamásu není kampaň „Pochod za návrat“ zaměřena na zlepšení životních podmínek Palestinců v Pásmu Gazy. Nejde ani o hledání způsobu řešení „humanitární“ a „ekonomické“ krize v Pásmu Gazy.

  • Masové protesty mají za cíl donutit Izrael přijmout miliony palestinských „uprchlíků“ jako první krok k tomu, aby se Židé stali menšinou ve své vlastní zemi. Dalším krokem by bylo zabít nebo vyhnat Židy a nahradit Izrael islámským státem. Očekávali snad, že je izraelští vojáci budou vítat květinami?

  • Palestinský „Pochod za návrat“ je mylně považován některými novináři a politickými analytiky za „mírové a lidové“ hnutí Palestinců požadujících svobodu a lepší životní podmínky.

  • Životní podmínky Palestinců v Pásmu Gazy by se mohly zlepšit, jen pokud by Egypťané otevřeli hraniční přechod v Rafahu, dovolili přes něj Palestincům opouštět Gazu a naopak umožnili Arabům a dalším lidem přicházet a pomáhat zdejším lidem. Jejich životy by se mohly zlepšit, kdyby Hamás přestal stavět teroristické tunely a pašovat zbraně.

Pokus desetitisíců Palestinců proniknout z Pásma Gazy přes hranici do Izraele zahájil 30. března šestidenní kampaň masových protestů – nazvanou „Pochod za návrat“ – organizovanou Hamásem, Islámským džihádem a dalšími radikálními palestinskými skupinami.

Radikální skupiny povzbuzovaly Palestince z Pásma Gazy, aby se vydaly do oblastí bezprostředně sousedících s Izraelem. Demonstranti byli vyzýváni, aby se pokusili proniknout přes hranici, čímž by ohrozili své životy.

Hamás a jeho spojenci tvrdili demonstrantům, že „Pochod za návrat“ znamená začátek „osvobození celé Palestiny, od Středozemního moře až po řeku Jordán“. Jinými slovy, Palestincům bylo řečeno, že pronikání přes hranice do Izraele bude prvním krokem ke zničení Izraele.

Jde o to zabránit jakémukoli pokusu Arabů uzavřít mír

Vedoucí představitelé Hamásu Ismail Haníja a Yahya Sinwar, kteří se připojili k masovým protestům z 30. března u hranice s Izraelem, nezakrývají skutečný cíl „Pochodu za návrat“ – zničit Izrael a zmařit prezidentovi USA Donaldu Trumpovi jeho plán na zajištění míru na Blízkém východě.

Oba vůdci Hamásu namluvili protestujícím, že demonstrace z 30. března znamená začátek „nové fáze národního boje Palestinců na cestě k osvobození Palestiny od řeky až k moři“. Haníja a Sinwar také zřetelně zdůraznili, že „Pochod za návrat“ má i další cíl: zabránit jakémukoli pokusu Arabů uzavřít mír, nebo normalizovat své vztahy s Izraelem.

Na základě prohlášení vedoucích představitelů Hamásu není kampaň „Pochod za návrat“ zaměřena na zlepšení životních podmínek Palestinců v Pásmu Gazy. Nejde ani o hledání způsobu řešení „humanitární“ a „ekonomické“ krize v Pásmu Gazy.

Hamás a jeho spojenci neposlali protestující na hranici s Izraelem, aby požadovali práci nebo lékařskou péči. Ani nenutili Palestince riskovat na hranici s Izraelem své životy kvůli nedostatečným dodávkám elektřiny do Pásma Gazy.

Dalším krokem vyhnání Židů a přeměna Izraele na islámský stát

Místo toho organizátoři poslali Palestince na hranici až poté, co je přesvědčili, že je to jediný způsob, jak zaplavit Izrael stovkami tisíců palestinských „uprchlíků“ jako součást jejich „práva na návrat“. „Právo na návrat“ se odvolává na palestinský požadavek, aby Izrael umožnil palestinským „uprchlíkům“ a jejich potomkům se přesunout do Izraele.

Zaher Birawi, jeden z organizátorů „Pochodu za návrat“, to vysvětlil takto: „Právo na návrat je posvátné a tato červená linie nesmí být překročena. Palestinci učiní vše pro to, aby dosáhli tohoto práva.“

Jeho slova, stejně jako názory obou vůdců Hamásu dokazují, že masové protesty mají za cíl donutit Izrael přijmout miliony palestinských „uprchlíků“ jako první krok k tomu, aby se Židé stali menšinou ve své vlastní zemi. Dalším krokem by bylo pozabíjet nebo vyhnat Židy a přeměnit Izrael na islámský stát.

Rozhodující je skutečnost, že to, čeho jsme byli 30. března svědky na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem, nebyl v žádném případě protest Palestinců postižených chudobou a bídou proti jakékoli blokádě.

Pokud by tomu tak bylo, proč organizátoři nežádali Palestince, aby se vydali protestovat na hranici s Egyptem? Skutečnou blokádu Pásma Gazy provádí Egypt, a nikoli Izrael.

Zatímco hraniční přechod v Rafahu mezi Egyptem a Pásmem Gazy byl v roce 2017 otevřen celkem méně než 30 dnů, hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy byla v tomto roce otevřena po více než 280 dnů.

Izrael prosazuje námořní blokádu v Pásmu Gazy, která by zabránila Íránu, Hizballáhu a dalším teroristickým organizacím v pašování zbraní do pobřežní enklávy kontrolované Hamásem. Ve stejné době Izrael ponechal své hraniční přechody s Gazou otevřené pro pohyb zboží a jednotlivců.

Izrael dovoluje Palestincům vstupovat a opouštět Pásmo Gazy přes hraniční přechod Erez. Předseda palestinské samosprávy rovněž vstoupil minulý měsíc do Pásma Gazy přes hraniční přechod Erez, jeho konvoj se ocitnul v nebezpečí až na území Pásma Gazy, ovládaného Hamásem, kde byl ohrožován minami rozmístěnými na silnici. Izrael umožňuje vstoupit do Pásma Gazy přes stejný hraniční přechod i cizincům. Ať už se jedná o novináře, diplomaty a stovky dalších cizinců, kteří pracují pro různé mezinárodní agentury, včetně Organizace spojených národů.

To vše jen proto, že hraniční přechod Rafah s Egyptem zůstává uzavřen. Od počátku tohoto roku otevírali Egypťané hraniční přechod nepravidelně, vždy jen na dva až tři dny. Egypt rovněž nadále brání cizincům vstupovat do Pásma Gazy přes terminál Rafah. Dokonce i Arabové, kteří chtějí pomáhat obyvatelům Pásma Gazy, jsou nuceni vstupovat přes hraniční přechod Erez, protože Egypťané jim nepovolují použít hraniční přechod Rafah.