„Přeprodat F-35? Absolutně ne.“ Obrana nasadila generálmajora

03.08.2025 11:36 | Monitoring
autor: Naďa Borská

Stíhačky v české armádě se staly jablkem sváru. Ministerstvo obrany se F-35 vzdát nehodlá. Exministr Lubomír Metnar varuje, že Česku dojdou vojáci.

„Přeprodat F-35? Absolutně ne.“ Obrana nasadila generálmajora
Foto: Repro Ministerstvo obrany
Popisek: Stíhačky F-35

„Vyvracíme mýty a nepravdy o F-35. Ve veřejné diskusi se objevuje názor, že by bylo výhodnější přeprodat letouny F-35 jiné zemi. Absolutně to není možné! A to hned z několika důvodů – bezpečnostních i ekonomických. Více informací se dozvíte ve videu přímo od ředitele projektu F-35, genmjr. v. v. Petra Hromka,“ uvedlo Ministerstvo obrany ČR na svém oficiálním účtu na síti X.

„Přeprodávat letouny F-35 je z našeho pohledu absolutně nereálné. Máme dohodu s americkou vládou. Je tu příklad, že bychom je mohli přeprodat Izraeli. Izrael má úplně jiné podmínky, používá trošku jiný software, takže Izrael by od nás ty letouny stejně koupit nemohl. Přeprodání není možné, pro nás to není ani výhodné z ekonomického hlediska. Stejně bychom nějaké letouny potřebovali a cena za letouny čtvrté nebo čtyř a půlté generace by byla stejná jako za letouny F-35,“ řekl v přiloženém videu Hromek, jenž je v české armádě ředitelem projektu F-35.

Petr Hromek

Kvůli nákupu stíhaček už nezbyly peníze na vojáky

Za nákup F-35 si však armáda i Fialova vláda vysloužily veřejnou kritiku. Vláda obětovala klíčové obranné kapacity i personál kvůli nákupu stíhaček. Armáda nemá peníze na tanky, vojáci hromadně odcházejí a smlouvy za miliardy mizí z očí veřejnosti, jak prozradil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz exministr obrany a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vážení , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemonthy , 03.08.2025 13:13:35
My je nepřeprodame. My je darujeme. Ukrajině. Pokud ještě bude. Jenom přemýšlím, kam se ztratili biliony?

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…