Irák i Sýrie podle něj nyní tvoří jeden prostor, ve kterém běžně lidé prchají přes hranice jedním či druhým směrem podle toho, kde zrovna probíhají krutější boje. „Na pomezí těchto dvou zemí je dnes na cestách asi deset a půl milionů lidí, což je jedním slovem celé Česko,“ upozornil Čuřík.
Na obou stranách hranice v posledních týdnech řádí představitelé Islámského státu, což jsou zastánci militantního islamismu, kteří stojí za mnoha krvavými incidenty. „Tlak toho Islámského státu směřuje proti všem projevům nepuritánského islámu,“ vysvětluje arabista. Zaměřují se prý na křesťany i další konfese, ale především na vyznavače „lidového islámu“, který představuje měkčí verzi věrouky. Proto můžeme sledovat masivní útoky militantních islamistů především na předměty lidového kultu.
Čuřík upozornil, že řádění radikálních islamistů nespadlo z nebe. V severním a středním Iráku se podle něj výrazně projevovali už od roku 2010, jenže se jim dařilo uniknout pozornosti jak iráckých institucí, tak západních sdělovacích prostředků. V průběhu let si vypracovali velmi funkční taktiku, založenou na třech pilířích. „Nejprve na vybrané místo zaútočí sebevražední atentátníci, vyvolají tam chaos, nastane období, kdy se vojáci stáhnou, a pak se pokusí o nastolení jejich brutální vlády,“ popisuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav