Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?Anketa
„Protože ale všechny tyto možnosti jsou velmi limitované, vyhlásilo ministerstvo školství samostatný dotační program na podporu ‚ukrajinských asistentů pedagoga‘,“ informoval spolek již v září s tím, že finance budou záviset od počtu ukrajinských žáků. „Do příslušného počtu žáků se započítávají pouze ti žáci cizinci, kteří jsou zařazeni do tříd s převahou žáků s občanstvím ČR – program tedy není určen na podporu tříd, ve kterých ukrajinští žáci tvoří více než 50 % z celkového počtu žáků,“ uvádí Nová škola.
Tito asistenti mají usnadnit přijetí a vzdělávání ukrajinských žáků, tlumočit jim a zprostředkovávat komunikaci. „Důležitá bude role ukrajinských asistentů pedagoga i v podpoře zapojení ukrajinských žáků do kolektivu českých spolužáků. Postupně by pak i ukrajinští asistenti měli plnit základní roli asistentů pedagoga – tedy pomáhat učitelům s celou třídou (kolektivem žáků) tak, aby sám učitel měl na nově příchozí ukrajinské žáky více času,“ uvádí spolek.
Jak je známo, pozice vlády je, že pomoc ukrajinským uprchlíkům nejde na úkor pomoci českým občanům. V případě asistentů pedagoga tomu ovšem tak je, alespoň podle Marka Semeráda, starosty městyse Cerhenice, který v městysi pravidelně vyhrává volby. „Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která postiženým dětem nefinancuje pomoc asistenta pedagoga, pokud chodí do speciálních škol. Toto brutální omezení se týká nejméně 14 000 českých dětí,“ poukazuje.
A srovnává tento fakt s dalším: „Vláda prostřednictvím krajských úřadů rozdělí celkem 218 miliónů Kč na financování ukrajinských asistentů pedagoga ve veřejných školách na období leden až srpen 2023.“
„Pak že nejsou peníze,“ dodává ještě Semerád.
Jak opět uvádí portál Asistent pedagoga, v letech 2016 až 2019 mohly dotace na plat asistentů pedagoga v systému podpůrných opatření čerpat i speciální školy. Od roku 2020 už speciální školy zřizovat pozice asistentů v systému podpůrných opatření nemohou, jen některé mají výjimku.
Nyní speciální školy musí asistenty mít jako běžné zaměstnance. „Většina speciálních škol dostává od počátku roku 2020 na tyto asistenty pedagoga finanční prostředky ve stejném režimu, jako dostávají peníze na platy učitelů. Množství peněz od státu – a tím i množství zaměstnaných asistentů – je závislé na typu speciální školy, počtu žáků ve třídách a rozsahu výuky. V některých málo početných třídách (tři nebo méně žáků) nedostává škola peníze na asistenta žádné, systém předpokládá, že výuku zvládne učitel sám. V početnějších třídách (čtyři a více žáků) školy dostávají na plat asistenta pedagoga dotaci pokrývající poloviční nebo vyšší úvazek (20 a více hodin týdně). V případě tříd s žáky ‚se závažnými vývojovými poruchami chování, tělesným postižením, souběžným postižením více vadami nebo autismem‘ by měla škola dostat dotaci pokrývající více než jeden úvazek asistenta pedagoga,“ uvádí portál.
„Asistenta pedagoga jako standardního zaměstnance školy, mimo systém podpůrných opatření, může zaměstnat i škola hlavního vzdělávacího proudu (tedy škola běžná, ne-speciální) – v takovém případě ale škola na asistenta nedostane od státu žádné peníze navíc, předpokládá se, že asistent bude zaplacen z běžného školního rozpočtu…na což téměř žádná škola nemá prostředky, proto se s touto variantou v praxi moc nesetkáváme,“ doplňuje.
Tento dotaz byl vznesen i v poradně spolku, kde na něj odpovídal Zbyněk Němec z katedry speciální pedagogiky UK, který uvedl, že pro speciální školy jsou limitující peníze. „Od ledna 2020 totiž speciální školy/třídy nedostávají peníze na asistenty pedagoga na základě doporučení od školských poradenských zařízení, ale financují asistenty pedagoga z peněz, které dostávají od státu podle typu školy/třídy, počtu žáků a závažnosti jejich postižení. Jinak řečeno, ve třídě speciální školy je klidně možné zaměstnat vedle učitele třeba i tři asistenty pedagoga, v praxi je to ale téměř nedosažitelné, protože většina škol na takové personální obsazení asistenty nemá dostatek peněz,“ uvádí.
Podle statistik Ministerstva vnitra je v Česku už 483 310 ukrajinských uprchlíků s dočasně přidělenou ochranou.
????Pár dní poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, jsme poprvé zveřejnili statistiky vydaných dočasných ochran uprchlíkům. Od té doby jsme je zde publikovali každé ráno, celkem 334x. Nic se ale nemá přehánět, nyní budeme informovat jednou za týden.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) January 30, 2023
??Další statistiky – 6. 2. 2023. pic.twitter.com/g52Xrohduw
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.