„Problémy se objevují nejen uvnitř země, ale i mimo ni,“ prohlásil Lukašenko a poslal vojáky na západní hranici

18.08.2020 21:22

Na západní hranici Běloruska míří na příkaz prezidenta Alexandra Lukašenka jednotky armády v plné bojové pohotovosti. Běloruský vůdce dnes na jednání bezpečnostní rady uvedl, že jsou takto rozmístěné jednotky připravené plnit rozkazy. „Problémy se objevují nejen uvnitř země, ale i mimo ni. Vidíme, že jde o naprosto koordinované akce,“ zaznělo od něj. Informovaly o tom agentura DPA a server belta.by.

„Problémy se objevují nejen uvnitř země, ale i mimo ni,“ prohlásil Lukašenko a poslal vojáky na západní hranici
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8963 lidí
Běloruský lídr podle serveru belta.by na jednání bezpečnostní rady svůj krok vysvětloval s tím, že jde o „přesnou a správnou“ reakci.

„Zástupci západních národů včetně některých hlav států, kteří ani nevědí, kde je Bělorusko a nevědí, co se tady děje, vydali prohlášení,“ komentoval pak některá kritická usnesení chodící z dalších států. 

„Problémy se objevují nejen uvnitř země, ale i mimo ni. Vidíme, že jde o naprosto koordinované akce. Ale jsou daleko od svého vrcholu. Události se budou podle toho rozvíjet, ale my rozumíme, jakým směrem,“ řekl také.

Již během víkendu Lukašenko poslal výsadkáře do západního Grodna, přičemž tvrdil, že se blízko běloruských hranic kumulují jednotky NATO.

Kolem Grodna, poblíž hranic s Polskem a Litvou a v blízkosti tamní jaderné elektrárny, má též podle běloruského ministerstva obrany probíhat cvičení, které má za cíl zkoušet „způsoby posílení západní hranice země“.

V úterý pak znovu běloruský prezident hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Již v sobotu přitom došlo na první z dosud tří telefonátů. „Obě strany jsou si jisté, že všechny nynější problémy budou brzy vyřešeny,“ prohlásil poté Kreml ve své zprávě.

Putin měl dnes Lukašenka informovat o jednáních s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Během telefonátu Merkelové s Putinem jí ruský prezident oznámil, že považuje vnější vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné. „Jakékoliv cizí vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska je pro Moskvu nepřijatelné, neboť vede k eskalaci krize,“ prohlásil Putin.

Běloruskem otřásají velké demonstrace a celonárodní stávky po nedávných prezidentských volbách, které pošesté ovládl se ziskem přes 80 procent prezident Lukašenko. Opozice a velká část veřejnosti ale výsledky voleb považují za zmanipulované. Proti demonstrujícím následně tvrdě zasahovala policie, několik demonstrantů zemřelo a více než 7 000 bylo zatčeno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…