„Pro ně peníze jsou.“ Oblíbený starosta napsal o Ukrajincích

30.01.2023 12:51

České školství se vypořádává s náporem žáků z Ukrajiny. Ministerstvo kvůli tomu vyhlásilo samostatný dotační program pro asistenty pedagogů. Bývalý vlivný člen ČSSD a dlouholetý starosta Cerhenic Marek Semerád upozorňuje, že se takto rozdělí 218 milionů korun. Ovšem české školství má přitom deficit v oblasti asistentů pro speciální školy. „Pak že nejsou peníze,“ komentuje to Semerád.

„Pro ně peníze jsou.“ Oblíbený starosta napsal o Ukrajincích
Foto: Archiv
Popisek: Školní dílny, ilustrační foto

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22565 lidí
Již nějakou dobu docházejí do škol s českými žáky také děti ukrajinských uprchlíků. Které logicky mají problém s českým jazykem. Jak uvádí stránky o.p.s. Nová škola, školy mají možnost získat „běžného“ asistenta pedagoga – tedy pokud jim asistenta na základě diagnostiky potřeb ukrajinských žáků doporučí školské poradenské zařízení. V rámci projektového financování (zejména ze „šablon“) je možné výuku ukrajinských žáků podpořit prostřednictvím pozic školních nebo dvojjazyčných asistentů.

„Protože ale všechny tyto možnosti jsou velmi limitované, vyhlásilo ministerstvo školství samostatný dotační program na podporu ‚ukrajinských asistentů pedagoga‘,“ informoval spolek již v září s tím, že finance budou záviset od počtu ukrajinských žáků. „Do příslušného počtu žáků se započítávají pouze ti žáci cizinci, kteří jsou zařazeni do tříd s převahou žáků s občanstvím ČR – program tedy není určen na podporu tříd, ve kterých ukrajinští žáci tvoří více než 50 % z celkového počtu žáků,“ uvádí Nová škola.

Tito asistenti mají usnadnit přijetí a vzdělávání ukrajinských žáků, tlumočit jim a zprostředkovávat komunikaci. „Důležitá bude role ukrajinských asistentů pedagoga i v podpoře zapojení ukrajinských žáků do kolektivu českých spolužáků. Postupně by pak i ukrajinští asistenti měli plnit základní roli asistentů pedagoga – tedy pomáhat učitelům s celou třídou (kolektivem žáků) tak, aby sám učitel měl na nově příchozí ukrajinské žáky více času,“ uvádí spolek.

Jak je známo, pozice vlády je, že pomoc ukrajinským uprchlíkům nejde na úkor pomoci českým občanům. V případě asistentů pedagoga tomu ovšem tak je, alespoň podle Marka Semeráda, starosty městyse Cerhenice, který v městysi pravidelně vyhrává volby. „Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která postiženým dětem nefinancuje pomoc asistenta pedagoga, pokud chodí do speciálních škol. Toto brutální omezení se týká nejméně 14 000 českých dětí,“ poukazuje.

A srovnává tento fakt s dalším: „Vláda prostřednictvím krajských úřadů rozdělí celkem 218 miliónů Kč na financování ukrajinských asistentů pedagoga ve veřejných školách na období leden až srpen 2023.“

„Pak že nejsou peníze,“ dodává ještě Semerád.

Jak opět uvádí portál Asistent pedagoga, v letech 2016 až 2019 mohly dotace na plat asistentů pedagoga v systému podpůrných opatření čerpat i speciální školy. Od roku 2020 už speciální školy zřizovat pozice asistentů v systému podpůrných opatření nemohou, jen některé mají výjimku.

Nyní speciální školy musí asistenty mít jako běžné zaměstnance. „Většina speciálních škol dostává od počátku roku 2020 na tyto asistenty pedagoga finanční prostředky ve stejném režimu, jako dostávají peníze na platy učitelů. Množství peněz od státu – a tím i množství zaměstnaných asistentů – je závislé na typu speciální školy, počtu žáků ve třídách a rozsahu výuky. V některých málo početných třídách (tři nebo méně žáků) nedostává škola peníze na asistenta žádné, systém předpokládá, že výuku zvládne učitel sám. V početnějších třídách (čtyři a více žáků) školy dostávají na plat asistenta pedagoga dotaci pokrývající poloviční nebo vyšší úvazek (20 a více hodin týdně). V případě tříd s žáky ‚se závažnými vývojovými poruchami chování, tělesným postižením, souběžným postižením více vadami nebo autismem‘ by měla škola dostat dotaci pokrývající více než jeden úvazek asistenta pedagoga,“ uvádí portál.

„Asistenta pedagoga jako standardního zaměstnance školy, mimo systém podpůrných opatření, může zaměstnat i škola hlavního vzdělávacího proudu (tedy škola běžná, ne-speciální) – v takovém případě ale škola na asistenta nedostane od státu žádné peníze navíc, předpokládá se, že asistent bude zaplacen z běžného školního rozpočtu…na což téměř žádná škola nemá prostředky, proto se s touto variantou v praxi moc nesetkáváme,“ doplňuje.

Tento dotaz byl vznesen i v poradně spolku, kde na něj odpovídal Zbyněk Němec z katedry speciální pedagogiky UK, který uvedl, že pro speciální školy jsou limitující peníze. „Od ledna 2020 totiž speciální školy/třídy nedostávají peníze na asistenty pedagoga na základě doporučení od školských poradenských zařízení, ale financují asistenty pedagoga z peněz, které dostávají od státu podle typu školy/třídy, počtu žáků a závažnosti jejich postižení. Jinak řečeno, ve třídě speciální školy je klidně možné zaměstnat vedle učitele třeba i tři asistenty pedagoga, v praxi je to ale téměř nedosažitelné, protože většina škol na takové personální obsazení asistenty nemá dostatek peněz,“ uvádí.

Podle statistik Ministerstva vnitra je v Česku už 483 310 ukrajinských uprchlíků s dočasně přidělenou ochranou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…